Proizvođači antivirusa i neprofitne organizacije koje se bave nasiljem u porodici oformili Koaliciju protiv stalkerwarea

Vesti, 21.11.2019, 03:30 AM

Proizvođači antivirusa i neprofitne organizacije koje se bave nasiljem u porodici oformili Koaliciju protiv stalkerwarea

Ove nedelje osnovana je Koalcija protiv stalkerwarea, čiji je cilj da se na jednom mestu pruži pomoć žrtavama stalkwarea, kao i da definiše šta je stalkerware. Članovi koalcije su kompanije Kaspersky, Avira, G Data i Malwarebytes, i organizacije Fondacija za elektronske granice, Evropska mreža za rad sa počiniocima nasilja u porodici, Nacionalna mreža za zaustavljanje porodičnog nasilja, NortonLifeLock, Operation Safe Escape i Weisser Ring.

Stalkerware (spouseware, legalni špijunski softver) je komercijalni softver koji se slobodno distribuira, i koji omogućava osobi koja ga instalira da špijunira ljude na čijim je uređajima program instaliran.

Pitanje ove vrste softvera je vrlo kompleksno. Prvo i najvažnije, reč je o zloupotrebi tehnologije, a to je u najmanju ruku neetično. Pored toga, sigurnosni rizici koje stalkerware donosi trebalo bi da brinu sve - i žrtve i zlostavljače. Zbog njega podaci žrtava mogu procuriti, a zaštita uređaja može biti ugrožena jer ovaj softver može otvoriti vrata za malvere svih vrsta.

Rešenje izgleda jednostavno. Stalkerware je očigledno loš, pa bi proizvođači sigurnosnog softvera trebalo da ga smatraju pretnjom koju treba ukloniti gde god da je pronađu. Nažalost, to nije tako jednostavno. Stalkerware je legalan, bar u nekim zemljama, a u nekim drugim je u svojevrsnoj sivoj zoni. Zato nije zakonito da sigurnosni softver označava legalno distibuiran softver kao malver.

Ima tu i drugih problema: ako žrtva obriše stalkerware sa svog uređaja, operater ili zlostavljač će za to saznati istog trenutka, a rezultat toga može biti eskalacija sukoba do fizičkog nasilja. To možda zvuči esktremno, ali takvim slučajevima su svedočile neprofitne organizacije koje rade sa žrtvama porodičnog nasilja.

Još jedno pitanje na koje koalicija treba da da odgovor je to što različiti proizvođači sigurnosnog softvera pod stalkerwareom podrazumevaju različite stvari, pa neki detektuju i uklanjaju softver za koji drugi smatraju da je bezopasan.

U ovom trenutku, niko ne mođe označiti sve takve programe kao maliciozne i automatski ih uklanjati. Ipak, potrebno je upozoriti žrtvu na prisustvo ovakvog softvera na njenom uređaju. Većina proizvođača antivirusa označava stalkerware kao “ne-virus” ili na sličan način, što može dovesti u zabludu žrtve. One mogu pomisliti da je sve u redu, a zapravo nije.

Ključni ciljevi Koalicije su poboljšanje detekcije i ublažavanje posledica, edukacija žrtava i organizacija o tehničkim aspektima, kao i podizanje svesti o ovom pitanju.

Ovaj zajednički projekat pokrenut je stvaranjem definicije koja je rezultat konsenzusa i kriterijuma za detekciju stalkerwarea.

Koalicija je pokrenula i web sajt https://stopstalkerware.org/, na kome možete naći korisne savete kako da otkrijete da li je na vašem uređaju prisutan stalkerware i šta se može uraditi u vezi sa tim. Na sajtu se nalaze i kontakti u organizacijama koje se bave nasiljem u porodici.

“Nadamo se da ćemo uspeti da izmenimo i formalni pravni status stalkerwarea, najzad čineći protivzakonitim špijuniranje drugih ljudi bez njihovog pristanka”, kažu iz kompanije Kaspersky Lab.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje