23. novembar  2018. 20.01  →  21.50 | Izvor: RTV

Značaj otvaranja Muzeja prisajedinjenja u Novom Sadu

NOVI SAD -

"Nek sam narod, na svojoj Skupštini, odluči kuda će i s kim će" – krilatica je uz koju je ideja o stvaranju Srpske Vojvodine rođena 1848, 70 godina kasnije dočekala svoje ostvarenje. Nakon propasti Austrougarske, u Novom Sadu održana je Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena.

video icon

"Vojvođanski poslanici iz 211 političkih opština, demokratskim postupkom izabrani, a i demokratskim postupkom u saglasju svih političkih stranaka, jednoglasno su izglasali ocepljenje od Ugarske i prisajedninjenje Srbiji odnosno široj Jugoslovenskoj zajednici", rekao je Zoran Veljanović, istoričar i rukovodilac odljenja „Muzej prisajedinjenja 1918".

velika, narodna, skupstina, 1918, prisajedinjenje, 5, muzej, prisajedinjenja

Ravno sto godina nakon toga – 25.novembra, kao deo svečanog obeležavanja, biće otvoren Muzej prisajedinjenja, u okiru Muzeja Vojvodine.

"Muzej prisajedinjenja se otvara sa stalnom postavkom koja u sebi sadrži 6 celina i koja pokazuje borbu srpskog naroda za svoje parče neba", dodao je Veljanović.

Stogodišnjicu od završetka 1. Svetskog rata i prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji Radio-televizija Vojvodine u subotu će obeležiti celodnevnim programom, kao i otvaranjem izložbe dela Milana Trkulje iz ciklusa Solunci. U nedelju, bićemo na otvaranju Muzeja prisajedinjenja, otkrivanju spomenika Kralju Petru I , kao i na svečanoj akademiji koja će biti organizovana u SNP-u.

Tagovi
Srodne vesti