Pitali smo stručnjaka o MMR: "Porastao je broj vakcinisanih, ali tu ne smemo da stanemo"

"Čak 95 odsto dece na vreme primi MMR vakcinu. Srbija je pohvaljena što je uspela da suzbije virus malih boginja", rekao je za B92 epidemiolog Zoran Radovanović.

Zdravlje

Izvor: B92

Sreda, 02.10.2019.

15:13

Pitali smo stručnjaka o MMR:
Foto: stalnyk /depositephotos

On je dodao da možemo da imamo manju koncentraciju obolelih, ali da je važno da nemamo takozvane džepove, tačnije dečje kolektive gde je obuhvat vakcinisanih manji od 95 odsto.

"Ako se nastavi u bliskoj budućnosti ovaj trend vakcinisanja, nećemo imati veću epidemiju kao što smo je imali pre dve godine kada je bilo jedva 80 odsto vakcinisanih. Bitno je da obuhvat dece vakcinacijom još povećamo, a ne da stanemo, kako se ne bismo suočili sa istim problemom", rekao je Radovanović.

Iako su mnogi roditelji u Srbiji strahovali da MMR vakcina izaziva autizam, dr Radovanović navodi da oni nisu ni u kakvoj vezi.

"Autizam je vezan za genetske komponente i činioce u trudnoći", objašnjava Radovanović.

Sumnji da MMR vakcina izaziva autizam kod dece stalo se na put objavljenim rezultatima još jednog istraživanja koje je sprovedeno u Danskoj na uzorku većem od 650.000 dece rođene između 1997. i 2000. godine.

"Moje dete treba za dva dana da primi MMR vakcinu i ne spavam jer detetu curi nos, ali je bez temperature", rekla je za B92 majka dvogodišnjeg dečaka, dodavši da se ove vakcine “plaši”, jer je čitala da dete mora da bude potpuno zdravo da bi je primilo.

Dr Radovanović objašnjava da je za primanje ove vakcine neophodno da dete bude zdravo, tačnije da nema temperature.

"Nije znak bolesti ako detetu curi nos i nema temperature", odgovorio je Radovanović i poručio da se vakcinacija odlaže ukoliko dete ima visoku temperaturu preko 38 stepeni, stomačnu infekciju s povraćanjem i kada dete ima crvenilo po koži. Lažne kontraindikacije jesu curenje nosa, kašalj, da dete pije antibiotik, inhalacija.

Inače, broj epidemija malih boginja širom sveta samo u prva dva meseca 2019. godine porastao je za 30 odsto. U Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu više od 300 slučajeva zabeleženo je samo ove godine, a oboljenje od morbila je prisutno u Rumuniji, Bugarskoj, BiH i Makedoniji, a u Hrvatskoj je proglašena epidemija sa najmanje 35 obolelih.

Piše Sanja Ćulibrk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: