Istraživanje: Prosečan mito u Srbiji 74 evra, većina građana ne bi prijavila korupciju jer nema poente

Prosečan iznos mita koji su građani Srbije davali tokom prošle godine iznosio je 74 evra, a građani Srbije, kao profesionalno najpodložnije koruptivnim radnjama vide lekare i policajce.
Istraživanje: Prosečan mito u Srbiji 74 evra, većina građana ne bi prijavila korupciju jer nema poente
Foto: 021.rs
Iza njih se nalaze službenici državne administracije i carinici, navodi se u istraživanju koje je urađeno u sklupu projekta "Prevencija i borba protiv korupcije", koji finansira EU, prenosi danas Politika.
 
Istraživanje, urađeno prošle godine, pokazalo je da su za 71 odsto građana političke partije i dalje korumpirane, dok 63 odsto njih to smatra za institucije pravosuđa, to jest zaposlene u njima. Polovina punoletnih ispitanika, od njih 1.000, smatra da su i advokati korumpirani.
 
"Građani generalno osuđuju korupciju u zdravstvu i čak 70 odsto se slaže sa tvrdnjom da su mito i korupcija rak-rana našeg zdravstva. Gotovo dve trećine građana (63 odsto) smatra da piće, kafa ili bombonjera koji se daju lekarima ili medicinskim sestrama nisu mito. Najkorumpiraniji među radnicima u zdravstvu su, prema urađenom istraživanju - lekari, dok su na drugom mestu radnici filijala RFZO", navodi se u istraživanju koje je urađeno u sklopu projekta "Prevencija i borba protiv korupcije".
 
Što je medicinska usluga složenija to je, pokazalo je pomenuto istraživanje, percepcija korupcije veća. Tako se na prvom mestu nalaze klinički centri za koje 45 odsto građana kaže da su korumpirani u velikoj ili veoma velikoj meri. Potom slede opšte bolnice, rehabilitacioni centri (banje, lečilišta) i ustanove primarne zaštite.
 
"Kada govorimo o obrazovanju, svaki treći ispitanik procenjuje da su profesori na fakultetima i višim školama korumpirani, dok je 29 odsto anketiranih koji veruju da među zaposlenima u Ministarstvu obrazovanja ima prilično ili veoma mnogo korupcije. Ovi podaci, međutim, predstavljaju poboljšanje u odnosu na istraživanje koje je rađeno dve godine ranije. Kada se približavamo nižim nivoima obrazovanja, percepcija korupcije se smanjuje: za profesore u srednjoj školi iznosi 13 odsto, za nastavnike u osnovnim đškolama sedam odsto, dok je za učitelje osam odsto. Trećima građana smatra da je mito potreban da bi se položio ispit, a nešto manje (22) odsto misli da je on neophodan za upis na višu školu ili fakultet", navodi se u istraživanju.
 
Najveći broj građana - 28 odsto, ne bi prijavilo korupciju jer veruje da to ništa ne bi promenilo. Drugi najčešći razlog za neprijavljivanje korupcije jeste stav da je vrlo teško dokazati da je neko tražio mito, dok se 17 odsto ispitanika izjasnilo da korupciju ne bi prijavilo zato što ne poznaje procedure za njeno prijavljivanje, niti zna koja je institucija zadužena za ove slučajeve.
  • CAMEO

    23.09.2019 16:26
    Corruption
    U vezi ove teme - moj slučaj je star 30 godina, i sada je na ECHR Sudu u Strasburu, zahvaljujući, imam za to sa dokazima osnovanu sumnju : više korumpiranih sudija, koje su predmete rešavale zloupotreblavajući svoj položaj, da su štimovale dokaze, da su direktno kršile Krivični zakon Republike Srbije čl. 360, (Kršenje Zakona od strane sudije), čl. 359. (Zlupotreba položaja), Ustav Srbije čl. 32, Evropsku Konvenciju čl. 6., Zakon o sudijama čl. 90 (stav 1, - Povreda Načela nepristrasnosti i stav 18, - Kršenje odredaba Etičkog Kodeksa u većoj meri), a sa namerom da se preko suda i lažiranih Presuda pribavi nezakonita korist stranci u postupku Predrag (Branislav) Todorović, koga ovde zastupa Vojin Ž. Popović, advokat iz Beograda, - čak sam se sa Prijavama direktno obraćao više puta svim nadležnim Pravosudnim Institucijama Srbije ali bez konkretnog postupanja. Molim stranke koje imaju sumnje u zakonitost postupanja sudija koje su im presudjivale u zadnjih nekoliko godina za sudije : Ljiljana Vučinić, Vesna Obradović, Vesna Popović, Ljubica Nenadić i Sabahudin Tahirović, - da mi se obrate na email adresu bgdsudovi@gmail.com
  • Pero Ložač

    19.09.2019 18:29
    To je stil života
    Vlast je sama naj korumpiranija i naj podmitljivija. Ona čak od toga živi Čak je donela neke zakone koji joj omogućuju da se bavi tim zlom tako što je ozakonila mito samo pod drugim nazivom ( recimo subvencijom).
    Sve se slama preko leđa onih koji se ne uključe u to kolo gde ruka ruku mije.
    Recimo ako ti daš poslodavcu 100 evra da te primi na posao to je mito.
    A kad država daje debele pare stranom poslodavcu ako i kad ovaj zaposli kod sebe ljude sa zavoda za zapišljavanje to onda nije mito. Onda se vlast još hvali zaposlili smo toliko i toliko radnika.
    Zato strani poslodavac za par meseci otpusti te ljude za koje je dobio pare kad ih je zaposlio jer kao nisu zadovoljili na probnom radu , a plaćao ih minimalno kao probni rad. Onda sa zavoda uzme druge ljude, za njih od države dobije opet pare pa sve opet ispočetka.
    Naravno i vlast u toj igri bere deo kajmaka a obična raja... trpi i ćuti.
  • Pero Ložač

    19.09.2019 18:14
    To je stil života
    Vlast je sama naj korumpiranija i naj podmitljivija. Čak je donela neke zakone koji joj omogućuju da se bavi tim zlom.
    Sve se slama preko leđa onih koji se ne uključe u to kolo gde ruka ruku mije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija