14. decembar  2018. 15.16  →  16. decembar  2018. 23.08 | Izvor: RTV (Snežana Filipović)

U toku istraživanje o životu na Banatskoj vojnoj granici

PANČEVO -

Banatska vojna granica bila je deo Habsburške monarhije naseljen uglavnom Srbima, Nemcima, Mađarima i Rumunima i imala je značajnu ulogu u odbrani monarhije od Osmanskog carstva. Obimno istraživanje o tome kako je izgledao život u Banatskoj vojnoj granici sprovodi Zavod za zaštitu spomenika kulture Pančevo u okviru sedmogodišnjeg projekta finansiranog od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu.

video icon

Banatski vojna granica osnovana u vreme Marije Terezije u periodu od 1764. do 1872. godine, imala je ulogu da štiti Habsburšku monarhiju od Turaka. Nastanjena je bila uglavnom Srbima, Mađarima, Nemcima, Rumunima, a bilo je i Španaca, Italijana, Francuza. Pored obaveze da čuvaju granicu dobijali su zemlju koji su obrađivali, a viškove prinosa davali su carstvu.

pancevo 6 jpg

Zavod za zaštitu spomenika kulture u Pančevu sprovodi sedmogodišnje istraživanje o životu u Banatskoj vojnoj granici na teritoriji Južnog Banata od 1764-1872. godine. Prva godina posvećena je istraživanjima u vezi sa pošumljavanjem Deliblatske peščare i isušivanjem močvara kao preduslovima za bolji život na ovom području.

Razlog da Deliblatska peščara bude prva u fokusu istraživanja je i obeležavanje 200 godina od početka njenog pošumljavanja. Ono je bilo neophodno jer je nakon nekoliko upada Turaka i to malo rastinja bilo zapaljeno. Ostalo je uništeno usled nekontrolisane ispaše stoke. O tome koliko je ovaj pesak stizao daleko postoje i anegdote.

U holu gradske uprave u Pančevu organizovana je i izložba "Pesak, vetar, čovek"koja govori o pošumljavanju Peščare, naseljima i velikim vinogradima iz kojih se vinom snabdevalo celo carstvo.

Sledeće godine istraživaće se postojeća i nestala naselja na ovom području i a po završetku sedmogodišnjeg projekta biće izdata monografija koja će objediniti rezultate ovih istraživanja.