Rekao je da ne želi više da bude vojnik, a oni su mu uništili život

Slučaj Džanga Moukanga, studenta iz Hainana, našao se i na engleskoj verziji veb-stranice Narodne oslobodilačke vojske Kine, prenosi CNN. U saopštenju se navodi kako je ovaj vojnik kažnjen zbog toga što je rekao nadležnima da više ne želi da služi vojsku.

Život

Izvor: B92, Index

Ponedeljak, 16.12.2019.

19:40

Rekao je da ne želi više da bude vojnik, a oni su mu uništili život
Foto: depositphoto/ia__64

Džangu sada preti čak osam kazni koje uključuju dvogodišnju zabranu odlaska u inostranstvo, zabranu korišćenja aviona, kao i dužih putovanja vozom i autobusom; zabranu kupovine nekretnina, uzimanja kredita ili osiguranja; zabranu pokretanja novog biznisa, otvaranja firmi, kao i potencijalnu zabranu upisa na fakultet. Džangu do kraja života neće biti dozvoljeno zaposlenje na nekoj od javnih funkcija, čak ni privremeno. To uključuje i sva državna poduzeća u zemlji u kojoj je država vlasnik većine firmi.

Javna osuda

Tu je, takođe, i finansijska sankcija: novčana kazna od 4.000 dolara plus naknada vojsci od 3.750 dolara za sve vojne troškove koji su nastali za vreme njegovog boravka u vojsci. Džang će se suočiti i s javnom osudom. Njegov slučaj biće objavljen u gotovo svim medijima, kako na televiziji, tako i na internetu.

Džangov slučaj možda je neuobičajen i redak, ali ipak nije jedinstven. CNN je pretragom kineskih medija pronašao nekoliko slučajeva u kojima su bivši vojnici podvrgnuti sličnim kaznama tokom poslednjih nekoliko godina.

Na ovaj način Peking pokušava da da primer ostalim vojnicima, rekao je Adam Ni, istraživač Kine na katedri za bezbednosne studije i kriminalistiku Univerziteta "Makvajer" u Australiji. On je dodao kako je ovaj događaj primer problema s kojima se kineska vojska suočava; s jedne strane nalazi se potreba da se prikaže dobra slika vojske, a s druge važnost da se očuva vojna disciplina i demotiviše bilo kakva neposlušnost.
Foto: depositphoto/rachwal
Težak život vojnika

Kineska vojska funkcioniše po principu regrutacije. Međutim, u poslednje vreme se ova metoda retko primenjuje jer veliki broj vojnika vojsci, koja je sve modernija, pristupa dobrovoljno. Upravo ovakva modernizacija zahteva manje brojnu, ali tehnički opremljeniju vojsku koju će činiti obrazovaniji kadrovi, sposobni da odgovore zahtevima koji sa sobom nose nove tehnologije i moderno ratovanje.

Ni kaže da zadaci vojnog života nisu nimalo laki, čak ni za obrazovanije studente vojnike.

''To je prilično teško okruženje. Vojnici su daleko od porodice i prijatelja i obavljaju ili vrlo opasne, ili fizički jako zahtevne poslove. Za većinu mladih Kineza vojska nije dobro mesto za rad."

Džang je očigledno delio to mišljenje. Savremena kineska vojska nije nudila život kakav je želeo, navodi se u saopštenju kineske vojske. Nakon što se u septembru pridružio vojsci, nameravao je da je napusti mesec dana kasnije, ali je krajem oktobra izbačen iz vojske.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Podeli: