Dva grada na Floridi platila kriminalcima više od milion dolara posle napada ransomwarea

Vesti, 28.06.2019, 02:00 AM

Dva grada na Floridi platila kriminalcima više od milion dolara posle napada ransomwarea

U poslednje dve nedelje, američka savezna država Florida je platila sajber kriminalcima više od milion dolara u bitkoinima da bi vratili fajlove šifrovane u dva odvojena napada ransomwarea - jedan na grad Rivijera Bič, a drugi na Lejk Siti.

Lejk Siti, grad na severu Floride, odlučio je u ponedeljak da isplati kriminalcima 42 bitcoina (oko 573300 dolara) da bi deblokirali telefonske i email sisteme koji su onesposobljeni posle napada ransomwarea koji je paralisao gradske kompjuterske sisteme.

Napad, nazvan "Triple Threat", jer kombinuje tri različite metode napada, zarazio je sisteme Lejk Sitija 10. juna kada je jedan gradski službenik otvorio maliciozni email.

Iako je IT osoblje isključilo računare u roku od 10 minuta od početka sajber napada, bilo je prekasno. Napad je blokirao email naloge gradskih službenika i servere grada. Srećom, policija i vatrogasci rade sa drugim serverom, pa su bili jedini na koje napad nije uticao.

Nepoznati hakeri kontaktirali su gradsko osiguranje i pregovarali o otkupnini od 42 bitkoina. Zvaničnici Lejk Sitija glasali su u ponedeljak o plaćanju otkupnine. Plaćanje otkupa bi uglavnom bilo pokriveno osiguranjem, a od para poreskih obveznika biće isplaćeno 10000 dolara.

Direktor gradske službe za informacione tehnologije je rekao da sistemi ne rade, ali da nema dokaza da su poverljivi podaci ugroženi, kao što su podaci o kreditnim karticama.

Lejk Siti je drugi grad na Floridi koji je u poslednjih nekoliko nedelja pogođen napadom ransomwarea.

Još jedan grad na Floridi, Rivijera Bič, napadnut je ransomwareom 29. maja, kada je gradski službenik kliknuo na maliciozni link u emailu. Zbog toga su kompjuterski sistemi bili neupotrebljivi najmanje tri nedelje, posle čega je Gradsko veće Rivijera Biča ovlastilo gradsko osiguranje da plati otkupninu od 65 bitcoina (897650 dolara).

Sa druge strane, američke savezne vlasti i stručnjaci za informatičku bezbednost uvek su savetovali žrtve da ne plaćaju otkupninu jer to ohrabruje sajber-kriminalce, a takođe nema garancije da će fajlovi ili kompjuterski sistemi biti potpuno oporavljeni.

Preporuka je da organizacije i kompanije treba da imaju rezervne kopije važnih fajlova i podataka, kao i da edukuju svoje zaposlene da bi se izbegle posledice ovakvih napada.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

YouTube postao leglo prevara

YouTube postao leglo prevara

Prevare koje se oslanjaju na socijalni inženjering odnosno manipulaciju ljudima i njihovu naivnost i neopreznost predstavljaju većinu sajber pretnj... Dalje

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija ponovo zatvorila zloglasni hakerski sajt BreachForums

Policija je po drugi put za godinu dana preuzela kontolu nad zloglasnom platformom BreachForums, koja je poznata pre svega po prodaji ukradenih podata... Dalje

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga iz AppStorea

Zbog mogućih prevara Apple uklonio stotine hiljada naloga programera i korisničkih naloga  iz AppStorea

Apple je objavio da je u periodu između 2020. i 2023. godine blokirao ukupno 7 milijardi dolara potencijalno lažnih transakcija, kao i lažne recenz... Dalje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Android i iOS će vas upozoravati na Bluetooth uređaje za praćenje

Apple i Google uvode nove funkcije koje će upozoravati korisnike iOS-a i Androida na Bluetooth uređaje za praćenje. „Ovo će pomoći da se ... Dalje

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Hakovan Europol, napadači prodaju podatke ukradene tokom napada

Poznata hakerska grupa prodaje nešto za šta tvrde da su veoma osetljivi interni podaci koji su ukradeni početkom ovog meseca od Europola. Grupa &bd... Dalje