Najnovije vesti
Slobodno vreme Vesti
PRVA OTKRIĆA SA “TAMNE STRANE” MESECA Kineska misija otkriva TAJNE našeg satelita

PRVA OTKRIĆA SA “TAMNE STRANE” MESECA Kineska misija otkriva TAJNE našeg satelita

Kineska misija “Čang’e-4” otkrila je tajne udaljene strane našeg satelita u novoj studiji. Kineski rover “Jutu 2” nalazi se u velikom krateru, Von Karman, na “drugoj” strani Meseca i potvrdila ideje o njegovom poreklu. Otkrića sa ove misije pomoći će u rešavanju dugo postojeće misterije o formaciji i evoluciji Zemljinog satelita.

Mesec Foto: Wikipedia
Mesec

Patrik Pinet, sa Istraživačkog institute astrofizike i planetologije (IRAP) kaže da su nova otkrića “uzbudljiva”.

- Mogla bi da imaju značajni uticaj za karakterisanje kompozicije lunarnog gornjeg plašta. Od najveće je važnosti da se načini progres ka otkrivanju geologije udaljene strane meseca, što će proširiti naše fundamentalno znanje o formaciji Meseca i poreklu asimetrije kore koja postoji između njegove bliže i dalje strane i pripremiti buduće misije za prikupljanje uzoraka – rekao je on.

Kinezi su prvi spustili lunarni lender bez posade na “tamnu stranu Meseca”, a američka svemirska agencija NASA tek treba da to postigne. Krater na koji je lender spušten verovatno je nastao udarom asteroida pre više milijardi godina. Ali, naučnici su otkrili da je ovaj udar bio toliko jak da je probio Mesečevu koru, otkrivajući lunarni plaš ispod nje, preneo je britanski “Ekspres”.

Istraživači pokušavaju da shvate od čega se sastoji plašt koji leži između kore i jezgra. Astronomi veruju da je magma prekrila Mesečevu površinu u ranoj istoriji, što znači da su minerali isplivali na vrh. Oni smatraju da bi ti minerali mogli biti olivine i piroksen, koji je pronađen u gornjem omotaču Zemlje.

- Razumevanje kompozicije lunarnog plašta je ključno za ispitivanje da li je ikada postojao okean magme – naveo je profesor Li Čunlai u studiji objavljenoj u časopisu “Priroda”, dodajući da će to unaprediti naše znanje o termalnoj i magmatskoj evoluciji našeg satelita.

Do sada su podaci o uzorcima koje je prikupio kineski lender pokazali tragove olivina i na kori i na lunarnom plaštu. Istraživači sada razmatraju mogućnosti da uzorke pošalju na Zemlju. Ali, trebaće još materijala da se prikupi da se potvrde ova rana otkrića.