• Search form

29.07.2019 | 21:18

Lica Branibora Debeljkovića

Lica Branibora Debeljkovića

Izložba “Lica” Branibora Debeljkovića (1916-2003), majstora fotografije i nekadašnjeg profesora Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, koji je iza sebe ostavio više hiljada fotografskih dela, biće otvorena tokom avgusta u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, i to u obliku koji je sam autor svojevremeno koncipirao.

Debeljković je sam načinio izbor fotografija za izložbu, tematski se opredelivši za portret koji je u njegovom opusu nastajao više od 50 godina.

Rođen 1916. u Prištini, a preminuo 2003. u Montrealu, Debeljković nije dočekao i da postavi svoju poslednju izložbu, ali je ostavio koncipiranu tako da se lako može preuzeti. Sve izložene fotografije pripadaju kolekciji njegove unuke Milene Debeljković, koja je pohranjena u Narodnoj biblioteci Srbije, u Legatu Branibora Debeljkovića.

Nosilac titule EFIAP (Ekselencija Međunarodnog saveza fotografske umetnosti, franc. Excellence Fédération Internationale de l’Art Photographique), umetnik sa više od 200 samostalnih i kolektivnih izložbi, profesor na FDU od 1976. do 1983, istoričar i teoretičar fotografije sa više od stotinu članaka, Debeljković je zauzeo mesto jedne od vodećih ličnosti u srpskoj fotografiji druge polovine XX veka.

Slikar Dado Đurić, 1950.

Debeljković je tokom višedecenijske karijere nastojao sve vreme da brani i odbrani autonomiju fotografskog umeća. Kao na apotekarskoj vagi merio je svaki detalj, težeći najčistijem mogućem rezultatu. Tako je svoju fotografiju sačuvao od komercijalnih primesa, ali i od prenaglašenog piktorijalizma čemu su mnogi fotografi težili u želji da im delo bude vrednovano kao umetničko. Debeljković se za podizanje fotografije na pijedestal umetnosti borio svim raspoloživim fotografskim sredstvima, pa i sredstvima inspirisanim slikarstvom i drugim likovnim disciplinama, što najočitije pokazuje portret Prema Rafaelu iz 1944, modela Micuko kao “replike” Fornarine. Zato njegovi portreti i danas zrače svežinom, originalnošću i posvećenošću umetničke provenijencije, navela je umetnička direktorka Artgeta u 2019. godini Milena Marjanović.

Starina, 1943.

Izložbu prati obiman katalog sa reprodukcijama svih izloženih portreta koje prati autorov detaljan opis načina njihovog nastanka (samo nekoliko nema opise) i uvodnik “Neke lične refleksije”, kao i tekst Dragice Vukadinović “Evropa kao bolest”. Te poduže legende, kako je navela Milena Marjanović, treba shvatiti kao da profesor govori šta ga je navelo da ih snimi baš tako kako ih je snimio, podsećajući nas da su sličnost i fotogeničnost važni elementi jednog portreta, ali ne i bitni, osim možda za one portrete koji treba da se dopadnu.

Dečak sa buvljaka, 1968.

Fata iz Balkanske ulice, 1964.

Izložba “Lica” biće otvorena od 1. do 29. avgusta, uporedo sa izložbom “Eksteritorije” Marka Stojanovića u Likovnoj galeriji KCB-a.

Program u galeriji Podroom ne realizuje se tokom avgusta zbog radova u tom prostoru.
 
(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav