Vredelo 240 miliona evra, a prodato za 11 miliona

U oktobru prošle godine ministar finansija, Siniša Mali, najavio je da će država da proda sporna i nenaplativa potraživanja banaka u stečaju u iznosu od 240 miliona evra, ali je pre nekoliko dana saopšteno da je najbolju ponudu od 11,29 miliona evra dala jedna nemačka kompanija.
Vredelo 240 miliona evra, a prodato za 11 miliona
Foto: Pixabay
Kako piše "Politika", reč je o dugovima Agrobanke, Nove Agrobanke, Razvojne banke Vojvodine, Univerzalne banke, Privredne banke Beograd i potraživanjima Agencije za osiguranje depozita (AOD) prema pravnim licima. Tako je nešto formalnopravno vredi 240 miliona evra, prodato je za 11 miliona evra, tačnije, za manje od pet odsto prvobitnog duga. Radi se o propalim bankama, koje su stečaju, i problematičnim potraživanjima.
 
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da to najbolje govori o srpskoj tranziciji i odnosu prema državnoj imovini, jer se u ovom slučaju mahom radi o državnim bankama koje su upropašćene partijskim upravljanjem.
 
"Na drugoj godini fakulteta student nauči da hipoteka mora da bude dva ili tri puta veća od vrednosti kredita kako bi, u slučaju da dužnik ne vrati zajam, banka novac mogla da povrati u najbržem roku. Ovde se radi o aljkavom odnosu partijskih bankara prema hipotekama, jer su kao sredstvo obezbeđenja uzimali čak i jalovinu rude i to rudnika koji ne radi. Zato se i ne treba čuditi što su potraživanja naplaćena sa manje od pet odsto vrednosti", kaže Savić
 
Ekonomista Milan Kovačević navodi da se otkupom potraživanja bave specijalizovane firme i da su oni dobro analizirali koliko vredi ponuđeni portfelj nenaplativih kredita. Po njegovim rečima, nema sumnje da će kupac zaraditi na prodaji sredstava, koja su bila predmet obezbeđenja kredita, jer da je drugačije ne bi to ni kupovali. Podsećanja radi ministar finansija je izjavio da su sredstva obezbeđenja bile zgrade, oprema, zemljište, i da će na ovaj način biti vraćeni u privredne tokove.
 
"Prodaja i kupovina imovine je najisplativiji posao. To važi i za preduzeća. Kupovina zemljišta je, na primer, vrsta štednje. Svedoci smo da su mnogi bogati ljudi kupili zemlju, ali da na njoj ništa ne grade", objašnjava Kovačević za "Politiku".
 
Država će, samim tim što je prodala pomenuta potraživanja, godišnje uštedeti oko 10 miliona evra. U slučaju Agrobanke stari krediti preduzećima imaju nominalnu vrednost od 11,9 miliona evra, Nove Agrobanke 119 miliona evra, Univerzal banke 33,9 miliona evra, Privredne banke Beograd 14,7 miliona evra, Razvojne banke Vojvodine 8,8 miliona evra.
 
Više puta u javnost je bilo reči o tome da će U Srbiji doći strani fondovi za otkup potraživanja pa su tako predstavnici američkog fonda KKR, pre tri godine, razgovarali na tu temu tada sa premijerom Aleksandrom Vučićem. Na spisku onih čije bi dugove KKR navodno mogao da preuzme bile su i firme nekih od najzaduženijih domaćih preduzetnika poput: Miroslava Bogićevića, Gorana Perčevića i Željka Žunića. Njihove firme bankama duguju više od 700 miliona evra. 
 
Ministar finansija je najavio još jednu prodaju spornih, starih, nenaplativih potraživanja ove godine od oko 700 do 800 miliona evra.
  • PetarPP

    27.02.2019 01:20
    "@Pravi Opalim te g... 24.02.2019 • 08:11
    PeterPP, kakve Vucic ima veze sa Evropom? Nikakve, pomesao si ti namerno. Nikada nije ni imao, trci oko rusa 30 godina i zato nam je ovako."

    Pošto po svim EU merilima i izveštajima "Srbija ide u dobrom pravcu" mogu samo da zaključim ili da si bot ili da si jeo bunike.
  • Kbt

    25.02.2019 21:19
    Jbt
    Ni jedna drzava na svetu nije ovako sizofrena i lopovska
  • djokica

    25.02.2019 16:04
    sta je čudno
    A zar nisu krediti osigurani?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.