Nasa "istražuje prve optužbe za zločin u svemiru"

Američka svemirska agencija navodno ispituje optužbe protiv astronautkinje En MekKlejn.

BBC

Izvor: B92

Subota, 24.08.2019.

16:33

Nasa
En MekKlejn izlazi iz kapsule nakon povratka na Zemlju u junu ove godine/Reuters

Agencija Nasa istražuje optužbe protiv astronautkinje koja je navodno pristupila bankovnom računu supruge sa Međunarodne svemirske stanice.

Ovo je možda prva optužba za zločin počinjen u svemiru.

En MekKlejn je priznala da je pristupila računu supruge od koje se razvodi, ali je izjavila da nije učinila ništa loše, objavljeno je u Njujork Tajmsu.

Njena supruga Samer Vorden navodno je tužbu protiv MekKlejn podnela Saveznoj komisiji za trgovinu.

En MekKlejn se u međuvremenu vratila na Zemlju, a njena advokatica rekla je za Njujork Tajms da je astronautkinja samo želela da proveri da li njena bivša partnerka ima dovoljno novca za plaćanje računa i brigu o sinu kog su zajedno odgajale pre nego što su se rastale.

"Ona odlučno negira da je učinila bilo šta neprimereno", rekla je advokatica Rusti Hardin i dodala da je MekKlejn "u potpunosti sarađuje" sa istražiteljima.

MekKlejn i Vorden koja radi za obaveštajnu službu Ratnog vazduhoplovstva, venčale su se 2014. godine. Vorden je zvanično tražila razvod 2018. godine.

MekKlejn je diplomirala na prestižnoj vojnoj akademiji Vest Point, a zatim radila kao vojni pilot u Iraku. Izabrana je da leti za Nasu 2013. godine.

Provela je šest meseci na Međunarodnoj svemirskoj stanici i trebalo je da učestvuje u prvoj "ženskoj" šetnji svemirom koja je otkazana zbog toga što za MekKlejn nije bilo odela u odgovarajućoj veličini.

Kako se primenjuje zakon u svemiru?

U radu Međunarodne svemirske stanice učestvuje pet državnih i međunarodnih svemirskih agencija - iz Sjedinjenih država, Kanade, Japana, Rusije i međunarodne agencije u čijem radu učestvuju stručnjaci iz nekoliko evropskih zemalja. Dogovoreni pravni okvir predviđa da se na sve osobe i imovinu u svemiru primenjuju zakoni država iz kojih dolaze.

Dakle, ako bi kanadski državljanin počinio zločin u svemiru, bilo bi mu suđeno u skladu sa kanadskim zakonima, a ruskom državljaninu u skladu sa ruskim.

Međunarodnim svemirskim pravom takođe su predviđena i izručenja na Zemlji - ukoliko neka država odluči da traži izručenje građanina druge države zbog dela počinjenih u svemiru.

Svemirski turizam postaje sve realniji, pa će u budućnosti možda i biti potrebe da se ovi zakoni primene. Zvaničnici Nase rekli su Njujork Tajmsu da ne znaju ni za jedan zločin počinjen na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: