1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Smrtna opasnost za Jevreje u Nemačkoj

Pohl Ines Kommentarbild App
Ines Pol
10. oktobar 2019.

Na najveći jevrejski praznik posetioci sinagoge u Haleu za dlaku su izbegli masovno ubistvo od strane jednog neonaciste. Antisemitizam se ne sme banalizovati, komentariše glavna urednica DW Ines Pol.

https://p.dw.com/p/3R10x
Deutschland Halle nach Anschlag auf Synagoge
Foto: picture-alliance/dpa/J. Woitas

Više od 70 Jevrejki i Jevreja okupilo se u jednoj sinagogi na istoku Nemačke – kako bi se zajedno molili i pevali, kako bi zajedno proslavili najveći jevrejski verski praznik Jom Kipur.

Samo zahvaljujući dobro obezbeđenim ulaznim vratima u božji hram, sprečeno je krvoproliće koje je planirao da izvede jedan Nemac naoružan ručnim granatama i automatskom puškom.

Leto je gospodnje 2019.

Osamdeset godina nakon početka Drugog svetskog rata, u kojem su Nemci pobili više od šest miliona Jevreja – Jevreji i Jevrejke opet moraju da strahuju za sopstveni život ukoliko u Nemačkoj vidljivo praktikuju svoju veru ili posećuju neku sinagogu.

Prenos uživo

Šta nam to govori o Nemačkoj? A šta znači kad jedan 27-godišnjak svoje nedelo snima kamerom montiranom na kacigi i uživo prenosi na internetu, na jednoj platformi za video-igrice? I u trenutku kad se inscenira kao atentator iz Krajstčerča na Novom Zelandu i – pre nego što počne da puca – za svoju publiku u svetu on na engleskom kaže: „The root of all problems are the Jews“.

Ines Pol, DW
Ines Pol, DWFoto: DW/P. Böll

Patnju se ne može i ne sme relativizovati. Zato naše saučešće moramo u prvom redu da uputimo članovima porodica dvoje ljudi, jedne žene i jednog muškarca, koje je napada brutalno ubio tokom bekstva.

Ali ne smijemo pritom ni da zaboravimo da je nedostajalo samo malo da se u sredu u Nemačkoj dogodi masovno ubojstvo Jevrejki i Jevreja.

Ne ograničiti se samo na islamiste

Taj čin jasno dokazuje da se porast smrtonosnog antisemitizma u ovoj zemlji ni u kom slučaju ne ograničava samo na islamističke teroriste. Onaj ko to tvrdi, taj laže i odbija da prizna šta je stvarnost. Taj čin naglašava i da je zaštita jevrejskih ustanova u Nemačkoj i dalje od životne važnosti – i to gotovo 75 godina nakon kraja nacionalsocijalističke vladavine terora. Činjenica da sinagoga u Haleu nije bila zaštićena baš na praznik poput Jom Kipura, otvara neka pitanja.

Taj čin dokazuje da se moraju ozbiljno shvatiti i dosledno ispitati čak i najmanje naznake potencijalno antisemitskih činova. A u to spada i spaljivanje izraelske zastave, baš kao i vređanje vernika koji nosi kipu i tako javno pokazuje da je Jevrej.

Antisemitizam se ne sme banalizovati, jer ne postoji nešto što se zove „samo malo mržnje prema Jevrejima“. A pogotovo ne u Nemačkoj.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android