26. FESTIVAL EVROPSKOG FILMA PALIĆ (20-26.7.2019.)
LICA MIRE BANJAC - izložba (21-25.7.2019.)
autor izložbe i kataloga: Zoran Maksimović
autori dizajna izložbe i kataloga: Ljiljana Dinić i Bojan Jovanović
Bioskop Abazija
3. Žigmond Vilmoš Film Festival (Segedin) - selekcija filmova, u okviru prekograničnog projekta FILMY - Filmska umetnost povezuje mlade ljude (21-24.7.2019.)
15.00 BLUE KIDS (Italija, 2017, 75 min)
režija: Andrea Tagliaferri
uloge: Agnese Claisse, Fabrizio Falco, Matilde Gioli, Giustiniano Alpi, Lorenzo Gioielli, Silvana Bosi
scenario: Andrea Tagliaferri, Pierpaolo Piciarelli
producent: Matteo Garrone
fotografija: Sara Purgatorio
montaža: Simone Manetti, Andrea Tagliaferri
muzika: Leonardo Milano
produkcija: Archimede Film, RAI Cinema
Paralele i sudari
17.00 ZABORAVLJENA PLANINA / MALI I HARRUM (Albanija, 2018, 94 min)
režija, scenario, producent, montaža: Ardit Sadiku
uloge: Xhevat Qorraj, Fatlume Bunjaku, Agron Shala, Kastriot Shehi, Merita Gjyriqi, Agron Dizdari, Igballe Qena
fotografija: Latif Hasolli
muzika: Orget Sadiku
19.00 BRUSHALTER / VOM LOKFÜHRER, DER DIE LIEBE SUCHTE… (Nemačka/Azerbejdžan, 2018, 90 min)
režija: Veit Helmer
uloge: Miki Manojlović, Paz Vega, Chulpan Khamatova, Denis Lavant, Maia Morgenstern
scenario: Veit Helmer, Leonie Geisinger
producent: Veit Helmer, Shirin Hartmann, Tsiako Abesadze
fotografija: Felix Leiberg
montaža: Vincent Assmann
muzika: Cyril Morin
produkcija: Veit Helmer - Filmproduktion
Bioskop Lifka
Grčka u fokusu
17.00 ČOVEK DELFIN / DOLPHIN MAN (Grčka/Francuska/Kanada/Japan, 2017, 78 min)
režija: Lefteris Charitos
uloge: Jacques Mayol, Jean-Marc Barr, Umberto Pelizzari
scenario: Yuri Averov, Lefteris Charitos
producent: Rea Apostolides, Yuri Averov, Ed Barreveld, Estelle Robin, Seiko Kato
fotografija: Stelios Apostolopoulos GSC
montaža: David Kazala CCE
muzika: Mathieu Lamboley
produkcija: Anemon Productions / Arte G.E.I.E., WOWOW, Greek Film Centre, ERT / CNC, Greek Film Centre, Pays de la Loire, The Sicilian Film Commission, ANEK, Creative Europe/ Media
Novi evropski dokumentarni film
19.00 BEZ UDARCA / SANS FRAPPER (Belgija/Francuska, 2019, 85 min)
režija, scenario: Alexe Poukine
uloge: Conchita Paz, Epona Guillaume, Aurore Fattier, Marijke Pinoy, Marie Préchac, Sophie Sénécaut, Anne Jacob, Tristan Lamour, Noémie Boes, Maxime Maes, Yves-Marina Gnahoua, Tiphaine Gentilleau, Séverine Degilhage, Laurence Rosier
producent: Cyril Bibas
fotografija: Elin Kirschfink
montaža: Agnès Bruckert
muzika: Bruno Schweisguth, Marie Paulus
produkcija: Centre vidéo de Bruxelles, Alter Ego Production
Bioskop Eurocinema
Novi mađarski film
17.00 TRUPA (Mađarska, 102 min)
režija, producent: Sándor Pál
uloge: Martinovics Dorina, Mohai Tamás, Gáspár Sándor, Hegedűs D. Géza,Rudolf Péter, Nagy-Kálózy Eszter, Végh Péter, Gerő Botond, Kovács Krisztián
scenario: Péterfy Gergely, Sándor Pál, Szekér András
fotografija: Garas Dániel
montaža: Lemhényi Réka, Gothár Márton
muzika: Másik János, Pásztor Sámuel
produkcija: Film Street Kft.
Velikani evropske kinematografije
19.00 PO BOŽJOJ VOLJI / GRÂCE À DIEU (Francuska/Belgija, 2018, 137 min)
režija, scenario: François Ozon
uloge: MelvilPoupaud, Denis Ménochet, Swann Arlaud
producent: Eric Altmayer, Nicolas Altmayer, David Ragonig
fotografija: Manuel Dacosse
montaža: Laure Gardette
muzika: Evgueni Galperine, Sacha Galperine
produkcija: Mandarin Films
Otvoreni univerzitet Subotica/Filmski klub
Eco Dox
17.30 NEBO, ZEMLJA I ČOVEK / LE CIEL, LA TERRE ET L’HOMME (Nemačka, 2018, 70 min)
režija, scenario: Caroline Reucker
uloge: Yussef, Ahmed Hamri, Yussef Aridall, Lahcen Aridall, Idir Akrouch, Ahmed
producent: Caroline Reucker, Götz Reinicke
fotografija: David Finn
montaža: Isabella Kohl, Caroline Reucker
muzika: Moritz Laux, Max Clouth
produkcija: Filmakademie Baden-Wuerttemberg
Letnja pozornica
Takmičarski program
21.00 OLEG (Letonija/Belgija/Francuska, 2019, 84 min)
režija: Juris Kursietis
uloge: Valentin Novopolski, Dawid Ogrodnik, Anna Próchniak, Guna Zarina
scenario: Liga Celma-Kursiete, Juris Kursietis, Kaspars Odins
producent: Aija Berzina, Alise Gelze
fotografija: Bogumil Godfrejow
montaža: Matyas Veress
produkcija: Iota Production, Tasse Film
23.00 LJUBAV NA MREŽAMA / CELLE QUE VOUS CROYEZ (Francuska, 2019, 101 min)
režija: Safy Nebbou
uloge: Juliette Binoche, Nicole Garcia, François Civil, Marie-Ange Casta, Guillaume Gouix, Jules Houplain, Jules gauzelin, Charles Berling, Claude Perron
scenario: Camille Laurens, Julie Peyr, based on the novel by Camille Laurens
producent: Michel Saint-Jean
fotografija: Gilles Porte
montaža: Stéphane Pereira
muzika: Ibrahim Maalouf
produkcija: Diaphana Films
Bioskop Abazija
Omaž program dobitniku nagrade Underground Spirit
21.00 VOŽNJA GOSPODNJA / LA BM DU SEIGNEUR (Francuska, 2010, 84 min)
režija, scenario: Jean Charles Hue
uloge: Fred Dorkel, Joseph Dorkel, Michaël Dauber, Moïse Dorkel
producent: Axel Guyot
fotografija: Chloé Robert
montaža: Isabelle Proust
produkcija: Avalon Films
Bioskop Abazija - napolju
22.00 Mladi duh Evrope
KAVALKADA / CAVALCADE (Austrija, 2019, 5 min)
režija: Johann Lurf
PARK CHAN-WOOK, AMPLIFIED (Portugalija, 2018, 2 min)
režija: Luis Azevedo
NOĆNI KONJ / NIGHT HORSE (Belgija/Japan, 2019, 19 min)
režija: Jeroen Van der Stock
RESONANT RUST (Srbija, 2018, 3 min)
režija: Miloš Peškir
PLANINE (Hrvatska, 2018, 12 min)
režija: Hrvoslava Brkušić
NUIT (Austrija, 2018, 7 min)
režija: Alexander Bayer & Grzegorz Kielawski (WIDOK)
ABOUT EYE AROUND (Srbija, 2018, 2 min)
režija: Miloš Peškir
SWATTED (Francuska, 2018, 21 min)
režija: Ismaël Joffroy Chandoutis
Bioskop Abazija, Palić
Festivalska žurka
23.00 Pannon Express: GYASS BAND
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Metamorfoze lutka
- Preminuo Ričard Sera
- Omaž Lauševiću na 71. Martovskom festivalu
- Godišnja nagrada UKRS Vesni Kapor
- Otvoren 71. BFDKF, Zafranoviću nagrada za životno delo
- Triptih Infinitas - omaž baštini
- Uhapšen upravnik Ateljea 212 Novica Antić
- Deset godina O S(a)vesti, ponovo 7. aprila u Bitefu
- Preminula Slađana Milošević
- Jelena Lengold i Aleksandar Baljak na turneji u Francuskoj
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
- Produžen konkurs za Mangelos nagradu za 2024.
- Konkurs za učešće na 90. Prolećnoj izložbi ULUS-a
- Konkurs SKCNS za Omladinski teatar
- Novi poziv Hartefakta za grantove projekta Kultura za demokratiju
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i