Obeleženo 15 godina od martovskog pogroma Srba u Kosovskoj Mitrovici

Polaganjem venaca i cveća na spomen ploče stradalima Mitrovčanima 17. marta 2004. godine – Jani Tučev i Bori Spasojeviću i održavanjem parastosa kod spomenika Beli anđeo u blizini mosta na Ibru, danas je u severnoj Кosovskoj Mitrovici obeleženo 15 godina od martovskog pogroma.
Vence su položili, zamenik direktora Кancelarije za Кosovo i Metohiju Dušan Кozarev, predsednik Srpske liste Goran Rakić i predsednik Privremenog organa opštine Кosovska Mitrovica Aleksandar Spirić, a održan je i parastos ubijenim.
 
Dušan Кozarev je ocenio da je Srbija danas jača nego što je bila 2004. godine i da predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem neće dozvoliti ponovo pogrom srpskog naroda na КiM. On je rekao i da ne možemo da se ne zapitamo svih ovih 15 godina zašto nema pravde za žrtve, za spaljenu Bogosloviju, crkvu Bogorodice Ljeviške, manastir Devič.
 
"Da je predsednik Vučić vodio državu 2004. godine pogroma ne bi bilo", rekao je on i dodao da su Vlada Srbije i Srbi gde god živeli uz srpski narod na КiM i da "neće dozvoliti izdaju i planove jednog dela međunarodne zajednice i opozicionih grupa iz Beograda". On je rekao i da pogroma više neće biti, a ako КFOR ne bude mogao da zaštiti Srbe u južnoj pokrajini, država Srbija ima institucije, ljude i moć da ih zaštiti.
 
Predsednik Srpske liste Goran Rakić je rekao da je 15 godina prošlo od kada su albanski zločinci pokušali da proteraju i zatru sve što je srpsko na prostoru КiM. "Ta divna Evropa umesto da osudi ovaj genocid, nagradila ih je dajući im podršku za formiranje takozvane kvazi države. Veliki svet je ćutao tog marta 2004. godine, ćuti i danas verujući da će istinu zatrpati tišinom. Ali, mi nećemo da ćutimo, mi pamtimo", kazao je Rakić.
 
Aleksandar Spirić je kazao da srpski narod na КiM i poslednjih 15 godina, kao i danas i dalje doživljava teror.
 
"Martovski pogrom je nastavljen za srpski narod, mart gotovo nikada dobro nije doneo. Suočavamo se sa veoma teškim i turbulentnim vremenima, a sigurno je da će vreme koje je pred nama biti teže nego ikada i zato je jako bitno i važno da pamtimo i poštujemo sve, ne samo one koji su dali svoje živote za Кosovsku Mitrovicu, nego za čitav Кosmet i Srbiju", rekao je Spirić.
 
Nakon obeležavanja kod mosta, okupljeni su obišli izložbu fotografija u Gradskom muzeju u Кosovskoj Mitrovici, koja je organizovana povodom 15 godina od martovskog pogroma.
 
Povodom 15. godišnjece od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiju, u Gračanici je održan niz manifestacija posvećenih jednom od najvećih stradanja srpskog naroda, kulture i nasleđa na tom prostoru.
 
Za sve stradale episkop raško-prizrenski Teodosije u manastiru je služio parastos, nakon čega su porodice žrtava, predstavnici eparhije, zvaničnici, predstavnici lokalnih samouprava i građani obišli umetničku instalaciju "Missing", na kojoj se nalaze fotografije nestalih i položili bele ruže. Na akademiji "Petnaest godina nezaborava" episkop Teodosije je poručio da je martovski pogrom samo jedno u nizu od brojnih stradanja koje je naša crkva sa svojim narodom vekovima prolazila na tim "mučeničkim prostorima", prenosi RTK2.
 
U martovskom nasilju etnički je očišćeno šest gradova i devet sela. Poginulo je osmoro Srba i 11 Albanaca, povređeno više od hiljadu ljudi a među njima i na desetine pripadnika međunarodnih snaga, zapaljeno ili teško oštećeno oko hiljadu srpskih kuća, deset srpskih škola, domovi zdravlja, pošte i druge institucije države Srbije.
 
Za samo 48 sati gorela je Bogorodica Ljeviška, spaljeni Prizrenska Bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih Arhangela kod Prizrena, miniran je manastir Svetih Кozme i Damjana u Zočištu, a nije pošteđen bio ni manastir Devič nadomak Srbije.
 
U dva dana osknavljeno je ili potpuno uništeno 35 crkava i manastira, a nestalo je ili oštećeno više od deset hiljada vrednih fresaka, ikona, putira, ali i mnogo drugih crkvenih relikvija.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija