Zvezda se izgubila u beogradskoj magli, Albina kiša trojki u režiji Sive i Sikme

Vreme čitanja: 5min | pet. 17.01.20. | 21:02

Veliki udeo imali Hermanson i Erikson, Alba zasluženo ostvarila trijumf i vratila Zvezdu u realnost... Jedan Kevin Panter nedovoljan

Dve utakmice kod kuće - nijedna pobeda! Izgledalo je kao idealno doba da se produži serija pobeda i učvrsti pozicija u krugu timova spremnih za TOP 8, ali košarkaši Crvene zvezde su posle još jedne sedmice "duplog programa" ostali bez plena u obe situacije! Prvo protiv Žalgirisa u sredu, onda i Albe u petak uveče... Ovog puta nakon produžetka u kojem je Alba pokazala veću zrelost i hladnokrvnost... Gosti iz Berlina još jednom su demonstrirali koliko zapravo boli kada je njihovi snajperisti pucaju bez trunke milosti, a Crvena zvezda je težim putem naučila da nijedna pobeda nije sigurna, dok se ne za istu ne izboriš na parketu. Crvena zvezda - Alba 85:94 (22:21, 21:18, 19:23, 17:17, 6:15).

Drama, drama, drama! Crvena zvezda ovih dana prosto kao da ne želi ili ne zna kako da prelomi utakmicu i završi je u svoju korist bez da se tenzija seče nožem... Na sve što je uradila u završna četiri i po minuta, kada su samo Lorenzo Braun i Kevin Panter pogodili po jedan šut iz igre, a Alba preko Sive, Sikme i Noka umalo tada obezbedila brejk, Crvena zvezda je pred sam istek vremena u četvrtoj deonici dobila poklon od Rokasa Gijedraitisa koji je praktično uručio loptu Vladimiru Štimcu, a njegov pokušaj uz zvuk sirene bio je neprecizan. Nekoliko trenutaka ranije kapiten Branko Lazić pokušao je da reši utakmicu, ali njegov pokušaj s distance nije došao ni do obruča.

Izabrane vesti

Zvezda je sama prokockala veliku šansu i može sebe da krivi za takav ishod! Još i pre tih dodatnih pet minuta Zvezda je apsolutno pogrešno odradila kompletno drugo poluvreme i tamo gde nije smela da greši – pravila je pogubne poteze. Od lošeg zagrađivanja koša, što je Albi donosilo previše sekundarnih napada, do ulaska u trku i šuterski obračun s protivnikom, do toga da je u prevelikom obimu bio pogrešan izbor šuteva... U produžetku je Alba samo materijalizovala psihološku prednost i sve ono što je gradila dvadeset minuta ranije za konačnih 15:6. Sikma je nastavio da zatrpavao obruč protivnika, dok je Martin Hermanson svojom drugom trojkom na utakmici potvrdio da je gost bliži trijumfu. U tih dva i po minuta do Hermansonovog hica Zvezda nije uspela da postigne koš iz igre, uz neiskorišćene pokušaje Brauna i Berona. Nadu je nakratko vratio Panter, ali je Sikma s linije penala doveo Albu do pet poena viška (86:61) na dva minuta pre kraja. A, posle novog Panterovog promašaja Zvezdi su sve lađe otplovile... Tada je Noko, poput Sikme nešto ranije, s penala overio trijumf.

Alba je večeras šutirala 14/37 za tri poena, u procentu od 37,8%. To je verovatno bilo presudno. Posebno što je daleko veći deo trojki bio u drugom poluvremenu i u produžetku.

Još u i pre sudijskog podbacivanja bilo je jasno da će Crvena zvezda biti u ozbiljnom problemu ako bude dozvolila protivnika da se raspuca i uđe u trku sa šuterskom brigadom trenera Aita Garsije Renesesa. U situaciji kada u rotaciji nema Dejana Davidovca i Marka Jagodić Kuridže, gde je Lorenzo Braun i dalje rovit zbog izvrtanja levog skočnog zgloba, dok su se Vladimir Štimac i Branko Lazić našli u sastavu iako su se tokom dana borili s visokom temperaturom, svaki pojedinac, svaki potez, svaki napad i odbrana bili su važni. I možda u takvim uslovima treba imati razumevanja što je konačni ishod bio takav kakav jeste, ali verovatno će Dragan Šakota dobro izribati svoje igrača jer su protivniku dozvolili čak sedam trojki u trećoj četvrtini i baš kao protiv Žalgirisa u sredu dozvolili Albi da ostane u životu, umesto na parketu, što je dovelo do toga da se Crvena zvezda nađe u poziciji da za pobedu strepi do poslednjeg zvuka sirene...

Crvena zvezda je dobro kontrolisala igru u prvom poluvremenu i Albi dopustila limitiran broj pogodaka sa distance, a nije se igralo ni tako jakim tempom kako gosti to vole. I pored toga Alba je pred kraj prvog dela bila u situaciji da drži vođstvo u svojim rukama, ali je ključnu ulogu tada imao Kevin Panter sa osam poena – dve trojke – u završna dva minuta, pa je tako rezultat na odmoru glasio 43:39.

Stanje na parketu bilo je znatno bolje na startu drugog poluvremena posle trojki Brauna i Berona za 48:41, što je crveno-belima omogućilo da drži nekakvu rezultatsku distancu do polovine deonice. A onda... Potop! Erikson dve, Sikma dve, Siva tri trojke! Alba je za deset minuta igre ubacila čak sedam dalekometnih hitaca i brutalno kažnjavala svaki Zvezdin propust. U skoku, u organizaciji napada, posle promašaja, izgubljenom posedu... Jednostavno, Alba je prodisala u trećem kvartalu, dok se Zvezda ponovo gasila...

Na kraju ishod kakav vraća Crvenu zvezdu u realnost. Alba je umalo stigla do ubedljive pobede, jer je Zvezda bila suviše sterilna i anemična... Alba je imala čak petoricu dvocifrenih igrača. Sikma i Siva ubacili su po 15 poena i ukupno sedam trojki! Hermanson je imao 13, a Noko 12 poena, uz pet skokova. Kod Zvezde 24 poena ubacio je Panter (8/16 iz igre, 3/5 za tri), uz tri skoka i po jednu asistenciju i ukradenu loptu za indeks 26. Braun je stao na 12 poena (5/13 iz igre, 4/10 za dva), te četiri skoka, tri završna dodavanja i dve ukradene lopte. Isti broj poena skupio je i Štimac, uz šest skokova.

Zvezdu sada čekaju dva dana pauze, pa utakmica protiv Cibone u dvorani Aleksandar Nikolić (ponedeljak, 18.00).

EVROLIGA: Crvena zvezda - ALBA 85:94 (22:21, 21:18, 19:23, 17:17, 6:15)
Dvorana: Štark Arena
Sudije: Hristodulu, Kovalski, Laurinavičijus

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 4, Panter 24, Braun 12, Lazić 5, Beron 9, Dobrić 3, Gist 2, Dženkins 4, Simanić 8, Jovanović, Odžo 2, Štimac 12

ALBA: Mejson 6, Siva 15, Gifaj 6, Erikson 10, Matišek, Šnajder, Hermanson 13, Gijedraitis 8, Timan 5, Kevano 4, Noko 12, Sikma 15