Koliko je bezbedno spavati sa čepićima za uši

Čepići za uši su obično bezbedni za upotrebu tokom spavanja. Međutim, moguće je da učestalom upotrebom na duže staze dođe do nekih manjih problema, poput nakupljanja ušnog voska.
Koliko je bezbedno spavati sa čepićima za uši
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ponekad šum iz okoline može da poremeti san. Na primer, spavaća soba koja gleda na prometnu ulici može uticati na trajanje sna. Čepići za uši mogu značajno da smanje količinu zvuka koji ulazi u uši, što može pomoći ljudima da zaspe u bučnom okruženju. Oni su odličan način za sprečavanje okolnih buka koje mogu poremetiti prirodni obrazac spavanja.
 
Međutim, ne odražava se svaka vrsta buke negativno na san. Neki ljudi smatraju da su umereni šumovi ili muzika korisni za zaspavanje. U većini slučajeva buka je ta koja ometa spavanje, a samim tim i ritam života.
 
Istraživanja pokazuju da su čepići za uši siguran i pristupačan način poboljšanja kvaliteta sna. U nekim slučajevima upotreba čepova za uši, zajedno sa maskom za oči, može poboljšati san REM faza je najdublji oblik sna i podržava nekoliko važnih procesa, poput konsolidacije memorije.  
 
Čepići za uši takođe mogu da povećaju nivo melatonina, hormona koji je veoma važan za san. U poređenju sa nekim drugim metodama koje pospešuju san, čepići za uši imaju manje nuspojava. Na primer, i tablete za spavanje bez recepta i na recept mogu imati niz nuspojava, kao što su vrtoglavica i dnevna pospanost.
 
Čepići za uši trebalo bi da smanje buku, ali i da budu dovoljno udobni za spavanje. U početku se može osećati neprijatnost, ali taj osećaj će vremenom nestati.
 
Malo je informacija o tome kako česta upotreba čepića u ušima tokom dužeg vremenskog perioda može uticati na uši. Jedan od mogućih rizika je nakupljanje ušnog voska.Ušni vosak ili cerumen je voštana supstanca koja pomaže u zaštiti ušnog kanala od vode, bakterija i drugih štetnih nečistoća.
 
Ušni vosak je važan za održavanje dobrog zdravlja uha, ali može da izazove i probleme. Dugotrajno blokiranje ušnog kanala, kao što je redovna upotreba čepića za uši, može prouzrokovati nakupljanje ušnog voska, što može uzrokovati svrab i nelagodnost u uhu, zujanje, poteškoće sa sluhom, kašalj i vrtoglavicu.
 
Takođe je moguće da redovna upotreba čepića za uši uzrokuje infekciju uha. To se može dogoditi kao posledica bakterija koje ulaze u ušni kanal ili nastaju iz nakupljenog ušnog voska. Infekcija uha može prouzrokovati simptome koji uključuju vrtoglavicu, mučninu, povraćanje, ali i probleme sa sluhom.
  • samo da...

    12.09.2019 12:55
    odgovorim
    @Liman
    Pa, i ja sam isto tako čuo, ali kad sam zvao pomenute ispalo je da je sve na šta sam se žalio po zakonu, i muzika sa Štranda u po noći i perionica ....valjda tu peru kola, šta li(kod drugara, pardon, jarana)...kasaba sa suroundom...
  • Liman

    12.09.2019 07:54
    @samo da pitam
    Pa sto trpis to covece? Zovi komunalce, oni resavaju to zacas.. Tako sam bar cuo..
  • samo da...

    12.09.2019 00:15
    pitam?
    Nevezano, jel postoje neki bolji od onih 'engleskih', ljubičastih, meni ovde na Limanu ne pomažu, tek su oni nemački, silikonski, otimačana novaca, sva sreća nisu skupi ali su katastrofa, jel zna neko neke bolje? Koja je ovo kasaba postala?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sve manje obolelih od gripa

U Srbiji je od 29. aprila do 5. maja prijavljeno 3.218 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.