1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

„Oni su zaštićeni, a mi smo građani drugog reda“

19. avgust 2019.

Meštani povratničkog naselja nadomak Bosanskog Petrovca ne žele da žive sa migrantima. Opština ih podržava i najavljuje da će se boriti do kraja ukoliko kantonalna vlada tamo preseli migrante.

https://p.dw.com/p/3O6YG
Duško i Slađana Mišćević se ne predaju
Duško i Slađana Mišćević se ne predajuFoto: DW/D. Maksimovic

"Bežaćemo, šta ćemo. Pošto su oni zaštićeni, mi ćemo biti građani drugog reda. Ima kompromis, mi ćemo njima dati stoku i kuće, a oni nama nek` daju ono svoje i super. Ne moramo u EU, lepše mi je po Bihaću hodati i biti u kampu nego čuvati krave i obrađivati zemlju. Prepisaću im sve, a meni neka daju ono što oni imaju. Blokiraćemo sve i borićem se do zadnjeg. Nismo bili krivi ni 1995. kad smo odlazili, ni 2001. kad smo se vratili, nismo krivi ni danas”, pričaju Duško i Slađana Mišćević (na slici gore) iz Medenog Polja, koji sa još 15-ak povratnika žive u ovom selu nadomak Petrovca.

O čemu se radi? Vlada Unsko sanskog kantona ponovo ramatra da centar za migrante u Vučjaku i Biri prebaci u povratničko naselje Medeno Polje, nekoliko kilometara od Petrovca. I to bez obzira na upozorenja međunarodnih predstavnika ali i Međunarodne organizacije za migracije (IOM), da se prihvatni centri moraju izmestiti izvan kantona, dakle što dalje od granice sa EU. 

Opštinsko veće Bosanskog Petrovca nedavno je usvojilo Rezoluciju kojom od kantonalne vlasti traži da odsutanu od te namere. I iz opštine najavljuju blokadu magistralnog puta prema Bihaću jer bi, kako se navodi u Rezoluciji, dodatni problem sa migrantima izazvao kolaps u funkcionisanju opštine.

"Bez obzira na nacionalnu, versku ili političku pripadnost građani Bosanskog Petrovca su jedinstveni u stavu da ne dozvole smeštaj migranata na teritoriji naše lokalne zajednice. Tražimo od Vlade Unsko sanskog kantona da odustane od načina rešavanja migrantske krize koji se kosi sa svim zakonskim, humanim i zdravorazumskim normama”, navodi se u obrazloženju.

Gde su izbeglice - tu ima i para

Planirano je da migranti u Medenom Polju budu smešteni na farmama koje su u vlasništvu lokalnog biznismena Halila Bajramovića, koji je vlasnik i hotela "Sedra” nedaleko od Bihaća, u kojem su takođe smešteni migranti, porodice sa decom. Novac za zakup daje Međunarodna organizacija za migracije, a Halilović je za lokalne medije izjavio da gde ima migrnata ima i novca i da u Petrovcu greše što se protive ovoj inicijativi, koja bi mogla da donese novac.

Farma gde bi mogli da budu smešteni migranti
Farma gde bi mogli da budu smešteni migrantiFoto: DW/D. Maksimovic

Predviđena lokacija u Medenom Polju je farma ovaca izgrađena početkom osamdesetih godina, koja se i sada jednim delom koristi u te namene. Međutim, ukoliko su predstavnici EU i IOM-a protive bilo kakvom izmeštanju kampova koje je unutar kantona, postavlja se pitanje zašto se uopšte potencira ova priča. Sigurno je samo da nekoliko stotina migranata, koji su trenutno u Vučjaku, ne mogu da dočekaju zimu u tim uslovima.

Predstavnici lokalne vlasti u Petrovcu nisu bili raspoloženi za razgovor, rekavši da je sve navedeno u Rezoluciji i da se čeka odgovor kantonalne vlasti, koja se za sada ne izjašnjava o zahtevu Petrovčana. Iako ih je malo, ima i onih koji nisu za radikalne poteze, koji razumeju u kakvom se položaju nalaze migranti.

"Znam kako im je. I ja sam bio izbeglica. Treba im naći smeštaj na neutralnom terenu. Narod odlazi, nema ga. O ovoj blokadi puta što pričaju to je sve politika. Oni ugroženi? Od čega će oni biti ugroženi u vlasti, to je sve politika”, kaže Sead Bolić iz Bosanskog Petrovca, koji je ogorčen na lokalnu vlast što se bavi pitanjima koja se ne tiču lokalnog stanovništva, a svakim danom ih sve više odlazi iz zemlje.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android