Sreda, 16.02.2005.

20:16

Ko bi sebi smanjio platu?

Administrativni odbor Skupštine Srbije nije razmotrio predlog DS-a da se plate poslanika vrate na prethodni nivo.

Izvor: B92

Default images

Poslanici vladajuće koalicije prihvatili su da dnevni red bude dopunjen još jednom tačkom da bi samo nekoliko minuta kasnije odbili dnevni red u celini. I dok su ovako čudne odluke za jedne poslanike plod nesporazuma, za opoziciju nema dileme da se radi o opstrukciji.

Iako je sednica odbora bila zakazana na predlog Demokratske stranke, predstavnik socijalista Zoran Anđelković zatražio je da se pre toga analizira i sprovođenje Zakona o platama u državnim organima i javnim službama, što je podržalo čak 11 poslanika. Ipak većina prisutnih bila je veoma iznenađena kada je posle samo jednog minuta za kompletan dnevni red glasalo svega 5 poslanika radikala i Demokratske stranke.

Iako se za kompletan dnevni red glasalo 2 puta kako bi bila izbegnuta zabuna, u DSS-u i dalje tvrde da je u pitanju nesporazum koji nema političku dimenziju. "Jednu stvar ću vam naglasiti da poslanicima DSS-a uopšte taj novac nije važan. Mi ćemo to dokazati vrlo aktivnim činom u toku današnjeg ili sutrašnjeg dana najkasnije", rekao je Miloš Aligrudić iz DSS-a.

Ipak, Aligrudić nije precizirao da li to znači da će DSS podržati smanjivanje poslaničkih plata. Na drugoj strani u opoziciji ističu da vladajuća koalicija ponašanjem na sednici odbora pokazuje da nema osećaj za realan život u Srbiji.

Vapaj građana Srbije u proteklih šest ili sedam dana, kojim su jasno pokazali da su zgroženi ovakvom odlukom, nije naišao ni na kakav odjek među "vladajućim" poslanicima DSS-a, G17 plus, koalicije SPO-NS i SPS-a.

Poslanici Skupštine Srbije i ubuduće će primati između 75.000 i 120.000 dinara. Do poslednjeg povećanja prosečna plata iznosila je oko oko 36.000 dinara. Inače, radikali su zatražili i da Odbor prikupi informacije o tome da li se predsednik Srbije Boris Tadić preselio na Dedinje uprkos letošnjem obećanju da to neće učiniti i da li je tačno da je odlukom komandanta Gardijske brigade Tadiću na službu stavljeno 120 njenih pripadnika i koliko sve to košta poreske obveznike u Srbiji.

50.000 za podstanara

Inače, više novca dobijaće i potpredsednik i generalni sekretar Skupštine državne zajednice, kadrovi iz Crne Gore, i to u vidu nadoknade za stambeni smeštaj u Beogradu. Administrativni odbor Skupštine Srbije i Crne Gore povisio im je nadoknadu sa dosadašnjih 20.000 na 50.000 dinara.

Za potpredsednika parlamenta Milorada Drljevića i generalnog sekretara Đorđija Radulovića Skupština je do sad plaćala smeštaj u hotelu "Kasina". Pošto će hotelski smeštaj poskupeti, predsednik odbora Želidrag Nikčević u obrazloženju odluke naveo je da je za Skupštinu isplativije da funkcionerima umesto hotela povisi stambenu nadoknadu. Odbor je odlučio da skupštinske službe neće tražiti stan za Drljevića i Radulovića, već će im na ruke biti isplaćeno 50.000 dinara da sami sebi nađu smeštaj, bez obaveze da o tome dostave račun administraciji Parlamenta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Podeli: