19. decembar  2018. 13.37  →  19.41 | Izvor: Tanjug

Brnabić: Podrška i zahvalnost jer nismo uvodili kontramere

BRISEL -

Premijerka Srbije Ana Brnabić je večerašnjim sastankom sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom zaključila posetu Briselu gde je, kako je rekla, naišla na podršku i zahvalnost Srbiji, jer naša zemlja nije uvela kontramere Prištini što je, naglasila je, posebno doprinelo regionalnoj stabilnosti.

"Potpuno razumevanje od strane svih ovde u Briselu, i od strane predsednika Evropske komisije gospodina Junkera. Puna podrška i posebna zahvalnost i priznanje Srbiji zato što nismo uvodili nikakve kontramere, što je posebno doprinelo regionalnoj stabilnosti", rekla je Brnabić u Briselu.

Ona je ocenila da je njen sastanak sa predsednikom EK protekao odlično, ističući da je njemu prisustvovao i evropski komesar za pregovore o proširenju Johanes Han.

Prethodno se sastala i sa evropskom komesarkom za trgovinu Sesilijom Malmstrom, s kojom je, kako je rekla, imala dobar sastanak.

Brnabić, koja je boravila u dvodnevnoj poseti Briselu, dodala je da je zahvalila za svu podršku koju Srbija dobija na svom evropskom putu od komesara Hana, visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini i njihovih timova, kao i od komesarke Malmstrom.

"Ovim smo zaokružili posetu Briselu i nadam se da će ovo dati još jednu novu energiju u našim razgovorima sa Evropskom unijom, kao i da će dati signal za generalno smirivanje situacije u regionu. Ja se iskreno nadam vraćanju stvari gde su bile pre uvođenja taksi od strane Prištine", poručila je Brnabić.

Ulazak u EU i regionalna stabilnost najveći interes

Premijerka je danas izjavila  da je Srbija na dobrom putu kada je reč o reformama i ekonomskim pokazateljima, ali i da je suočena sa velikim izazovima zbog jednostranih i nepredvidljivih poteza Prištine.

"Mi tražimo mir i stabilnost i rešavanje problema u okvirima postojećih međunarodnih mehanizama", poručila je Brnabićeva u govoru u Centru za evropsku politiku ( EPC) u Briselu.

Ona je ocenila da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine u interesu svih, bez obzira i na evrointegracioni put.

"Predsednik Aleksandar Vučić je bio dovoljno hrabar da otvori ovo pitanje u srpskoj javnosti. To je kompleksno i emotivno pitanje za Srbiju. Nadam se nastavku dijaloga. To je važno za Srbe i Albance, ali i ceo region i nadam se da će razum preovladati", poručila je Brnabićeva.

Ona je istakla da je prvi spoljnopolitički, ali i unutrašnjopolitički cilj Srbije, ulazak u Evropsku uniju.

U govoru u Centru za evropsku politiku, Brnabićeva je pozvala zemlje Zapadnog Balkana da razumeju izazove sa kojima se suočava EU i da na svom putu pristupanja ne ucenjuju "klub u koji žele da uđu", već da uporno rade na ostvarivanju standarda za članstvo.

"Srbija promoviše EU kao familiju zajedničkih vrednosti i mirovni projekat. Mi promovišemo Evropu kao set vrednosti, a ne ćup novca. Političari su često predstavljali članstvo u EU kao ćup novca i govorili da će sve ce biti dobro čim se uđe u EU. I onda je došlo do razočaranje, jer napredak ne dolazi samo od Evrope", poručila je premijerka.

Brnabićeva je ocenila da je 2025. godina kao godina mogućeg ulaska Srbije i Crne Gore u EU "ambiciozan cilj", koji zahteva svakodnevni naporni rad zemlje koja želi članstvo, ali i da deo napretka na tom putu zavisi i od EU i od zemalja članica.

"Mislim da su reforme same po sebi isto tako važne kao i krajnji cilj - članstvo. A put je ponekad važniji od samog cilja", kazala je predsednica vlade.

Brnabićeva je naglasila da, ukoliko zemlja nije spremna da uđe u EU, njeno pristupanje može biti gubitnička kombinacija kako za državu, tako i za EU.

"Kada se pridružite EU, građani to moraju da proslave ne zato što ste postali jedna nova zemlja članica, već zato što osećate da ste deo familije kojoj pripadate po principima, standardima, vrednostima", poručila je premijerka.

Ona je ocenila da su reforme u oblasti ekonomije, javne administracije i vladavine prava najbitnije reforme i ključni stubovi evrointegracionog procesa i napretka Srbije.

Brnabićeva je navela regionalnu stabilnost kao jedan od najznačajnijih faktora za dalji napredak svih zemalja Zapadnog Balkana.

"Šta god da radite u reformama, bez regionalne stabilnosti nema stabilne Srbije ili bilo koje druge zemlje regiona. Zato je regionalna stabilnost drugi spoljnopolitički interes Srbije", kaže Brnabić.

Tagovi