22. novembar  2019. 14.43  →  18.16 | Izvor: Tanjug

Srbiji potrebna politika po meri porodice

BEOGRAD -

Prema populacionoj dinamici Srbija se nalazi među prvih deset zemalja na svetu koje se suočavaju sa smanjenjem stanovnika i zato je neophodno uvoditi u preduzeća dobre strane politike po meri porodice, rekla je direktorka Unicefa za Srbiju Ređina De Dominićis.

Ulaganje u politike po meri porodice dobro je kako za decu i žene, tako i za poslovanje i celu privredu. Dobro osmišljene politike podrške povećavaju učešće žena u radnoj snazi i ekonomski osnažuju porodice.

"Žene su sada više zaposlene, što je super, ali u isto vreme imaju mnogo više obaveza i zato je važna politika po meri porodice. Ovi problemi nisu samo briga vlade, već i preduzeća u kojima te žene rade", kazala je Dominćis, na konferenciji "Poslovanje po meri porodice".

Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović ukazala je na glavni problem, a to je da se Srbija nalazi veoma nisko na lestvici nataliteta, ali i da je su ove godine podaci malo bolji.

"Nakon dugo vremena imamo dobre rezultate, u periodu prvih devet meseci ove godine, rodilo se 612 beba više nego u prethodnih pet godina u istom intervalu. Podatak je upečatljiviji jer u svim ostalim zemljama regiona su negativni ovi odnosi, odnosno rodio se manji broj beba u istom ovom periodu", rekla je Đukić Dejanović.

Prema njenim rečima, ovi podaci ne smeju preterano da raduju, jer je to samo jedna stopa na distanci od sedam milja.

"Mnogo toga moramo još uraditi, ali mere su počele da daju dobre rezultate" istakla je Đukić Dejanović.

Ona dodaje, da je sve veći broj majki koje rade, što znači da se ne stimuliše samo rađanje većeg broja dece, nego se očekuje da roditelji budu obrazovani i tipični za 21. vek.

Nažalost žene se i dalje suočavaju na razgovorima za posao, sa pitanjima, "da li će da rađaju", "da li su u braku" i "da li imaju decu", što bi prema ministarkinim rečima trebalo da bude kažnjivo.

"Ono što je država mogla da uradi, to je da napravi normativu, prema kojoj će to biti kažnjivo. Takav poslodavac nema pravo to da pita, to je veliki stepen diskriminacije i država će ga sankcionisati, ali to neko mora da prijavi", zaključila je Đukić Dejanović.

Poverenica: Predložićemo da se ne radi nedeljom

Zakon o finansijskoj podršci porodicama treba dopuniti poreskim podsticajima za kompanije koje brinu o zaposlenima koji imaju porodicu i odredbom o obaveznom roditeljskom odsustvu za očeve, ocenila je danas u beogradskom hotelu Hajat poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Ona je na drugom panelu konferencije "Poslovanje po meri porodica" koji je organizovala Business Info Grupa najavila i da će prema ministarstvu trgovine ići preporuka da se ne radi nedeljom.

"Ja iz protesta ne kupujem nedeljom u tržnim centrima. Počeli smo analizu, i to će biti inicijativa ili preporuka jer to je ogroman broj ljudi koji radi nedeljom i ne može da bude sa svojom porodicom", kazala je ona.

Janković je istakla da nije dobijala pritužbe na direktnu diskriminaciju trudnica i majki u vidu pitanja poslodavca "da li planirate da ostanete trudni", već se zaposlene majke žale na niže zarade, lošije radno mesto i nemogućnost napredovanja po završetku porodiljskog odsustva.

Natalija Pešić, rukovodilac ljudskih resursa u Vip mobile kazala je da zaposleni jako cene mere podrške roditeljima poput fleksibilnog radnog vremena, vrtića za zaposlene i plaćenog skraćenog radnog vremena za mame nakon povratka na posao, i da zarada nije jedini motiv zaposlenih kad biraju firmu.

"Mi imamo kolege koji su otišli jer im se ukazala mogućnost veće zarade, ali su se vratili zbog podrške koju imaju kao roditelji kod nas", kazala je ona. Kako je istakla, važno je napraviti balans u podsticanim merama za sve zaposlene kako se roditelji koji rade od kuće ili skraćeno radno vreme ne bi osećali krivima što kolega koji nema porodicu, preuzima posao.

Vesna Bengin, suosnivač Biosense instituta istakla je da kompanije koje brinu o roditeljima postižu veću efektivnost, takva kompanija je mnogo atraktivnija za privlačenje novih zaposlenih i zadržavanje postojećih.

"Biosense se bori protiv odliva mozgova, ne samo visinom plate već i različitim podsticajnim merama za mlade roditelje kao što su fleksibilno radno vreme, pomoć kod kupovine stana itd", navela je ona dodajući da takva poslovna kultura privlači i domaće naučnike iz inostranstva da se vrate u Srbiju jer im je važno da budu pored svoje familije.

Generali osiguranje u Srbiji svake dve godine radi anketu o zadovoljstvu zaposlenih na osnovu koje se osmisli set mera za sve zaposlene, navela je Nataša Marjanović, član izvršnog odbora ove osiguravajuće kuće koja je prva finansijska kompanija u Srbiji sa sertifikatom family friendly kompanije.

Konferenciju "Poslovanje po meri porodica", organizovala je Business Info Grupa uz podršku Ministarstva kulture i informisanja, a u saradnji sa Unicefom Srbija.