Evropska centralna banka uvodi novu referentnu kamatnu stopu

Evropska centralna banka (ECB) zatražila je od evropskih poslovnih banaka da ubrzaju pripreme za prelazak na korišćenje nove referentne kamatne stope koja se naziva STR (euro short-term rate, odnosno euro kratkoročna stopa).
Evropska centralna banka uvodi novu referentnu kamatnu stopu
Foto: Pixabay
Do te promene dolazi nakon niza krupnih skandala vezanih uz nameštanje dosadašnjih poznatih referentnih stopa (Libor, Euribor, Eonia), zbog kojih su velike banke kažnjene milijardama dolara, a njihovi bivši zaposleni, koji su međusobno dogovarali stope, završili na sudu. Kako bi sprečila nove manipulacije, ECB je odlučila da razvije STR, koji će verno održavati cenu prekonoćnog zaduživanja na evropskom finansijskom tržištu.
 
Jedna od ključnih razlika izmedju STR-a i, na primer, dosadašnjeg Euribora u tome je što se za novu referentnu stopu podaci prikupljaju od čak 50 evropskih banaka, a pri formiranju Euribora prikupljali su se od samo 20 probranih banaka.
 
Referentne kamatne stope izuzetno su važne jer služe za preračunavanje i određivanje cena na tržištu derivativa (finansijskih izvedenica), kredita i obveznica.
 
U ECB-u su zabrinuti jer nisu videli adekvatan nivo spremnosti za prelazak na STR, te zbog potencijalne nepripremljenosti postoji opasnost konfuzije, zabuna oko određivanja cene i posledičnih pravnih sporova između tržišnih učesnika.
 
Od 2. oktobra, prema uputstvu ECB-a, promeniće se način na koji se računa Eonia, koja će u osnovi postati STR uvećan za 8,5 postotnih poena. Kada bude prvi put objavljen na stranici ECB-a, STR će reflektovati trgovinske podatke od 1. oktobra. Biće objavljivan svako jutro u 9:15, a ne poput Eonije veče pre. Eonia će u potpunosti prestati da se koristi do početka 2022, a tržišni učesnici već sada hitno moraju da počnu da ugradjuju STR u milione postojećih ugovora koji definišu transakcije izvedenicama, kreditima i obveznicama.
 
Pojedini stručnjaci procenjuju da bi uvođenje nove referentne stope moglo da promeni način na koji se određuju cene kredita i kako će se interno upravljati kreditnim rizicima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija