15. jul  2019. 18.45  →  23.58 | Izvor: Tanjug, RTV

Vučić zamolio Makrona za pomoć na evropskom putu i rešavanju kosovskog pitanja

BEOGRAD -

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je francuskog predsednika Emanuela Makrona zamolio za pomoć i podršku Srbiji na evropskom putu i u rešavanju kosovsko-metohijske krize.

video icon

Vučić je na konferenciji za novinare sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u Beogradu rekao da je sa njim imao dug i retko otvoren i iskren razgovor o svim ključnim pitanjima.

On je naveo da je Makronu ukazao na ugled koji Francuska uživa u celom regionu, ne samo u našoj zemlji, ali naravno i kod srpskog naroda i građana Srbije.

Vučić je preneo da je govorio sa mnogo brige za svoju zemlju i u nadi da će snažna Francuska i jak i moćan predsednik Francuske kakav je Makron biti od pomoći našoj zemlji i našem narodu.

"Nisam sanjar, ali uveren sam da energija i politički entuzijazam Makrona mogu promeniti mnogo na evropskom kontinentu i da donese dobre stvari našoj zemlji", rekao je Vučić.

Vučić je, na zajedničkoj konferenciji za štampu, rekao da je sa francuskim kolegom imao veoma dug razgovor, te da gotovo ni sa kim nije imao tako dug razgovor u četiri oka, i da nije imao nikada ni tako otvoren i iskren razgovor.

„Saslušao sam Makrona o svim važnim regionalnim i evropskim pitanjima, izneo sve naše probleme, pre svega po pitanju rešavanja kosovskog čvora. Razgovarali smo toliko dugo da je teško da mogu neku temu da pronađem koje se nismo dotakli“, objasnio je on.

Ukazao je da je razgovarao i o onome što se zbivalo u Berlinu, a nije u Parizu, kao i o naporima koje treba preduzeti u narendom periodu, ali i ekonomskoj saradnji.

Danas potpisani sporazumi, kako je dodao, su veoma važni, a posebno je naveo sporazum o saradnji francuskih kompanija koje će doneti zapošljavanje visokoobrazovanih ljudi u Beogradu i Novom Sadu.

Rekao je da će se nastojati da se gura napred i ubrza proces izgradnje metroa u Beogradu, te da će se nastaviti u toku oblasti saradnja sa francuskim kompanijama. Posebno se zahvalio francuskim kompanijama i Makronu na mogućnosti da vojno-tehnička saradnja bude na još višem nivou.

„Zainteresovani smo da kupimo i druge uređaje opštoelektronske prirode od Francuske. Mi to radimo da možemo uvek da sačuvamo i zaštitimo svoju zemlju, a Francuska kao naš saveznik u Prvom i Drugom svetskom ratu, i važan proizvođač naoružanja, može da bude neko ko sa nama može uspešnije da sarađuje“, proučio je on.

Vučić je izrazio zadovoljstvo kupovinom raketa Mistral, prenevši da ćemo dobiti 18 jedinica i 50 raketa.

„Za nas je ovo veoma značajno i verujem da možemo mnogo toga da uradimo u budućnosti. Značajni su ugovori potpisani i oko deponije u Vinči, kao i proizvodnju toplotne energije. Takođe je važna francuska škola u Beogradu, koja će moći da prima đake od 1. septembra“, ukazao je on.

To su, kako dodaje, sve stvari koje dubinski menjaju naše strateške odnose, i koje govore o našim strateškim odnosima dve zemlje.

Podsetio je da francuske kompanije u Srbiji zapošljavaju više od 12. 000 ljudi, i izrazio nadu da će se taj broj uvećati.

Ocenio je izuzetno važnom zajedničku izjavu i rekao da je bitno da EU prizna naše ekonomske rezultate, a da je važno da učinimo još dsta u oblasti vladavine prava.

Kaže da smo spremni da prihvatimo francusku pomoć i podršku i da želimo unapređenje i intenzivirane saradnje u svim drugim oblastima.

„Veoma sam srećan što sam mogao da ugostim francuskog predsednika i imao priliku da najotvorenije razgovaram s njim o svim ključnim pitanjima“, kazao je on.

Vučić je istakao da je kod Srba uvreda da kada neko kaže da nisu bili dovoljno gostoljubivi, pa se nada da smo se pokazali dovoljno gostoprimljivi.

Velika je čast što je danas u Srbiji u goste došao predsednik Francuske, podvukao je on zahvalivši mu se na velikoj časti i poštovanju koju je ukazao Srbiji i njenim građanima.

„Mi i te kako to umemo da cenimo. Verujem da ćemo svojim delima umeti u budućnosti da izrazimo zahvalnost predsedniku, narodu i državi Francuskoj za saradnju i pruženu ruku prema Srbiji“, istakao je on.

Rekao je da kasne sa programom posete više od sat vremena i da ih već na Kalemegdanu čeka više od 7.500 ljudi, pa želi da skrati svoju izjavu.

Mesto Srbije u Evropi, EU treba da se reformiše

Makron je izjavio da Srbija ima svoje mesto u Evropi, ali je ponovio stav da EU treba da se reformiše kako bi mogla da primi Srbiju.

"Srbija je na tom putu, a ja ću uvek biti pored vas da radimo na približavanju i razvijanju dijaloga. Vi ste krenuli u reforme. Paralelno sa tim EU treba da se reformiše kako bi bila spremna da primi Srbiju", istakao je Makron.

Srbija je pokazala angažman i put kojim želi da ide, kao i spremnost da preuzme hrabre reforme, a EU ima svoje zahteve, rekao je Makron na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije.

On je dodao da je u razgovoru bilo reči o dubinskim reformama i da je vazna istina, kao i da Vučić iskreno govori i želi da radi.

"Srbija je velika evropska država i nacija", poručio je Makron i istakao da drži do suverenosti država koje poštuje i činjenicu da je Srbija u Evropi i da je otvorena prema Evropi.

Srbija je deo procesa pridruživanja EU, istakao je Makron, navodeći i da je Srbija odgovorna kada kaže da će ući u EU kada bude spremna.

Kaže i da je preneo svoju jasnu poziciju da EU ne funkcioniše dobro sa 28 država, i da brzo treba da se reformiše kako bi brže donosila odluke i bila suverena sila naspram Kine i SAD.

Makron je preneo da su razgovarali o bilateralnim odnosima, i složili se da oni treba da dobiju novi dinamizam, na šta ukazuju i ugovori koji su potpisani danas i poslednjih meseci, navodeći Vansi, i druge ekonomske ugovore.

On je rekao da Francuska želi još više da razvije svoj angažman, da su velika francuska preduzeća već prisutna u kojima je uključeno 11 000 ljudi, kao i da je Francuska sa koncesijom za aerodrom najveći investitor u Srbiji i da želi to da nastavi, pominjući i projekat metroa.

Želi da se privuku i druga francuska preduzeća i pohvalio početak rada Francuske agencije za razvoj u Srbiji.

Takođe je istakao da želi da se saradnja produbi i u drugim oblastima kao što su socijalna oblast, nauka, akademska zajednica, saradnja među umetnicima i da tu ima prostora da se gradi zajednička evropska budućnost.

Francuska delegacija pokazala je i koliko joj je važan politički angažman i da želi da jača veze sa Srbijom.

On je pomenuo i jačanje saradnje u oblasti bezbednosti, navodeći da je Srbija pouzdan partner za Francusku u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala.

Želimo da ojačamo saradnju u odbrani, pominjući i sporazum o oružju.

Makron je ponovio da je veoma dug period da od 2001. godine nijedan francuski predsednik nije bio u Srbiji, i da je veoma srećan što je održao reč i došao u ovom trenutku zajedničke istorije, istorije Evrope, koja može imati poseban značaj.

Podsetio da su pre 180 godina uspostavljeni diplomatski odnosi, a pre 100 godina zajedno su dva naroda bila u Velikom ratu i da će se zato danas pokloniti borcima koji su u njemu učestvvoali.

"Istorija koja spaja naše narode je dugoročna, a nekada je zaboravljamo", istakao je Makron dodajući da su oba narod ponosna i vezana sa slobodu i da borcima puno duguju.

"Zelim da podsetim na veliko prijateljstvo nase dve zemlje, koje treba da ucini da prevaziđemo izazove i nerazumevanja sa kojima smo bili suočeni, posebno krajem devedesetih godina", rekao je Makron dodajući da su o tome otvoreno razgovarali.

On je naveo da je razgovor bio iskren i da su se sećali nesalomive snage nasih odnosa, kako bi zajedno gradili sadasnost i budućnost.

Zahvalio na dobordošlici i gostoprimstvu, kao i na donaciji za crkvu Notrdam.

Podrška obnovi dijaloga i kompromisnom rešenju

Predsednik Francuske poručio je da će se angažovati da se obnovi dijalog između Beograda i Prištine i da se postigne sveobuhvatni i trajan sporazum, odnosno da Beograd i Priština dođu do kompromisa.

Najavio je da će održati specijalni sastanak sa rukovodstvom Beograda, Prištine i kancelarkom Merkel, s ciljem da se omogući postizanje sporazuma.

"Imate sposobnost da branite suverenitet zemlje, ali i da gradite kompromise sa susedima i to je ono što je snaga Evrope", rekao je Makron obraćajući se Vučiću.

Rekao je da se Francuska protivi svim unilateralnim potezima sa obe strane.

Evropa će, kaže, biti jaka ako pomogne Srbiji i Kosovu da nađu sporazum.

"Mislim da je to naša odgovornost, da vam damo podršku, kako bi se našao sporazum i održala stabilnost u regionu", rekao je on.

Francuska je, kaže, spremna da podrži zajedno sa Nemačkom u okviru evropskog posredovanja, obnovu dijaloga i to vrlo zahtevnog dijaloga kako bi se u narednih nekoliko meseci našlo konkrento rešenje.

Postoje neke spoljne sile koje žele da se ne nađe sporazum, njima nije u interesu, primetio je Makron.

"Ja sam se angažovao i angažovaću se, jer verujem u budućnost regiona, u vašu zemlju. Imamo dugovanja jedni prema drugima. Angažovaću se i zato što verujem u Evropu", rekao je on.

"Potpuno otvoreno smo razgovarali, iskreno, hrabro što se vas tiče, jer je to teško pitanje za vašu zemlju, njenu istoriju i budućnost", rekao je Makron.

Nemam rešenje, ali kompromis nije ostati na startnim pozicijama

Predsednik Francuske rekao je da nema gotovo rešenje za kosovski problem, da magično rešenje ne postoji, da je on za kompromis, ali da kompromis ne znači ostati na startnim, dijametralno suprotstavljenim pozicijama strana u dijalogu.

Na konstataciju Tanjuga da je jasno da Srbija neće pristati na rešenje za KiM u kome će dati sve, te pitanje da li veruje da je moguće Prištinu motivisati na dogovor, ako ona živi, s dobrim razlozima, u uverenju da su joj vodeće sile već sve dale, i kako on vidi kompromis koji ne znači kosovsku nezavisnost, Makron je rekao da nije moguće vratiti se dve decenije unazad, na početak.

Razume, kaže, frustracije koje postoje s tim u vezi, ali nema konkretno rešenje, odnosno odgovor na pitanje šta je kompromis a da ne znači nezavisnost Kosova.

Kad je reč o suprotstavljenosti pozicija dve strane, Makron je rekao:

"Moram da priznam da predsednik Vučić ima hrabrost i da je rekao da Ustav Srbije ne odgovara onome što njeni partneri u Evropi misle, kao i da Srbija želi da uđe u EU i misli da je njena budućnost u Evropi“, kazao je Makron.

Sa druge strane, ističe, ima ljudi koji ne žele kompromis i čiji stav je ilustrovao sledećim rečima:

"Međunarodna zajednica nas je priznala kao nezavisne, kao potpuno nezavisne, nećemo ništa više ni da čujemo, ni da vidimo u vezi sa Srbijom, moraju da priznaju sva naša prava i idemo napred", naveo je Makron.

„Kada kažemo da moramo nađi kompromis, to znači da nijedna od ovih pozicija koje su dijametralno suprotne ne mogu da ostanu na tim pozicijama. To moramo da ispravimo", kazao je Makron.

"Mora svako da se pomeri da nađemo put kako bismo gledali budućnost", kaže on i ponavlja da će se on angažovati da se nastavi sa traženjem kompromisnog rešenja.

Vučić: Uzdam se u Makronovu pomoć

Predsednik Srbije izjavio je da danas, posle razgovora sa francuskim predsednikom, ne može da govori o nekim "veličanstvenim zaključcima" kad je reč o Kosovu, ali da Srbija želi mir i dogovor sa Albancima, a da je ostalo "na Makronu i EU".

Vučić je, odgovarajući na pitanje Tanjuga na konferenciji sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom - da li bi posle razgovora sa Makronom mogao reći da se nada nekom pomaku u rešenju pitanja KiM - ponovio da nije sanjar, niti da je maštao da će danas Makron promeniti svoje mišljenje po pitanju Kosova, koje vidi kao nezavisnu državu.

Istakao je da je Makrona molio da pomogne u traženju kompromisa, srećan što je, kaže, mogao da razgovara sa čovekom koji je dovoljno otvoren, pošten i da sasluša sve nas sa kojima ne mora da se saglasi.

"Morao je da sluša i brojne frustracije sa kojima se naš narod suočava decenijama", rekao je Vučić.

On je naveo da se uzda u pomoć Makrona ne samo našoj zemlji, nego svima u regionu i da smatra da je kompromisno rešenje jedino rešenje.

Kako kaže, postoje različiti modeli i mogućnosti.

"Ja bih verovao u ono što bi Makron izložio kao svoje ideje".

"Imam puno poverenje u njegovu iskrenu želju da doprinese očuvanju mira i stabilnosti", rekao je Vučić.

On je naveo da je sa Makronom imao iskren i otvoren razgovor, te dodao da Makron i ne zna koliko se Srba namrgodi kad on kaže da su Kosovo i Srbija nezavisne države.

"Ali je on jedan od retkih koji žele da nas saslušaju i pomognu. Nisam primetio mnogo lidera u Evropi, osim Merkel, koji su toliko dugo hteli da razgovaraju sa mnom", rekao je Vučić.

Naveo je da ne može da govori o veličanstvenim zaključcima, jer je to sada nemoguće.

"Želimo mir i dogovor sa Albancima, ostalo je na Markonu i na EU", istakao je Vučić.

Kad negde 3,7 odsto bude više od 55 - prihvatićemo i mi to

Vučić je izjavio da je za Srbiju uvek važno šta piše u izveštaju Evropske komisije, kao i da se trudimo da na objektivan način analiziramo sve i pokušavamo sebe da menjamo u različitim oblastima, a na primedbe o tome što opozicija bojkotuje skupštinu, uzvratio da je parlament jedino mesto za dijalog.

Vučić je podsetio da je EK pohvalila ekonomski napredak i ekonomske reforme Srbije, ali i ukazala na probleme sa kojima se Srbija suočava u okviru poglavlja 23 koji se tiču vladavine prava, što, kaže, nije ništa novo.

"Saglasan sam i zahvalan kada govorite o problemu nezavisnosti pravosuđa, što je užasan problem, koji je nastao je 2009. godine posle partijske reforme pravosuđa bivše vlasti. I na tome ćemo da radimo, da rešimo taj problem", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje francuskog novinara u vezi sa izveštajem EK i koje reforme će preduzeti kako bi se Srbija "vratila na evropski put koji očekuje Brisel".

Kada je reč o bojkotu parlamenta, Vučić je istakao da je parlament nabolje mesto za dijalog, ali da Dragan Đilas i nije u parlamentu, jer niko za njega nije glasao.

Novinar je spomenuo Dragana Đilasa pitajući francuskog predsednika zašto se nije video tokom posete sa njim niti sa drugim liderima opozicije.

"Zamolio bih predsednika Makrona da ih primi, ako može - što pre to bolje. Bar će sa 3,7 odsto stranka lidera kojeg ste pomenuli doći na 3,75 odsto i time će postati mnogo aktivniji član društvenih procesa", ironično je prokomentarisao Vučić.

Kako je primetio, taj deo opozicije ne želi da se sretne sa njim, pošto je to ispod časti, ali je dodao da je dobro da žele da se sretnu sa Makronom.

"Voleo bih da ih on primi, da čuje te ingeniozne ideje i mislim da je to važno za demokratičnost društva, da se vidi da mi ništa ne krijemo i da želimo da se te ideje čuju", dodao je on.

Vučić je ponovio da je parlament mesto za razgovor.

"A, ako imaju neke druge predstavnike, koje su u međuvremenu pridobili na svoju stranu ili kupili... kako god, nemamo problema da sa njima razgovaramo, a mesto za to je parlament", podvukao je predsednik.

Vučić je primetio i da bi EK napisala 10 stranica kritike na račun Srbije, da smo mi u našoj zemlji donosili odluke o najvišim funkcijama na način kao nedavno u Briselu.

"Ovako, mi smo mala zemlja u kojoj svako može da kaže šta hoće i kako hoće. Naše je da čuvamo nezavisnost, da napredujemo u vladavini prava, da slušamo prijatelje", rekao je Vučić i dodao da je i tome razgovarao sa francuskim kolegom.

"Mi ćemo da uzmemo francuske eksperte da nam pomognu, da vidimo šta je to sto možemo da uradimo. Ali, da na vlast dođe neko sa 3,7 odsto - još nisam čuo u kojoj je to zemlji moguće. A, čim se to desi u EU, isti ćemo recept da prihvatamo i u Srbiji", rekao je Vučić.

Kako je rekao, vlast će sa pažnjom da prati sve ideje političkih protivnika, ali da nikako 3,7 odsto ne može da bude više od 55 procenata.

"To nikada nije bilo, niti će da bude. A, kada bude bilo, prihvatićemo i to", rekao je Vučić.

Srbija ima svoje mesto u Evropi,datum manje važan

Srbija ima svoje mesto u Evropi, a tačan datum kada će postati članica EU je manje važno, poručio je Makron.

Predsednik Francuske je tako odgovorio na pitanje novinara RTS-a šta konkretno znači za Srbiju to što je ranije danas rekao da nema proširenja EU dok ne dođe do dubinskih reformi unutar same EU i da je realistično to što i sama Srbija ne spominje nikakve datume.

Isti novinar je prokomentarisao su, ipak, najviši zvaničnici EU doneli strategiju za Zapadni Balkan u kojoj se 2025. godina spominje kao datum kada bi zemlje regiona mogle da pristupe EU i zapitao šta treba da se dogodi da se Francuska usaglasi sa time.

"Nije dobro da se previše brzo uđe u Evropu, jer to ne bi bilo dobro ni za Srbiju, niti za Evropu", kazao je Makron.

Rekao je da nema tačno određenog datuma i da se ne treba "zatvoriti u kalendar".

"Ako definišemo datum, onda kažemo da li smo uspeli ili nismo uspeli. U takvoj situaciji čak i da reforme predviđene ne budu realizovane, onda obrišemo sve koje su urađene i kažemo - ne niste uspeli do tog datuma. Ovo je proces u kojem moraju sada svi da imaju svoju ulogu. To je proces koji Srbiju približava Evropi i EU", poručio je Makron.

Kako kaže, dobro je da se sprovede niz reformi i kada stvari budu spremne onda će moći da se kažemo da je završena ta etapa.

"Tako da sam po tom pitanju u našim razgovorima veoma pažljiv. Mi nećemo da budemo u nekom 'crevu'. Već što pre budemo obavili reforme, što jasnije i jače, to ćemo brže moći da prelazimo određene etape. Ali, ono što mi gradimo je zapravo jače od samog procesa. Na primer, ono što radimo vezano za Kosovo - kapacitet da imamo širok dijalog kao na ovoj konferenciji što imamo".

Makron ističe da je za njega upravo to mnogo jače od bilo kakvog procesa ili izveštaja, u kom ne može direktno da se razgovara.

"Zaista želim da se EU reformiše, 28 država članica već ne funkcionišu tako da ne može EU da se širi ako se sama ne reformiše. Tako da to ne bi ni bio poklon za sve koji žele da se pridruže EU", kaže Makron.

Veruje da Evropa nije birokratski proces koji se svodi samo na izveštaje, propise i norme, već saradnja u svim oblastima društva.

Makron je naglasio da će taj način razmišljanja pomoći Srbiji da bude usidrena u Evropi.

"Ne želim da Srbi kažu - Evropa je mesto gde se ljudi sastaju zatvoreno tamo negde u Evropi i ne razumemo baš šta rade i da je sve komplikovanije postati član EU... Onda više niko neće želeti da zemlja u uđe u EU. Sa druge strane, treba objasniti šta je Evropa - kompromis i saradnja".

Kaže da to znači i razgovor i sa Rusijom, Kinom, Turskom, SAD, afričkim zemljama i drugim, kao i da je EU divan projekat i priča o ljubavi koja je izgrađena nad vekovima ratovanja.

 

Broj komentara: 3

Mila   15. 07. 2019. | 19:26
Rešenje pitanja KiM je važno za ceo region!
milka  15. 07. 2019. | 21:04
Svi se nadamo da će nam Makron mnogo pomoći.
Aleksa  15. 07. 2019. | 22:40
Istorijska poseta, ni jedan do sada predsednik u poseti Srbiji nije prosao kroz masu gradjana i rukovao se sa narodom, to je pravi prijatelj Srbije!