Galup: Srbiju bi mogla da napusti svaka četvrta školovana mlađa osoba

Srbiju bi u narednim godinama moglo da napusti i do 25 odsto školovane i mladje populacije i ona će, kao i ceo Balkan, ostati u samom vrh liste država kojima preti opasnost od masovnog "odliva mozgova", pokazalo je istraživanje koje je sproveo analitičko-istraživački centar Galup iz Sjedinjenih Američkih Država.
Galup: Srbiju bi mogla da napusti svaka četvrta školovana mlađa osoba
Foto: 021.rs (ilustracija)
Galupovo istraživanje pokazalo je da Srbiju u ovom trenutku želi da napusti skoro polovina populacije izmedju 15 i 29 godina, tačnije njih 46 odsto, kako bi započeli život u nekoj drugoj državi, bez ideje o povratku. Osim toga, i 27 odsto školovane populacije, odnosno visoko obrazovanog kadra, izrazilo je spremnost da trajno napusti Srbiju, prenosi sajt Demostat.
 
Podaci za stanovništvo Kosova su odvojeni i znatno lošiji – ukupni gubitak za populaciju Kosova meri se sa čak 42 procenta u šta je uključeno 43 odsto školovanih i 48 odsto mladih koji žele da se isele u neke od razvijenijih zemalja. Ovako loš rezultat – sa indeksom "gubitka" populacije od 42 odsto – ubedljivo je najgori na Balkanu, a i jedan od najgorih u svetu.
 
Istraživanje pokazuje da je upravo Balkan, osim pojedinačnih zemalja koje su pogodjene ratom i siromaštvom i nestabilnim društveno-političkim situacijama, teritorija sa koje se stanovništvo masovno iseljava, dok same države ne preduzimaju ili nedovoljno dobro sprovode mere kojima bi sprečile "odliv mozgova" ili omogućile "priliv" gradjana drugih zemalja.
 
Galup je zmedju 2015. i 2017. godine intervjuisao gotovo pola miliona odraslih iz 152 zemlje širom sveta. Od zemalja u okruženju najgori indeks "odliva mozgova" beleži Kosovo sa 42 odsto, slede Bosna i Hercegovina i Albanija sa 32 odsto populacije koja bi mogla napustiti zemlju, a prati ih Makedonija sa 30 odsto.
 
Srbija je u nešto boljoj kategoriji ispod 30 odsto, ali po rezultatima znatno zaostaje za Hrvatskom koja ima indeks odliva mozgova od samo šest odsto, što pokazuje da ova država ili uspeva da zadrži stanovništvo ili uspeva da prvuče nove doseljenike.
 
Od evropskih zemalja prva je Švajcarska sa 187 odsto, a sledeća popularna svetska destinacija je Australija sa 179 odsto potencijala za dobitak stanovništva. 
 
Na Bliskom istoku od "odliva", odnosno "priliva mozgova" mogao bi da profitira Kuvajt sa 169 odsto šanse, a medju centralno-azijskim zemljama jedina atraktivna destinacija za iseljenike je Butan sa 162 odsto šansi da proširi populaciju. U vrhu država koje će sigurno doživeti ekspanziju sa preko 100 odsto indeksa neto potencijala za migracije je i Norveška koja ima 109 procenata šansi za priliv iseljenika.
 
Iako je uvreženo mišljenje u domaćoj javnosti da najviše svetske populacije želi da se preseli u SAD ili Nemačku, prema odgovorima Galupovih ispitanika "dobitak" odnosno "priliv mozgova" za ove zemlje je znatno manji od očekivanog. SAD sa 46 odsto šansi, Nemačka koja je prati sa 45 odsto, zatim i Francuska i Austrija sa po 44 procenata moguće dobiti, neke su, od država čiji su rezultati u sredini ovih istraživanja.
 
Najgori indeks "odliva mozgova" na svetu od svih ispitivanih zemalja ima Sijera Leone 78 odsto, a zatim Sirija 44 odsto. U istraživanje nije uključeno samo nekoliko država afričkog kontinenta.
  • Novosadjan

    23.12.2018 01:26
    Znaci toliko ima pametnih
  • ĐURO

    22.12.2018 21:51
    @student TOGA SE NEBOJ!
    Preliv,Takvih mozgića,Može samo njima da šteti!
    Nema toliko Radnih mesta i FUNKCIJA!
    A,Radni staž se Produžava!
    Sami sebi će biti teret!
    A za napolje,Nisu!
  • Master ov dizaster

    22.12.2018 19:04
    Procenti
    Ne bi me iznenadilo da su u istraživanje uključeni "akademci" sa raznih Giga, Mega i ostalih kvazi obrazovnih ustanova. Redovni studenti, redovnih fakulteta ne razmišljaju o ostanku u ovoj jezivoj sredini, te ne sumnjam da procentualno premašujemo i Sieru Leone, i Siriju po broju obrazovanih ljudi koji bi da "diplomiraju i pale odavde".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija