16. decembar  2018. 10.44  →  18.07 | Izvor: Tanjug, RTV

Bolnici u Kosovskoj Mitrovici nedostaju lekovi

KOSOVSKA MITROVICA -

Kliničko-bolnički centar u Kosovskoj Mitrovici, jedna od ustanova najviše pogođena prištinskim taksama na robu iz centralne Srbije, radi u otežanim uslovima, nedostaju lekovi, hrana, tehnički materijali, sredstva za higijenu, rekao je danas direktor KBC-a Milan Ivanović.

video icon

Situacija nije ni malo laka, jer je KBC u Kosovskoj Mitrovici praktično najznačajnija zdravstvena ustanova u kojoj se leče Srbi, u njemu se radi 75 odsto stacionarnih usluga na KiM, rekao je Ivanović.

On je naveo da svakog dana tu leži između 350 i 400 pacijenata, a godišnje se uradi oko 1.800 operacija i više od 600 porodjaja.

Ivanović je za RTS rekao da je to jedina stacionarna ustanova na KiM koja nije sanirana.

"Sve ostale ustanove i bolnice, a ima ih 23 u kojima rade Albanci i gde se leče, sanirane su od strane međunarodne zajednice", rekao je Ivanović.

Prema njegovim rečima, radi se u otežanim uslovima, i osim problema sa snabdevanjem ne samo lekovima, postoji problem dolaska pacijenata sa prostora južne srpske popkrajine.

Zbog nebezbednosti ljudi nerado napuštaju svoje domove, enklave, pa se često javljaju u odmaklom stadijumu bolesti kada je lečenje znatno teže, pojasnio je Ivanović.

"U ovom trenutku nedostaju lekovi, ali ne samo oni, već i ostale potrepštine kao što su hrana, tehnički materijali, sredstva za higijenu", naglasio je Ivanović.

Kako je naveo, najosetljivije je snabdevanje lekovima.

"U nizu prethodnih godina, Priština je pokušavala na sve moguće načine da oteža život naših građana posebno naših pacijenata i da stvori katastrofalne uslove za život i za lečenje. To se planski organizovalo da bi se izazvalo i etničko čišćenje Srba sa ovog prostora, posebno iz severnog dela", rekao je Ivanović.

Ukoliko se situacija produži dugoročno, Ivanović kaže da postoji humanitarna kriza u nestašici pojedinih antibiotika, anestetika, citostatika.

"Ako se nastavi situacija s blokadom i drakonskim sankcijama, ovo može prerasti nemogućnost lečenja naših pacijenata. Za sada uspevamo da adekvatno zbrinemo uz pomoć ministarstva (zdravlja Srbije) i naše države i da teškoće savladamo u kratkoročnom periodu", zaključio je Ivanović.

 

 

Srodne vesti

Broj komentara: 7

кики  16. 12. 2018. | 11:34
Ово је страшно хуманитарна криза у несташици појединих антибиотика, анестетика, цитостатика.
Verica  16. 12. 2018. | 12:26
Sto pre nesto treba da se preuzme u vezi ovoga!
Andrijana  16. 12. 2018. | 13:21
Mislim da je na pomolu humanitarna katastrofa.Kada će Zapad odreagovati?
Tresimesi1  16. 12. 2018. | 14:58
Ima li taj svet uopšte oči ili su svi kolektivno slepi.Ugrožavanje ljudskih prava je krivično delo i zbog toga što rade treba da se stide.Šta su krivi bolesnici,stari i nemoćni i deca.
dane  16. 12. 2018. | 15:49
Trebalo bi da EU reaguje na ovakvo ponasanje Pristine
Ana  16. 12. 2018. | 16:22
Situacija je sve teza i teza
trifun18  16. 12. 2018. | 22:29
Bilo bi dobro da se i opozicija na primer više bavi rešavanjem ovakvih pitanja, a ne otimanjem ili rušenjem vlasti.