"U 2020. veliko povećanje plata i penzija"

Ministar finansija Siniša Mali kaže da će 2020. godine uslediti veliko povećanje plata i penzija i da će se takav trend nastaviti iz godine u godinu.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 31.12.2019.

08:31

Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIC

Mali je u intervjuu za "Večernje novosti" rekao da je situacija u budžetu dobra i da se sledeće godine očekuje privredni rast od četiri odsto, navodeći da prihodi rastu, a da su rashodi pod kontrolom.

"Već sredinom godine znaćemo koliko ćemo tačno moći da izdvojimo za povišice. Jer sad više nije pitanje da li će ih biti, već kada i za koliko", rekao je Mali, navodeći da nema sumnje da će uvećanja biti u septembru.

Navodi i da će se nastaviti izgradnja novih kilometara auto-puteva, mostova, kliničkih centara, škola, što je obuhvaćeno investicionim programom "Srbija 2025" i ocenjuje da će, kada se taj program završi, Srbija biti potpuno nova zemlja i po pitanju infrastrukture i životnog standarda.

Kaže da će se kroz taj plan u narednih pet godina u Srbiju uložiti 14 milijardi evra.

"Naš prioritet u naredonom periodu upravo će biti da ubrzano radimo na podizanju standarda građana, a to možete samo ukoliko ekonomija raste i stabilna je. Očekujemo da ćemo, nakon što sprovedemo plan 'Srbija 2025', dostići prosečnu platu od 900 evra i prosečnu penziju od 440 evra", rekao je Mali.

Upitan da li će Komercijalna banka dobiti novog vlasnika, Mali je rekao da očekuje da do kraja januara taj postupak bude okončan.

"Cena je za nas zadovoljavajuća i očekujem da se taj proces u narednom periodu uspešno i završi", rekao je Mali

Upitan zašto se prodaje banka koja će godinu završiti sa visokim profitom, Mali ponavlja da to nije hir, nego preuzeta obaveza, ali i naglašava da se u otvorenoj tržišnoj utakmici gde postoji jaka konkurencija, država skoro nikada nije pokazala kao bolji vlasnik od privatnika.

Ističe i da ne može da poništi odluku Vlade Srbije iz 2009. godine, kada se obavezala da će okončati taj postupak. Dodaje, međutim, da on lično takav ugovor, kojim se država unapred obavezuje da će po visokoj ceni otkupiti akcije od stranih akcionara i prodati banku, nikad ne bi potpisao, pogovoto ne 2009. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

36 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: