24. avgust  2019. 00.01  →  08.28 | Izvor: Kurir, Tanjug

Đukić: Više besplatnih pokušaja vantelesne oplodnje

BEOGRAD -

Vlada Srbije odlučila je da dodatnim ulaganjima pomogne parovima koji ne mogu da dobiju potomstvo tako što će od sada biti više besplatnih pokušaja ove metode, a najavljeno je i pomeranje starosne granice za žene, rekla je za "Kurir" ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović.

Ministarka navodi da će tokom ove godine biti više zasedanja u vladi kako bi se donela najbolja odluka o besplatnim pokušajima vantelesne oplodnje.

"U ovoj godini nastojimo da dođemo do najboljeg rešenja, tačnije odluke koja će biti u skladu sa našim mogućnostima, a u što boljem interesu za građane. Težimo povećanju broja pokušaja vantelesne oplodnje koja je mnogim parovima jedini način da se ostvare kao roditelji", rekla je minsitarka ističući da će novi pokušaji biti o trošku države kao i dosadašnja tri.

ambulanta, vantelesna, subotica

O povećanju broja pokušaja i pomeranju starosne granice nezahvalno je sada govoriti, jer, kako je naglasila, ta procena vršiće se u dogovoru sa lekarima.

Da li će starosna granica biti povećana sa sadašnje 42 godine na 45 ili 50 još nije utvrđeno i biće odlučeno kada se čuju mišljenja lekara, napominje Đukić Dejanović.

Ona dodaje da veliki broj gradova i opština samostalno povećavaju broj pokušaja, a izlaze u susret i zenama starijim od 42 godine navodeći primer Beograda koji je odlučio da finansira i četvrti pokušaj i to za zene do 45. godine.

Đukić Dejanović smatra da Srbija i u ovim rešenjima treba da tezi evropskim standardima.

Raste broj beba u odnosu na prethodne godine

Srbija je po broju stanovnika pala ispod sedam miliona, ali iz kabineta Slavice Đukić Dejanović poručuju da ima razloga za optimizam - u prvih šest meseci ove godine rođeno je 563 beba više nego u istom periodu prošle godine, pišu "Večernje novosti".

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju i da je od januara do juna 2019. rođeno 1.538 beba više nego u istom periodu 2016.

Promene se posebno vide kada je u pitanju obrazovna struktura "novopečenih" majki.

"Raste broj žena koje rađaju i zaposlene su, dok je primetan pad nezaposlenih žena", kažu u kabinetu ministarke Đukić Dejanović.

U 2015. je 59 odsto majki koje su se te godine porodile bilo zaposleno, 26 odsto nezaposleno, a 10 odsto su bile domaćice. Prošle godine je porastao broj zaposlenih na 68 odsto, a smanjio se broj nezaposlenih na 18 i domaćica na 8 odsto. I broj učenica ili studentkinja je skoro prepolovljen - sa 1.129 u 2015 na 636 u 2018.

Među merama za porast nataliteta koje sprovodi država, jedna od važnijih je i pomoć za 161 lokalnu samoupravu vredna 1,2 milijarde dinara za populacionu politiku, koju je dodelio kabinet ministarke Đukić Dejanović.

Tagovi