Aktuelno

Ljiljana Bursać: Mogući Logos
07.11.2019. - 03.12.2019.

Ljiljana Bursać: Mogući Logos


"Moguci Logos" samostalna izložba radova autorke Ljiljane Bursać u Muzeju u Zaječaru, 7. novembra do, 3. decembra, 2019. godine.

 

MOGUĆI LOGOS
U početku beše Logos, i Logos beše u Boga, i Logos beše Bog...
I Logos postade telo i nastani se među nama...
(Jn. 1,1,14)
Dvadeset godina je prošlo od kada je LJiljana Bursać intenzivno počela da se bavi pojmom Logosa (1999-2019). Za te dve decenije ostvarila je mnoga dela i priredila više izložbi, a pred Vama je deo tog velikog opusa.
Zašto baš Logos? I šta je sve Logos?
Odgovor na oba pitanja dobijamo kroz definisanje samog pojma. Logos je mnogo toga, on je višeznačan. On je um, reč, govor, slovesnost, smisao, načelo, zakon, nauka, istina, učenje, klica postojanja. Osnovni element koji LJiljana Bursać koristi tokom ove dve decenije upravo je SLOVO. Slova koja prikazuje nekada su deo reči, rečenica iz starih tekstova, a katkad čine asemik pismo. To je jedinstveno, autentično pismo čija interpretacija je slobodna. Slova, reči, rečenice ne nose nikakvo striktno značenje, ona su poruka koju svako tumači po svom osećaju.
U osnovi, reč logos izvedena je iz glagola „legein“ koji je u prefilozofskoj upotrebi označavao „sabiranje i sakupljanje“. Kroz ovu izložbu možemo da naslutimo koliko je sakupljanja i sabiranja umetnica imala tokom ovog perioda. To su hiljade i hiljade tekstova i knjiga, od kojih je ona odabirala ona koja mogu da čine Mogući logos. Taj logos može se odnositi na značenje koji je termin imao u u antičkoj filozofiji, što je svetski um. Znanja koja treba čuvati i negovati, poruke koje treba prenositi daljim generacijama. Prema verovanju starih Grka, sve što je bilo, sve što jeste i sve što će biti ima svoj tajanstveni logos (govor).
Za Filona Aleksandrijskog, logos je plodotvorna sila koju Bog iz sebe zrači. Ona je istovremeno tvoračka reč Božja, božji prvorođeni Sin i ljudski duh kojem se objavljuje reč božja ili koji tu reč otkriva.
Prenošenje poruke i znanja ne poznaje granice, što nam umetnica jasno prikazuje kroz 215 jezika na kojima ispisuje slova. Prema definiciji, reč poruka označava svaku misao ili ideju izraženu u jeziku, pripremljenu u obliku prikladnom za prenos na bilo koji način komunikacije. Poruka je, u stvari, eksternalizacija misli, a svaka eksternalizacija je vid komunikacije, jer sve vrste ljudskih delatnosti (uključujući i pisanje, plesanje, slikanje, a ne samo govorenje), služe prenosu informacije. Na jednoj strani je kodirana ekspresivna radnja ili njen proizvod, odnosno kodirana poruka, koju primalac dekodira. Pri tome, pošiljalac i primalac ne moraju nužno biti istovremeno na istome mestu i u istom vremenu, oni mogu biti razdvojeni kontinentima i vekovima i mogu govoriti i pisati sasvim različitim jezicima.
Prema rečima same umetnice: „rune, azbuke i alfabeti (su) kao alati za prenošenje poruka,  a iluminacije – dizajn kao posrednik u prihvatanju, čine funkciju prenošenja univerzalnom, dostupnom  i razumljivom u samom kontekstu jezika – Logosa, sadržanih  u  zapisanim  tragovima naroda koji su ih stvarali , dok gestualno apstraktno pismo /asemic writing /  kao novi umetnički pokret ostavlja prostor komunikacije na planu estetike“.
Gospod se zacari, u lepotu se obuče,
Obuče se Gospod u silu i prepojasa se;
jer utvrdi vaseljenu koja se neće pokolebati.
(Psalam 92)

Oktobar 2019                                                                                      Dr Irina Tomić

 

- radovi nastali od 1999 do 2019 izlagani su na samostalnim izložbama :
 1999 Beograd, Salon Muzeja savremene umetnosti , kat. tekst  LJiljana Slijepčević
 2004 Damask, Sirija, All Asaad National Library, kat. tekst  LJiljana Slijepčević
 2006 Beograd, Galerija ULUS, kat. tekst  Svetlana Mitić / Jovanović /
 2013 Podgorica, CG, Galerija Centar,  kat. tekst  Rajka Bošković
 2015/2016 Ein Hod, Izrael,  Janco Dada Museum, kat.tekst  Rina Genusow
 2016 Novi Sad , Galerija KCNS, kat. tekst  Irina Tomić
 2016 Beograd, Galerija 73, Beograd 2016, kat. tekst   Irina Tomić
 2017 Požarevac, Muzej u Požarevcu–Galerija Savremene umetnosti
                                kat. tekst   Irina Tomić,
 2018 Beograd, Muzej Nauke i tehnike,
                           kat.tekst   Irina Tomić ,  Slobodanka Šibalić
 2019 Beograd, Galerija Kolarčeve zadužbine, kat. tekst   Irina Tomić

 

Ljiljana Bursać

Rođena  je 27.10.1946 g. u Kragujevcu, Srbija. Studirala je na Likovnoj akademiji u Beču, Austrija, a usavršavala se i studijski boravila u SAD, Nemačkoj , Francuskoj, A.R.Siriji i Izraelu. Član je  ULUS-a  i  ULUPUDS-a .
Korisnik stipendije Fond Mladih 1972-74 i 1975-77 g.
Od 1971 godine  priredila je  više od 45 samostalnih izložb i učestvovala je na preko tri stotine grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. /
Njena dela nalaze se u uglednim muzejsko-galerijskim ustanovama i privatnim zbirkama širom nekadašnje Jugoslavije i u svetu.
 Osnivač je i predsednik Art Forum-a.
1999 -2000 g. izvela je performans Most Svetlosti na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

nagrade ;
1976 g.- Mantova, Italija, Premio Nazionale R. Giorgi - Medalia d’Argento,
1976 g.- Mantova, Italija, Placeta San Benedeto Po,
1990 g.- Piran, Slovenija, Ex Tempore,
2012 g - Beograd, Vinčanska  Povelja,

priznanja ;
2002 g.- Povelja Udruženja Književnika Srbije za projekat-performans Most Svetlosti 2004-2007. – UNESKO, Pokroviteljstvo za autorske projekte, koncepciju i realizaciju
                       programa Art Forum-a,
2011- Srpska Enciklopedija - SANU i Matica srpska  / Tom 1, knjiga 2, str. 679-680 /
 
www.arte.rs/sr/umetnici/ljiljana_bursac-5338/
ljiljanabursac@mts.rs

 

 

 

objavljeno31.10.2019.

Pretraga




Prijava na mail listu

Unesite vašu e-mail adresu

Unesite kod

Nečitljiv kod? Generišite novi

Zašto se prijaviti?

Garancija privatnosti.