Dvostruko više stambenih kredita, tržište gladno tržnih centara

Nakon kraha finansijskog tržišta u svetu 2008. koji nije zaobišao ni Srbiju, u zemlji se godinama gradi sve više stanova, a vrednost stambenih kredita je u protekle četiri godine više nego udvostručena.
Dvostruko više stambenih kredita, tržište gladno tržnih centara
Foto: Pixabay
U Narodnoj banci Srbije kažu za Tanjug da je u poslednje dve godine primetan oporavak tržišta nepokretnosti i da je za jedanaest meseci prošle godine odobrena 71,1 milijarda dinara stambenih kredita, dok je ta cifra u 2014. godini iznosila 32,3 milijarde.
 
O pozitivnim tendencijama na tržištu nepokretnosti govori podatak da je iznos novoodobrenih stambenih kredita u 2017. godini (80,6 milijardi dinara) bio za više od 45 odsto veći nego tokom 2016. To je, kažu u NBS, najviši rast od 2011. godine, kada je na snazi bio program subvencionisanog stambenog kreditiranja. 
 
Cena kvadrata novih stanova, prema proceni stručnjaka, raste po stopi koja se kreće od tri do pet procenata godišnje za novogradnju, što je, međutim, i do deset puta niže od brojki kojima se spekuliše proteklih meseci u javnosti.
 
Podaci kažu da se do krize svetskog kapitala koja se prelila i kod nas, godišnje prodavalo od 18 do 20 hiljada stanova.
 
Podaci kažu da je na tržište nekretnina u Srbiji 2017. godine plasirano 14.000 novih stanova.
 
Cena starogradnje miruje 
 
Stručnjak za nekretnine u kompaniji CBS Internešenel (deo međunarodne američke kompanije "Cushman & Wakefield") Goran Živković kaže da cena stare gradnje samo na određenim lokacijama beleži rast od dva do tri odsto godišnje, dok inače, ovaj tip kvadrata miruje.
 
To su pre svega lokacije u čijoj blizini su se izgradili šoping centri ili ekskluzivni objekti.
 
"Mora se praviti razlika između stare i nove gradenje i ne sme se generalizovati. Od 2015. godine, starogradnja uglavnom miruje. Dolazi do pomeranja cena dva, tri odsto", kaže Živković za Tanjug.
 
Podaci Zavoda za statistiku govore da je u prvom polugodištu prošle godine cena novogradnje povećana za 7,7 procenata u odnosu na drugo polugodište 2017, ali se u taj procenat uračunava i kretanje kursa.
 
Kada je reč o izgradnji, u Beogradu je, kaže Živković, pre krize pravljeno sedam do osam hiljada stanova svake godine. U 2017. ta cifra je bila oko 4.500 novih stanova, što je rast od 20 procenata u odnosu na godinu ranije, ali i dalje nije blizu cifri od oko 8.000 koliko je na tržište izlazilo pre finansijske krize. 
 
Živković smatra da je to pokazatelj da se tržište nekretnina u Srbiji najzad "izbalansiralo" i da se gradi onoliko koliko tržište zahteva.
 
Tržište gladno tržnih centara 
 
Kao primer povećane gradnje izdvaja, očekivano, kaže, glavni grad Srbije, u kojem je skok u 2017. godini iznosio 41 procenat u odnosu na godinu ranije. Smatra takođe da Srbiji nedostaju tržni centri i da je tržište "gladno" objekata ovog tipa.
 
Na 1.000 stanovnika u Beogradu, navodi, "prostire se" 208 kvadrata tržnih centara, dok je u srednjoj i istočnoj Evropi ta cifra 500 kvadrata na hiljadu stanovnika.
 
Procenjuje i da će Beograd do 2020. godine doći do brojke od 315 kvadrata tržnih centara na hiljadu stanovnika.
  • Ana

    20.01.2019 14:13
    ???
    Ko plasira ove informacije? 'Tržište gladno tržnih centara?', kome je to u interesu? Jedan se otvori, onaj koji je bio 50m dalje propadne.
  • Voltron

    20.01.2019 13:21
    "..Nakon kraha finansijskog tržišta u svetu 2008. koji nije zaobišao ni Srbiju,"

    Cak ni lider regiona nije imun na krah .
  • BmB

    20.01.2019 11:17
    Raletov istomisljenik
    Upravo to sto si napisao je nesto o cemu razmisljam vec duze vreme. Evidentno je da postoji priliv stanovnistva u NS odavno, ali i taj balon ce jednom poceti da se izduvava upravo zbog razloga koje si naveo...
    Kada krene taj proces, cene nekretnina ce pasti na nivo iz 2010/2011 kada je prvi balon nekretnina pukao. Zato ko moze da izdrzi neka ostane u podstanarima (kao ja) jos neko vreme jer ce ponovo doci do povoljnije cene kvadrata i vece mogucnosti izbora.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija