Ivica Dačić i Vljora Čitaku: Ko može da uzme vaš izvod iz matične knjige

Dačić je pokazujući izvod iz matične knjige Vljore Čitaku prekršio zakon, tvrdi advokat Rodoljub Šabić.
Ivica Dačić
FoNet/TV FoNet
Ivica Dačić je pokazao izvod iz matične knjige, dokazujući da je dvojezičan

Kako biste se osećali da neko uzme vaš izvod iz matične knjige rođenih i pokazuje ga pred kamerama i svetskim zvaničnicima?

Bez obzira na to kako biste se osećali, time bi bila prekršena dva zakona - o zaštiti podataka o ličnosti, ali i o matičnim knjigama.

Upravo to dogodilo se u četvrtak ambasadorki Kosova u Sjedinjenim Američkim Državama Vljori Čitaku, kada je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija objavio fotokopiju njenog izvoda.

U Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije rekli su da odgovor na pitanje odakle ministru Dačiću izvod iz matične knjige Čitaku ne mogu da daju, pošto je ministar i dalje na putu.

BBC je pokušao da dobije komentar od Čitaku, ali odgovor nije stigao do trenutka objavljivanja teksta.

Ona se prethodno oglasila na Tviteru rekavši da je Dačić pokazivanjem njenog izvoda iz matične knjige rođenih, želeo da je zaplaši, ali da u tome nije uspeo.

Služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je upoznata sa slučajem, navedeno je u odgovoru koji je dobio BBC na srpskom.

Advokat Rodoljub Šabić kaže da je Ivica Dačić objavljivanjem dokumenta prekršio Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.

Kršenje zakona

„Ivica Dačić je ovim nepotrebno prekršio zakon i time pokazao kakav je odnos države prema Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti", kaže Šabić za BBC na srpskom.

Dodaje da je Dačić napravio prekršaj, a da je u ovom slučaju krivično delo počinio službenik koji je izdao izvod, te da je na nadležnima da utvrde odgovornost.

„Ako je želeo da pokaže da su dokumenta dvojezična, to je mogao da uradi pokazujući blanko dokument", kaže Šabić i dodaje da ministar Dačić prema Zakonu o matičnim knjigama ni na koji način nije mogao da dođe do izvoda Vljore Čitaku.

Služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti će preduzeti mere u skladu sa ovlašćenjima, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena - navodi se u odgovoru te službe dostavljenom BBC-ju na srpskom.


Ko može da uzme izvod iz matične knjige?

Izvode iz matičnih knjiga rođenih, umrlih i venčanih izdaju matične službe jedinica lokalne samouprave.

Prema Zakonu o matičnim knjigama, mogu ih izvaditi osobe na koje se izvod odnosi, članovi uže porodice, usvajatelj ili staratelj.

Izvod se može izdati i drugim licima na način i pod uslovima utvrđenim zakonom koji uređuje zaštitu podataka o ličnosti i zakonom koji se odnosi na prava na pristup informacijama od javnog značaja.


Šta se dogodilo?

Ministar Ivica Dačić rekao je u četvrtak na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu, pokazujući fotokopiju izvoda iz matične knjige rođenih diplomatske predstavnice Kosova u Njujorku Vljore Čitaku da je ona i dalje državljanka Srbije.

Dačić je rekao i da ona nikada nije tražila da bude izbrisana iz državljanstva.

„Kao pokazatelj teške epidemije laži prisutne na KiM može da posvedoči i velika laž koju je gospođa Vljora Čitaku iznosila ranije na sednicama ovog tela da Albanci u Srbiji nisu imali pravo na upotrebu albanskog jezika i pisma.

„Kao potvrdu toj laži, pokazaću vam kako je izgledao dokument koji su izdavale srpske vlasti 1990. godine. Tada je Vljora Čitaku imala 10 godina. Pokazaću vam izvod iz matične knjige rođenih koji je izdat na Kosovu. Čak su i Srbima na KiM izdavana dvojezična dokumenta i to prvo na albanskom, pa onda na srpskom jeziku", rekao je Dačić.

Vljora Čitaku
FoNet/TV FoNet
Vljora je odgovorila da je ponosna na to što je državljanka Kosova i etnička Albanka

Zatim je pročitao i broj izvoda iz matične knjige rođenih Vljore Čitaku.

Nakon Dačića, prisutnima se obratila Čitaku i na samom početku se osvrnula na njegove reči.

Rekla je da je etnička Albanka, kao i da je ponosna na poreklo i na to što je državljanka Kosova.

„Srbija je ukrala naše matične knjige, katastarske podatke, artefakte i još mnogo toga. Jednu od hiljade stvari je srpski ministar spoljnih poslova pokazao na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, moj matični list", napisala je Čitaku.

https://twitter.com/vloracitaku/status/1190152382451204096?s=20

Raniji sukob

Ovo nije prvi sukob na relaciji Dačić - Čitaku.

U junu ove godine, Vljora Čitaku je nakon sednice Saveta bezbednosti UN na Tviteru objavila da ju je Dačić verbalno napao.

Čitaku je navela da je posle zasedanja, dok je razgovarala sa delegacijama SAD i Velike Britanije, srpski ministar spoljnih poslova došao do nje vičući i vređajući nju i kosovsku delegaciju.

https://twitter.com/vloracitaku/status/1138192284120494085?s=20

„Ti sa kojima sediš su vaši kolonizatori", kazao je Ivica Dačić, misleći na diplomatske predstavnike SAD-a i Velike Britanije.

Dačić je nakon ovog incidenta za Blic rekao da nije napao predstavnicu Kosova, već da joj je rekao da je to što je izgovorila na sednici Saveta bezbednosti UN najveća sramota i glupost.


Jedanaest godina nakon proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 116 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Matičar

    02.11.2019 14:18
    Izvod MKR
    BBC na srpskom bi prvenstveno trebao da nam donosi vesti iz sveta, a ne da nam "tumači" i nameće pretpostavke!
    U Srbiji izvod iz MKR može da izvadi bilo ko od rodbine(uže), i da ga prosledi ili okači na netu! Ne može se za to okriviti državni službenik. Izvod se inače dostavlja na sva mesta, od obdaništa preko škole i fakulteta, te svako u lancu ima pristup istom!
  • Dr

    02.11.2019 08:28
    kompleksna stvar
    Jako kompleksno pitanje.Mislim da ne bi trebalo,kod ovakvih stvari,da postoji i da se primenjuje zakon.Država pokušava da dokaže kako su određeni imali kakva takva prava koja sada negiraju.Dotična persona koristi silne laži o broju silovanih žena čak je i uhvaćena u tome objavom lažnog snimka i ništa,ona i dalje sedi i napada svoju matičnu Državu.Shodno tome ne može ni Država da se stalno bori u rukavicama posebno protiv osoba koje ugrožavaju njen teritorijalni integritet(ne ulazim sada da li je odcepljenje opravdano ili ne).e su tamoKataloniji ne dozvoljavaju ono što daju Kosovu,gde su tamo ZAKONI ipak su oni u EU.
  • Patriota

    01.11.2019 19:09
    Nismo za bolje
    Kad ne možemo da se rešimo ovakvih likova, evo ko nas predstavlja u svetu. Sramota!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kurt Kobejn: Šta bi bilo da je on poživeo?

Da je legenda rok muzike Kurt Kobejn, koji je umro pre 30 godina, danas živ, imao bi 57 godina. Neke njegove osobine, koje nismo dovoljno cenili, mogu nam pomoći da pretpostavimo kakav bi on bio danas.