U Osaki od oktobra Centar za srpski jezik i kulturu

Nakon univerziteta u Bakuu i Nižnjem Novgorodu, na Univerzitetu u Osaki biće otvoren 1. oktobra Centar za srpski jezik i kulturu.

Izvor: Tanjug

Subota, 13.07.2019.

12:58

U Osaki od oktobra Centar za srpski jezik i kulturu
Ilustracija: Deposit potos/albasu

Nakon univerziteta u Bakuu (Azerbejdžan) i Nižnjem Novgorodu (Rusija), na Univerzitetu u Osaki (Japan) biće otvoren 1. oktobra Centar za srpski jezik i kulturu , a razmatraju se i Kazahstan, Turska i Kina.

Dekan Filološkog fakulteta u Beogradu prof. dr Ljiljana Marković kaže da su razgovarali sa predstavnicima Univerziteta društvenih nauka u Ankari oko otvaranja istog centra što bi bio prvi centar za srpski jezik i kulturu u Turskoj.

"Radimo i na Kazahstanu, a i Univezitet u Hangdžou, čija je delegacija pre dve nedelje bila u Beogradu, želi da otvori centar za srpski jezik. Ccitav Put svile kao kičma savremenog sveta, gde se odvijaju civilizacijski pomaci, nama je u fokusu. Mi smo zemlja na Putu svile, uvek smo bili uz kičmu civilizacije, tu su se susretala znanja istoka i zapada", rekla je Marković Tanjugu.

Ističe da se trude da naprave pomake u predstavljanju srpskog jezika svetu, kao i da mnogo rade na afirmaciji srpskog jezika za strance.

Srpski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu izučava više od 100 studenata, od toga desetak je na masteru i srpski jezik je, prema rečima Marković, vrlo tražen naročito u Kini te delegacije kineskih univerziteta bar jednom mesečno dolaze u Beograd.

"U završnoj su fazi pripreme četvorogdišnjeg studijskog programa za srpski jezik kao strani. Već imamo akreditovan master program srpskog jezika kao stranog koji predstavlja našu bazu za obezbeđivanje kvalitetnih lektora za srpski jezik u svetu. Ljudi koji završe bilo koji fakultet društvenih nauka ili naš fakultet, mogu da se upišu na master program za srpski jezik kao strani i postaju kvalifikovani lektori predavači srpskog jezika širom sveta", objašnjava Marković i dodaje da Kinezi čak traže sedmogodišnje programe.

Filološki fakultet organizuje dve letnje škole srpskog jezika i kulture, u julu i septembru, a svaku pohađa između 40 i 60 stranih studenata, a razmatra se i uspostavljanje zimske škole.

Razmena postoji i kada su u pitanju profesori, te je tako samo u junu Filološki fakultet imao troje gostujućih profesora sa univerziteta u SAD, Turske i Havaja.

"Nas fakultet je Univerzitet države Havaji u Manoji proglasio za svog stranog partnera u globalnom programu doktorskih studija. Veoma smo priznati u svetu. Mnogi od nas smo gostujući profesori što je počast, jer mnogo znači kada ste gostujući profesor na Univezitetu u Osaki, koji spada među prvih dvadesetak univeziteta na Ssangajskoj listi. Ta međunarodna povezanost može biti način da napredujemo", istakla je Marković.

Dekanka naglašava da, iako je Srbija po broju stanovnika mala zemlja, ona je oduvek naučnom svetu bila vrlo zanimljiva i važna, a srpski univerziteti izuzetno cenjeni.

"Pre postojanja Šangajske liste i drugih lista rangiranja, nas su japanski univeziteti cenili kao jedan od 10 najboljih svetskih univeziteta. Naši profesori predaju na vodećim svetskim univezitetima širom SAD, na Oksfordu i Kembridžu. Imamo fantastičnu saradnju sa 17 japanskih i desetak kineskih vodećih univeziteta. Moramo shvatiti da smo interesantni i važni, možda ne u ekonomskom smislu, ali jesmo svakako u civilizacijskom smislu", rekla je Marković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: