FaceApp: FBI mora da istraži veze sa Rusijom i rizike za nacionalnu bezbednost

Vesti, 24.07.2019, 02:30 AM

FaceApp: FBI mora da istraži veze sa Rusijom i rizike za nacionalnu bezbednost

Popularna aplikacija FaceApp, mogla bi predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost, a FBI mora otvoriti istragu o toj aplikaciji, rekao je lider demokratske manjine u američkom Senatu Čak Šumer.

Istražitelji bi trebalo da istraže rizike za privatnost i sigurnost kojima su izloženi korisnici aplikacije, rekao je Šumer.

Aplikacija bi mogla da ugrozi milione građana, rekao je on ukazujući na činjenicu da je aplikacija u vlasništvu kompanije sa sedištem u Rusiji što znači da se ona može koristi i za geopolitičke ciljeve.

“Kao što je direktor FBI Vrej sam ukazao ranije ove godine, Rusija je i dalje značajna kontraobaveštajna pretnja”, rekao je Šumer. "Bilo bi veoma zabrinjavajuće ako bi se osetljive lične informacije građana SAD pružile neprijateljskoj stranoj sili koja je aktivno učestvovala u sajber neprijateljstvima protiv Sjedinjenih Država.”

Ovaj poziv Čaka Šumera usledio je pošto su predsednički kandidati dobili instrukcije od zvaničnika Nacionalnog komiteta Demokratske stranke Boba Lorda, zaduženog za bezbednost, da odmah izbrišu aplikaciju.

Nema dokaza da FaceApp daje korisničke podatke ruskoj vladi. Iako je kompanija u Rusiji, FaceApp tvrdi da informacije o fotografijama korisnika ne prolaze kroz servere u zemlji.

Demokrate su uložile velike napore u jačanje sajber odbrane stranke nakon što su američke obaveštajne agencije utvrdile da je Rusija koristila hakovanje da bi pomogla izbornu kampanju Donalda Trampa 2016. godine. Rusija je više puta negirala te tvrdnje.

FaceApp, koji je razvila kompanija Wireless Lab, sa sedištem u Sankt Peterburgu, na svojoj internet stranici kaže da ima više od 80 miliona aktivnih korisnika. Izvršni direktor kompanije, Jaroslav Gončarov, nekada je bio izvršni direktor Yandexa, koji je poznat kao "ruski Google".

Aplikacija, koja je pokrenita 2017. godine, privukla je pažnju medija 2018. godine kada je uklonila svoje filtere za etničku pripadnost nakon što su ih korisnici osudili kao rasističke.

Prošle nedelje se javno raspavljalo da li aplikacija zadržava podatke o korisnicima i kako korisnici mogu osigurati brisanje svojih podataka nakon upotrebe, na šta je podsetio Šumer.

Šumer je rekao da je aplikacija za uređivanje fotografija iz Rusije što neminovno dovodi do pitanja o tome kako FaceApp omogućava trećim stranama, uključujući i strane vlade, pristup podacima američkih građana.

U saopštenju za medije, FaceApp je odbacio sumnje da prodaju ili dele korisničke podatke sa trećim stranama.

"99% korisnika se ne prijavljuje; zbog toga nemamo pristup podacima koji bi mogli identifikovati osobu", navodi se u saopštenju kompanije, u kome se ističe da se većina slika briše sa njihovih servera u roku od 48 sati od momenta učitavanja fotografija.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje