"Otkupljivači suncokreta su ukinuli slobodno tržište"

Žetva suncokreta započeće za desetak dana, a proizvođači će rod predavati otkupljivačima na osnovu ugovora bez cene (blanko).
"Otkupljivači suncokreta su ukinuli slobodno tržište"
Foto: 021.rs
Cena će se znati tek za mesec do dva, rekao je predsednik Upravnog odbora udruženja "Pančevački ratari" Jovan Negovan.
 
Prema njegovim rečima, očekuje se da prosečan prinos na njivama gde nije bilo grada bude oko 3,5 tona po hektaru i da bi "bila katastrofa da suncokret zahvati nevreme koje se najavljuje".
 
"Kada predamo suncokret, jer nemamo mogućnosti da tolike količine lagerujemo kod kuće, cena se ne zna nego su nam ugovori blanko, jer otkupljivači čekaju da vide kako će se suncokret plaćati na svetskom tržištu kada se završi žetva u Ukrajini i Rusiji, gde su najveći proizvođači te uljarice", rekao je Negovan.
 
Otkupljivači, a najveći su Dijamant, Sojaprotein i Viktorija, prema rečima Negovana, platili su 2012. godine suncokret 55 dinara po kilogramu, a 2013. godine cena je pala na 24 dinara i od tada se kreće od 30 do 32 dinara bez poreza na dodatu vrednost (PDV), što "ne pokriva ni direktne materijalne troškove".
 
Navodi da je ove godine zasejao 40 hektara suncokreta i da se gubitak iz godine u godinu povećava.
 
"Otkupljivači su ukinuli slobodno tržište, a dokaz je da će, po dogovoru, svi ponuditi istu, minimalnu cenu", rekao je Negovan. Istakao je da bi cena, koja bi pokrila direktne materijalne troškove i obezbedila zaradu, a da se ne uračunava porez i amortizacija mašina, trebalo da bude bar 40 dinara za kilogram bez PDV-a.
 
Predsednik Upravnog odbora Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da su poljoprivrednici nezadovoljni zato što otkupljivači preuzimaju suncokret bez otkupne cene, a posle mesec-dva ponude "navodno akontnu (početnu), pa kasnije podignu simbolično za dinar-dva, zbog čega predlažu protest".
 
Istakao je da sledeće godine neće posejati 60 hektara suncokreta već će smanjiti tu površinu i zasejati samo tamo gde bude morao da bi održao plodored, odnosno promenio setvenu kulturu zbog bolesti biljaka.
 
U Srbiji je ove godine zasejano 220.000 hektara suncokretom, 20.000 manje nego prošle godine.
  • @maja

    15.08.2019 09:46
    opet su srbijanci krivi
    Bas neznas.Dijamant,Viktorija,Sojaprotein su u Vojvodini.Uza Srbija nema veze
    s otkupom.Industrijsko bilje se uglavnom gaji u Vojvodini.Dijamant je Hrvatski
    Viktorija i Sojaprotein vlasnici EU.
  • Maja

    15.08.2019 09:04
    E to je poljoprivreda na srbijanski način.Plati unapred sve.Seme,gorivo,djubrivo,ljude,porez,mašine.Čekaj godinu dana ako ti neka vremenska nepogoda sve ne pobere.Kad dođje vreme prodaje dam ti koliko mi se da.I onda ajte vi omladino na selo.Stočarstvo je davno uništeno,voćarstvo grca a polako će I ratarstvo.Zato nas pored ravne i plodne Vojvodine hrani Kina!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija