SMETA IM SRPSKI JEZIK: Crna Gora izbacila Bogosloviju iz obrazovnog sistema države

V. KADIĆ

25. 07. 2019. u 19:08

Cetinjska Bogoslovija je jedna od osam u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i radi po planu i programu koji je blagoslovio i formirao sveti arhijerejski sabor SPC

СМЕТА ИМ СРПСКИ ЈЕЗИК: Црна Гора избацила Богословију из образовног система државе

Zgrada Bogoslovije Foto MCP

NAJSTARIJA obrazovna ustanova u Crnoj Gori - Bogoslovija Svetog Petra Cetinjskog, koja je na Cetinju osnovana 1863. godine, nije uključena u obrazovni sistem države, samo zato što nastavu nije prilagodila novim uslovima - da se izvodi na crnogorskom jeziku sa 32 slova, a ne kao svih minulih 150 godina - na srpskom! To je razlog što se njene diplome ne priznaju prilikom upisa na srodne fakultete. Cetinjska Bogoslovija je jedna od osam u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i radi po planu i programu koji je blagoslovio i formirao sveti arhijerejski sabor SPC. Osnovao je knez Nikola i tadašnji njegov savremenik, arhimandrit Nićifor Dučić.

- Kako je moguće da su maturanti druge religijske škole Medrese "Mehmed Fatih" ravnopravni sa svojim vršnjacima prilikom upisa na crnogorske univerzitete, ali ne i njihovi vršnjaci sa cetinjske Bogoslovije - pitao je Slaven Radunović, poslanik DF-a, ministra prosvete Crne Gore Damira Šehovića. - Mnogi verovatno nisu znali za ovu sramotu Crne Gore. Bogoslovija nije prihvatila da joj na silu bude nametnuto da se nastava izvodi na crnogorskom i to je najveći problem. U vreme suverene Crne Gore učio se isključivo srpski jezik i sada je sporno što su Bogoslovija i njen program vezani za isti onaj jezik na kom je osnovana - srpski. Ali, kako ovde dođe koji vladar, prema potrebama njegove diktature menja se i naziv jezika, i onda je tobože problem u Bogosloviji.

S druge strane, ministar Šehović je kategoričan da nema privilegovanih niti diskriminisanih verskih škola u Crnoj Gori.

- Zakonska procedura je za sve ista i ona se mora ispoštovati. U suprotnom će ona škola koja to ne bude poštovala funkcionisati samo kao zasebna celina i njene diplome neće biti tretirane kao javno važeće niti će se uvažavati za nastavak školovanja - odgovorio je ministar. -Zavod za školstvo je nakon zvaničnog zahteva Bogoslovije za dostavljanje mišljenja analizirao plan i program rada ove škole i uputio je preporuke za njegovo unapređenje. Neophodno je da se Bogoslovija Sveti Petar Cetinjski obrati Nacionalnom savetu za obrazovanje za utvrđivanje obrazovnog programa u koji su uvrštene preporuke Zavoda za školstvo, kao i mišljenje ove ustanove, što je sastavni deo procedure, nakon čega će se zauzeti konačan stav.

Što se tiče medrese, ministar podseća da je ta srednja verska škola 2015. godine prošla kroz zakonom definisanu proceduru i dobila saglasnost Nacionalnog saveta za obrazovanje.

- Od tada, s obzirom na to da je svoj program uskladila sa javno važećim programom, diplome koje se stiču u ovoj srednjoj verskoj školi se priznaju i uvažavaju za nastavak obrazovanja u Crnoj Gori - saopštio je Šehović.

MEŠIHAT NA CETINjU!

MEŠIHAT Islamske zajednice u Crnoj Gori od kraja juna vlasnik je jedne kuće na Cetinju koja se nalazi u Bulevaru Crnogorskih junaka.

- Po sugestiji iz vrha vlasti, nekadašnja porodična kuća Šoća koju je svojevremeno kupio neki Vušurović prodata je Mešihatu Islamske zajednice u Crnoj Gori. Prva kuća u Bulevaru Crnogorskih junaka do Mešihata, koja se trenutno stavlja pod krov ima prizemlje, dva sprata i potkrovlje, što znači da će Mešihat imati mogućnost da tri puta poveća veličinu kuće koju je kupio. Dvorište Mešihata se graniči sa novim kompleksom Fakulteta umetnosti koji se nalazi u završnoj fazi - kaže Jovan Markuš, publicista i bivši gradonačelnik Cetinja.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Академика

25.07.2019. 19:54

Срамота! Бусају се у груди а чојство и јунаштво продали иноверцима! Где сте Цетињски Црногорци?! Где сте Његошева децо?! У коју мишју рупу су вас милогорци натерали да вам се глас не чује?!

marko t.

25.07.2019. 20:04

to nam je nagrada za jedno pola miliona besplatno skolovanih studenta na srpskim fakultetima od 1950tih do danas. bravo!

Moma

25.07.2019. 20:31

Ima li kraja ovome??? A naši zvaničnici i dalje tvrde da su nam odnosi sa Crnom Gorom dobri...???!!!

драгана

27.07.2019. 01:34

@Dejan Š. - Preciznije pitanje glasi:da li Crnogorci u Srbiji razumeju azbuku sa 30 slova?

Ustani Radoje Domanovicu

25.07.2019. 22:33

Verujem da Medresa i ostale škole koriste Crnogorski jezik i 32 slova i da su zato ispunile uslove da budu akreditovane. Isto tako verujem da škola na Crnogorsko u kojoj se ne koristi Srpski jezik i pismo nebi bila akreditovane su Srbiji. Svi mi znamo šta se u Crnoj Gori dešava. Ne vidim razlog da se doliva ulje na vatru. Maliciozno nema šta.

Aco

26.07.2019. 05:03

@Ustani Radoje Domanovicu - Ustani Radoje Domanovicu Da ali Medresa postoji nekoliko godina a Bogosovija 150 godina.Ne vidim razlog da mijenja jezik. Svakako je to Srpski jezik.Ovi iz Medrese su vec nas naucili da nisu ljudi.Poturice.

драгана

27.07.2019. 01:37

"...Ko ne sluša pesmu, slušaće oluju." = Ko neće brata za prijatelja imaće neprijatelja za gospodara.