• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi preuzeli i kompaniju koja istražuje zlato u Boru

Izvor Tanjug

Kineska kompanija Ziđin, koja je novi većinski vlasnik RTB Bor, postala je i novi vlasnik kanadske kompanije Nevsun koja ima pravo istaraživanja nalazišta bakra i zlata u Srbiji.


Kineska komanija, naime, saopštila je danas da je ponuda za kupovinu svih emitovanih akcija i akcija u opticaju kompanije Nevsun bila uspešna.

Kineska kompanija preuzima RTB Bor

Nevsun se, inače, bavi preradom teških metala i u Srbiji posluje preko kompanije Rakita eksplorejšn.

Trenutno Nevsun realizuje projekat Čukaru Peki u Boru, a reč je o nalazištu bakra svetske klase.

Akcionari Nevsuna su do krajnjeg roka, a to je bio 28. decembar, prodali skoro 90 odsto od ukupnog broja akcija kompanije, a Ziđin je, preko svoje podružnice, preuzeo sve deponovane akcije i za njih će platiti 1,66 milijardi američkih dolara.

"Veoma smo zadovoljni što smo kupili Nevsun i nastavićemo da održavamo čvrsto opredeljenje kompanije u primeni bezbednih, efikasnih i održivih praksi u rudarstvu", izjavio je Cen Fjinghe, predsednik kompanije Ziđin, dodajući da ta kompanija u okviru projekta Čukaru Peki namerava vrlo brzo da razvije Gornju zonu i uvede je u proizvodnju što pre.

Ziđin je, inače, produžio period koji je na raspolaganju akcionarima Nevsuna da ponude svoje preostale akcije u okviru ponude za 10 dana, do krajnjeg roka koji ističe 7. januara 2019. godine, po istoj ceni, navodi se u saopštenju za medije, gde se navodi i da prema preliminarnoj ekonomskoj studiji vrednost ležišta kod Bora procenjuje se na oko sedam milijardi dolara.

Kao olakšavajuća činjenica navodi se, da bi blizina pogona za preradu rude u RTB Boru, kao i nova, najsavremenija topionica izgrađena u krugu tog preduzeća, dodatno uticali na niže cene vađenja i prerade rude iz ležišta Čukaru Peki.

Kako se navodi, od eksploatacije rudnika država Srbija ubirala bi pet odsto neto prihoda takse za korišćenje mineralnih sirovina i dodatnih 15 odsto na ime poreza.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Fahri Musliju

A kolku proviziju su dali...to ne piše

special image