Arbitraža moguće rešenje za Trepču, ako je pokrenu akcionari

Povodom nedavnog usvajanja novog statuta Trepče u kosovskoj skupštini, te straha Srba na KiM da može doći do nasilnog preuzimanja ovog kombinata od strane Albanaca, profesor Pravnog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici Duško Čelić kaže da bi Međunarodna arbitraža mogla da bude rešenje, ali da bi nju u tom slučaju trebalo da pokrenu akcionari Trepče.
Arbitraža moguće rešenje za Trepču, ako je pokrenu akcionari
Foto: Screenshot
Čelić je za Prvi program Radio-Beograda, govoreći o novonastaloj situaciji u Trepči, podsetio da je reč o tzv."pobedničkoj pravdi" koja se demonstrira od strane Prištine od 1999. uz podršku pojedinih zapadnih zemalja koje demonstriraju "svoje licemerje kada je reč o vladavini prava".
 
Svesni te činjenice, i činjenice da je pravo svojine po međunarodnim aktima neotuđivo, kaže da postoje načini kako vlast u Beogradu može da reaguje, a da to pritom ne prejudicira statusno pitanje KiM.
 
"Pre svega, moramo da upoznamo ozbiljne investitore u svetu da kada je reč o imovini Trepče, da je reč o sporu", kaže Čelić, te navodi da ako do investitora dopru jasne informacije o problemu ovog kombinata, ni jedan ozbiljan investitor neće biti zainteresovan za ulaganje, odnosno kupovinu ovog kombinata dok se problem ne reši.
 
Međunarodna arbitraža, dodaje, mogla bi da bude rešenje ali, kako kaže, s obzirom na to da je reč o statusnom pitanju koje je pre svega stvar političke prirode, moglo bi da se postavi pitanje "ko bi bio tu pasivno legitimisana strana", odnosno ko bi bio tužena strana.
 
Moguće je, kaže, da se eventualno akcionari, kao većinski vlasnici Trepče pojave kao tužioci. "Bilo bi veoma nezgodno da se država pojavi kao tužilac jer bi onda prejudicirala statusno pitanje", objašnjava Čelić.
 
Smatra da reakcije Beograda nisu bile sistematične, da su se često svodile na verbalno reagovanje što je kako kaže, ohrabrilo Prištinu da na sistematski način ugrožava kako privatnu svojinu Srba na KiM, tako i državnu, odnosno društvenu.
 
Usvajanjem novog statuta Priština je, kaže, poslala pre svega političku poruku, a drugi utisak Čelića je da je to samo nastavak uzurpacije srpske imovine u skladu sa zakonom o Trepči iz 2016. godine. Dodaje i da je takav način postupanja i u pravnoj teoriji u svetu postalo stvar "pravničkog muzeja", i pravne istorije, međutim, očigledno je kaže da na ovim prostorima to još uvek aktuelno, naročito ako je reč o srpskoj imovini.
 
Za sada nema indicija da bi došlo do nasilnog preuzimanja Trepče od strane Albanaca, kaže direktor RMK Trepča Sever Jovan Dimkić povodom izglasavanja statuta Trepče u kosovskoj skupštini kojim se između ostalog predviđa registracija nove kompanije u skladu sa kosovskim zakonom donetim 2016. godine.
 
Kaže da Priština radi sve da ekonomski uništi Trepču, o čemu svedoče i brojni pokušaji u prošlosti. On je za Radio Beograd rekao da je to preduzeće, i nakon usvajanja novog statuta u prištinskom parlamentu, nastavilo uobičajeno da radi. Međutim, kaže, neizvesno je šta će se događati u budućnosti jer je Priština usvajanjem statuta stvorila uslove da se može registrovati "nova kompanija Trepča".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Iz poršea u Vranju ukrao veću sumu novca

Policija u Vranju rasvetlila je tešku krađu i, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, podneće krivičnu prijavu protiv tridesettrogodišnjeg muškarca iz okoline Vranja.