29. avgust  2019. 12.08  →  17.11 | Izvor: RTV, Tanjug

Plenković: Srbi zaštićeni po najvišim evrostandardima

ZAGREB -

Premijer, Andrej Plenković, koji bi, kako je ranije najavljeno, danas trebalo da se sastane sa liderom Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), Miloradom Pupovcem, a povodom niza nedavnih napada na pripadnike srpske nacionalne manjine, ponovio je danas da su to dela pojedinaca, a ne posledica klime u hrvatskom društvu.

Plenković je, kako prenose hrvatski mediji, na početku sednice vlade još jednom osudio ove napade, a posebno one koji su, kako je rekao, imali karakter međunacionalnih odnosa.

andrej plenkovic jpg

Rekao je da akteri ovih nedela nesumnjivo treba da budu strogo kažnjeni, te da je to sada tvar daljeg postupka koji se i policije selu u pravosuđe.

"Napadi na srpsku nacionalnu manjinu u Uzdolju, Đevrskama i Viškovu. Policija je reagovala odmah i uhvaćeni su počinitelji. Dela koja su se dogodila dela su pojedinaca, a ne deo klime", rekao je Plenković.

Šibenska policija saopštila je juče da je za četvoricu napadača na Srbe u Uzdolju određen jednomesečni pritvor, ali i da se traga za još desetak za sada neidentifikovanih osoba.

Direktor šibenske policijske uprave je na vanrednoj konferenciji za novinare potvrdio da je napad na kafić u Uzdolju, kada je pet osoba srpske nacionalnosti povređeno među kojima i jedno dete, bio organizovan i planiran i da su u njemu učestvovali navijači jednog fudbalskog kluba u Splitu, a međi su preneli da je reč o Torcidi.

"Gradimo politiku uključivosti svih nacionalnih manjina u društveni i politički život. Stoga smo insistirali da u parlamentarnoj većini budu svi pripadnici nacionalnih manjina. To se odnosi i na pripadnike srpske manjine", dodao je Plenković, koji tvrdi da su prava pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj zaštićena u skladu sa najvišim evropskim standardima.

Plenković je zamerio Pupovcu koji je prilikom jednog istupa nakon serije napada na Srbe u Hrvatskoj tu državu uporedio sa ustaškom NDH i istakao da je ona faktor nestabilnosti u regionu Jugoistoka Evrope.

"Odbacujem teze o Hrvatskoj kao faktoru nestabilnosti. Ta teza ne stoji. RH je zemlja koja je rešila sve svoje osnovne nacionalne zadatke i gradi društvo u kojem svi treba da se dobro osećaju i imaju zaštićena prava", kazao je Plenković.

Ponovio je da je upoređivanje današnje moderne Hrvatske s NDH nedopustivo.

"Moderna i samostalna Hrvatska je utemeljena na domovinskom ratu, na demokratskim procesima 1990. godine. Ovo je zemlja koja je i ugledna u međunarodnoj zajednici. I tu tezu odlučno odbacujem", naveo je premijer.

Ukaza je na potrebu da svi zajedno moraju raditi na toleranciji u društvu, ali je istovremeno priznao da postoje političke stranke koje svoju snagu grade na potenciranju napetosti.

Ne precizirajući o kojim strankama je reče, Plenković je dodao da to nije politika vlade.

"Naša politika je izgradnja dobrih međususedskih odnosa i rešavanje svih otvorenih pitanja", kazao je premijer, prenela je Hina.

Plenković tvrdi i da je pitanje zaštite prava srpske manjine u Hrvatskoj rešeno na najvišim evropskim standardima.

Hrvatska će, kazao je negovati tu zaštitu.

"Mi kažemo dosta spirali mržnje. Nema potrebe za tim u 2019. godini", rekao je Plenković te dodao da vlada ima "redovni dijalog i rešava sva otvorena pitanja".

Apelujući na sve aktere u društvu da rade na kreiranju atmosfere koja, kako je rekao, pripada Hrvatskoj 21. veka, Plenković je kao važno istakao i da bi svi politički akteri u hrvatskom društvu trebalo da se uzdrže od izjava koje doprinose polarizaciji.

Posebno, dodao je, to očekuje od svih članova vlade i stranaka u vladajućoj većini.

Linta: Izjava Plenkovića o pravima preostalih Srba licemerna

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta ocenio je kao teško licemerje izjavu hrvatskog premijera, da su prava preostalih Srba u Hrvatskoj zaštićena u skladu sa najvišim standardima.

On podseća da srpski povratnici i proterani Srbi ne mogu da povrate svoje otete ili uzurpirane stanove, kuće, zemlju i drugu imovinu, ne mogu da dobiju naknadu štete za uništene kuće i poslovne lokale, zaostale, a neisplaćene penzije, dinarsku i deviznu štednju...

"Srbi su diskriminisani u ostvarivanju prava na hrvatsko državljanstvo i prebivalište. Mnogi Srbi imaju problema sa priznanjem radnog staža koji su ostvarili i pre i tokom rata. Srbi u Hrvatskoj u praksi nemaju pravo na slobodnu upotrebu srpskog jezika i ćirilice, na dvojezične nazive gradova, mesta i ulica, na dvojezične natpise na državnim institucijama, a 80-tak srpskih sela i zaseoka je i dalje bez struje", ukazao je Linta.

U Hrvatskoj, ističe, i dalje ima više od 30 poznatih grobnih mesta gde se nalaze posmrtni ostaci Srba a ekshumirani posmrtni ostaci se sporo identifikuju.

"Srpske žrtve se prećutkuju i negiraju, a hrvatski zločinci se slave. Proterani Srbe se hapse na osnovu poternica bez materijalnih dokaza", navodi Linta.

On je ocenio kao sramne i neosnovane i optužbe Hrvatske biskupske konferencije i tri udruženja hrvatskih veterana da predsednik SDŠ-a Milorad Pupovac otvoreno radi protiv države i da destabilizuje Hrvatsku zbog njegove izjave da Hrvatska postaje faktor nestabilnosti jer rehabilituje ustaštvo.

"To jasno pokazuje da Hrvatska biskupska konferencija i udruženja hrvatskih veterana nisu spremni da se suoče sa genocidnom i ustaškom prošlošću hrvatskog naroda, da priznaju da je ustaški režim počinio genocid nad srpskim narodom u NDH, da se pokaju i zatraže oproštaj za svoj narod", kaže Linta.

Jasno je, kaže Linta, da hrvatska biskupska konferencija i udruženja hrvatskih veterana podržavaju rehabilitaciju NDH i ustaštva, da zastupaju proustašku tezu o velikosrpskoj agresiji i zalažu se da državno obeležavanje proustaških manifestacija u Kninu vezano za zločinačku akciju "Oluja" i Blajburgu vezano za ubijene ustaške zločince krajem Drugog svetskog rata.

SDSS: Zabrinuti smo zbog kampanje u medijima

Klub poslanika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) pozdravio je danas brzo i efikasno postupanje državnih institucija u pronalaženju počinilaca napada na pripadnike srpske zajednice, ali je istovremeno izrazio zabrinutost zbog kampanje koja je u medijima vođena protiv žrtava napada i onih koji su stali u njihovu obranu.

"Klub poslanika SDSS-a pozdravlja brzo i efikasno postupanje državnih institucija u pronalaženju počinitelja napada na pripadnike srpske zajednice u Hrvatskoj. Ujedno izražavamo zabrinutost zbog kampanje koja je u medijima vođena protiv onih koji su bili žrtve napada, kao i protiv nas koji smo stali u njihovu obranu i upozorili na atmosferu u kojoj su takvi napadi mogući", navodi se u saopštenju tog kluba, preneo je zagrebački Jutarnji list.

SDSS je apelovao, ne samo u interesu srpske zajednice nego i u interesu celog društva, da se osvesti važnost borbe protiv onih koji stvaraju atmosferu mržnje, netolerancije i nasilja i protiv daljeg širenja takve atmosfere u društvu.

Klub poslanika SDSS najavio je za danas konferenciju za novinare u parlamentu o aktuelnim događajima, ali je ona jutros otkazana.

Tagovi
Srodne vesti