Kako živeti sa multiplom sklerozom, bolešću sa hiljadu lica

Od sledeće godine obolelima od multiple skleroze trebalo bi da budu dostupni lekovi najnovije generacije o trošku države. Do sada im je bilo dostupno samo osam lekova, koji često nisu mogli da spreče razvoj bolesti. Takve lekove dobijalo je 12 odsto od oko 9.000 obolelih. Reč je o neurološkoj bolesti koja najčešće pogađa mlade između 20. i 40. godine, češće žene nego muškarce.

Mirjana je dijagnozu dobila 2008. godine, ali ne najefikasniiju terapiju niti dovoljno informacija od svog tadašanjeg neurologa. S drugačijom terapijom veruje da se njeno stanje ne bi pogoršalo i da bi danas njen život bio sasvim drugačiji.

Mirjana Šćepović Ćirić kaže da bi onda imala posao, bila bi samostalna, ne bi zavisila od invalidske penzije i tuđe nege i pomoći, i to bi bilo isplativije za državu.

"Pre 2008. dok bolest nije uznapredovala ja sam radila, putovala kao i svaki čovek koji je zdrav, ali kad je bolest počela da progresira bio je problem naći posao, očuvati brak, sve se poremeti", rekla je Mirjana.

Nataši je ova neurološka bolest otkrivena 2002. godine, posle drugog porođaja. Iako je svetski standard da se lečenje počne tri meseca od dijagnoze, to se u njenom slučaju desilo.

"Trenutno imam trnjenje leve noge, ruke, slabost cele leve strane, nekad imam duple slike, imala sam upalu očnog nerva, ali sve je to individualno jer to je bolest koja napada centralni nervni sistem i ne napada jednu istu stvar - to je bolest sa hiljadu lica, žargonski veštica", kaže Nataša Sretenović.

Oboleli su se prethodnih godina snalazili na različite načine. Kako nezvanično saznajemo, neki od obolelih su prijavljivali i boravište u Sloveniji kako bi tamo dobili odgovarajuću terapiju.

Edo Rendak iz Udruženja obolelih od multiple skleroze u Sloveniji kaže da udruženje ima oko 2.400 članova. 

"Poslednjih deset godina desila se velika revolucija u farnakologiji i novi lekovi nam omogućavaju da lakše postignemo kvalitetan život, lakše se zapošljavamo, ne dolazi do invalidnosti, popravljamo opšte stanje izuzev nekih slučajeva kod kojih lekovi ne pomažu. Žao nam je što u Srbiji oboleli od multiple skleroze, kako mlađi tako i stariji, ne mogu nda dobiju lekove koji bi im pomogli", rekao je Rendak.

Dobri primeri trebalo bi uskoro da zažive i u Srbiji. Republički fond već je započeo pregovare s farmaceutskim kućama oko novih lekova.

"Trenutno se pregovara za multiplu sklerozu i karcinom pluća, kao dve najprioritetnije bolesti. Prvi lekovi će se naći na listi krajem decembra, početkom januara a terapiju pacijenti mogu da očekuju dva do tri meseca nakon što bude sprovedena javna nabavka", rekla je Sanja Radojević Škodrić, v.d. direktora RFZO. 

Koji će tačno lekovi biti deo novih terapija nije poznato. U Evropi postoji 15 registrovanih terapija koje modifikuju tok bolesti.

Iako potpuno izlečenje nije moguće, uz odgovarajuću terapiju moguće je usporiti progresiju bolesti, smanjiti učestalost pogoršanja za oko 60 odsto i značajno podići kvalitet života obolelih.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво