Pored natpisa Rad oslobađa, stradalo je više od MILION ljudi: Ovo je najmračnije mesto nemačke istorije, a Merkelova je prvi put posetila Aušvic (FOTO/VIDEO)

Agencije

06. 12. 2019. u 12:59

Nemačka kancelarka i poljski premijer položili cveće uz Zid smrti

Поред натписа Рад ослобађа, страдало је више од МИЛИОН људи: Ово је најмрачније место немачке историје, a Меркелова je први пут посетила Аушвиц (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: AP/ Czarek Sokolowsk

NEMAČKA kancelarka Angela Merkel i poljski premijer Mateuš Moravjecki položili su danas cveće uz Zid smrti u bivšem nacističkom logoru smrti Aušvic-Birkenau i odali poštu žrtvama koncentracionog logora, najvećeg koji je Hitlerova Nemačka podigla tokom Drugog svetkog rata u okupiranoj Poljskoj.

Po dolasku na ovo najmračnije mesto nemačke istorije, Merkelova je prošla kroz ulaznu kapiju nekadašnjeg logora na kojoj i danas stoji cinični natpis "Rad oslobađa".

Angela Merkel u Aušvic dolazi prvi put tokom svojih mandata i nakon Helmuta Šmita i Helmuta Kola treći je nemački kancelar koji obilazi logor koji je postao simbol monstruoznosti Holokausta.

Povod da Merkel oda poštu milionima žrtava Holokausta i žrtava samog logora u kome je ubijeno, najviše u gasnim komorama preko 1,1 miliona ljudi, mahom Jevreja, ali i Sinti i Roma, Poljaka, sovjetskih vojnih zarobljenika i pripadnika drugih evropskih naroda, je 10. godišnjica osnivanja međunarodne Fondacije Aušvic Birkenau.

Ta fondacija od vlada i međunardonih donatora prikuplja novac za renoviranje, konzervatorske radove i održavanje kompleksa logora.

Već pri osnivanju fondacije čiji cilj je bio da prikupi 120 miliona evra, Nemačka je uplatila polovinu svote.

Sada je kancelarka Merkel najavila da će Nemačka uplatiti još 60 miliona evra, kako bi se zahvaljući darovima iz 30 zemalja sveta našao novac za konzervatorske radove i izbeglo da memorijalni kompleks važan za celo čovečanstvo postane ruševina.


Photo Markus Schreiber

Merkel i Moravjecki govore kao glavni gosti na obeležavanju desetogodišnjice od osnivanja ; Fondacije a zajedno će kasnije položiti vence i zapaliti sveće pred glavnim Spomenikom žrtvama Holokausta ispred ruševina nekadašnjih gasnih komora.

Photo Markus Schreiber

Dok je kancelar Kol odabrao ćutnju, jer čovek u Aušvicu ostaje nem pred zlom koje čovek može da nanese drugom, kancelar Šmit je odabrao da govori, jer, kako je 1977. godine kazao, u Aušvicu je na mestu ćutnja ali jedini ko ne sme tu da ćuti jeste kancelar Nemačke.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Saša

06.12.2019. 14:36

A šta ćemo sa Jasenovcom, šta ćemo sa bombardovanjem Srbije, šta ćemo sa Olujama i tako dalje? Ko će i kad će za to da odgovara?