Kineske kompanije sa crne liste SAD prisutne u Srbiji

Od osam kineskih tehnoloških kompanija specijalizovanih za video nadzor koje su SAD početkom oktobra stavile na crnu listu zbog ugrožavanja ljudskih prava Ujgura, etničke muslimanske manjine koja naseljava severozapad Kine, tri su na neki način prisutne u Srbiji, piše Radio slobodna Evropa (RSE).
Kineske kompanije sa crne liste SAD prisutne u Srbiji
Foto: Pixabay
Reč je, navodi RSE, o kompanijama "Dahua tehnolodži" (Dahua Technology), "Hikvižn" (Hikvision) i "Iflitek" (IFLYTEK).
 
Zvanično predstavništvo u Srbiji ima kompanija "Dahua tehnolodži", specijalizovana za video nadzor na aerodromima. Njeni su proizvodi prisutni na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, potvrđeno je za RSE u kompaniji "Belgrade Airport doo".
 
Kako su u pres službi kompanije "Belgrade Airport doo" naveli za RSE, beogradski aerodrom nema direktnu saradnju sa kompanijom "Dahua Tehnolodži", ali su proizvodi te kineske kompanije preko podizvođača instalirani na pojedinim lokacijama.
 
Predstavništvo kineske kompanije pod nazivom "Dahua tehnolodži SRB doo" registrovano je u novembru 2016. i to za trgovinu na veliko elektronskim i telekomunikacionim delovima i opremom, podaci su Agencije za privredne registre Srbije (APR). Zakonski zastupnici su dvojica kineskih državljana, Feng Vang i Lićuen Fu, a stopostotni vlasnik predstavništva u Srbiji je ogranak "Dahua Tehnolodži" sa sedištem u Holandiji, piše RSE.
 
Predstavništvo kineske kompanije "Dahua tehnolodži" odbilo je da odgovori na pitanja RSE u vezi sa njihovim poslovanjem u Srbiji i eventualnim sporazumima sa vladom Srbije i njenim institucijama. Iz kabineta ministra bez portfelja u Vladi Srbije Nenada Popovića, zaduženog za inovacije i tehnološki razvoj, saopštili su da ne raspolažu informacijama da li Srbija ima zaključene sporazume sa tri pomenute tehnološke kompanije iz Kine.
 
Potvrđeno je međutim da je Popović ostvario kontakt sa predstavnikom jedne od kompanija na crnoj listi SAD tokom Četvrte konferencije Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Beogradu 8-9. oktobra 2019.
 
"Ministar Popović održao je sastanak sa Li Šipengom, potpredsednikom kompanije 'Iflitek'. Profesor Li je bio jedan od govornika na konferenciji. Tokom sastanka, razgovarano je o potencijalima saradnje, a profesor Li je izrazio želju da Srbija bude centar poslovanja kompanije 'Iflitek' u centralnoj i Istočnoj Evropi", rečeno je.
 
U odgovoru se takođe navodi da je kompanija "Iflitek" jedan od lidera u oblasti veštačke inteligencije u prepoznavanju zvuka i automatskom prevodu na više od 50 jezika, među kojima je i srpski.
 
Kineska kompanija "Hikvižn" (Hikvision) u Srbiji nema registrovano predstavništvo, ali su njihovi proizvodi za video nadzor dostupni u Srbiji preko preduzeća "KBC Security d.o.o." iz Pančeva, koje je prema podacima APR registrovano za pružanje usluga sistema obezbeđenja.
 
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je za RSE navelo da nema saradnju ni sa jednom od tri kineske kompanije.
 
Međutim, dodaje RSE, ovo ministarstvo ima sporazume sa kineskom kompanijom "Huavei" (Huawei), takođe specijalizovanom za video nadzor, koja se na crnoj listi SAD nalazi od maja 2019. zbog optužbi za navodna prisluškivanja i prenošenja osetljivih informacija vlastima u Kini. "Huavei" je negirao ove navode.
 
"Huavei" kamere za prepoznavanje lica i registarskih tablica već su postavljene na više stotina lokacija u glavnom gradu Srbije. Međutim, detalji saradnje MUP-a Srbije i te kineske kompanije drže se daleko od očiju javnosti.
 
RSE podseća da je u aprilu 2019. od MUP tražio da dostavi kopije Memoranduma o razumevanju koji se odnosi na realizaciju projekta "Sigurno društvo" iz 2014 i  kopiju Sporazuma o strateškom partnerstvu za uvođenje tehnologije i rešenja za projekat "Bezbedni grad" iz 2017. koji podrazumevaju instaliranje opreme za video nadzor u prestonici Srbije.
 
MUP je to odbio označivši sve sporazume sa kompanijom "Huavei" kao "državnu, službenu, poslovnu ili drugu tajnu". RSE se na tu odluku žalio Povereniku za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, ali je postupak je još u toku.
  • XyX

    07.11.2019 11:21
    @Zoran 06.11.2019 • 20:20
    @Nebojša B
    "Koliko Srba zivi u Kini a koliko u Americi ?"

    Ne samo Srba nego i Rusa .
    Zanimljivo je da pripadnici ove dve nacije najvise beze bas u onu drzavu koju najvise mrze .
  • ЛенкаНС

    07.11.2019 08:28
    @Haki
    А што не кажеш коме се прослеђују подаци прикупљени на друштвеним мрежама, са мобилних телефона америчких и корејских компанија?
    Нико ни не крије да их прослеђују службама америчке владе.
    Исто раде и претрљаживачи типа компаније Google.
    И то теби не смета, јер је то за тебе нормално, пошто си слуга и чистач ципела глобалиста са Запада.
    Ево ја сам за то да исте добијају само Руси и Кинези, а ове на Западу да оставимо једно пар деценија без истих.

    Не уводи Америка санкције Кинезима, јер ови нису поштовали нека међународна правила, већ зато што су их технолошки почели да престижу.
  • LiMan

    07.11.2019 08:12
    @Nemanja
    Kvalitet života su nam stvorili poltroni Zapada iz naših redova.
    Sluganjstvo uvek dovodi do siromaštva.
    Pretvorili su nas u jeftinu radnu snagu svojim reformama i "demokratizacijom društva", a razlika između demokratije i demokratizacije je kao između kanala i kanalizacije.

    Prvo su nam jugoslovenstvom nametnuli negativnu selekciju, pa komunizmom, a takođe paralelno i raznim ključevima, gde se ne biraju najbolji, već po nekom ključu.
    Čak i ovaj izbor poslanika (gde treba 30% da bude žena) je katastrofa.
    Naime, nemam za mene veze da li su 100% žene na listi ako su to zaslužile, ali ako treba muškarci ceo posao da odrade, a žene vide samo u tragovima, a onda se na listi pojavi 30% žena (ćerki, sestara, ljubavnica, supruga, tetki, svastika i sl.), e onda je to katastrofa.
    Nažalost to je kod nas slučaj.
    Treba da se biraju najbolji, bili oni žene ili muškarci, a ne po nekakvim nakaradnim i nametntim "ključevima".
    Isti je slučaj sa nacionalnim manjinama, gde se oni kroz plansku diskriminaciju većinskog naroda zapošljavaju, upisuju na fakultete, finansiraju iz budžeta i sl. Kvalitet je tu uvek u drugom planu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Podmlađivanje vojnog vrha Srbije

Novim postavljenjima i unapređenjima Vojska Srbije (VS) podmladila je komandni kadar i generalski kor, prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.