Najnovije vesti
Slobodno vreme Vesti
Selo koje je BUKVALNO PROGUTAO PESAK: Ana kada ustane prvo PROKOPA sebi izlaz iz kuće, a komšije su počele da žive po tavanima (FOTO)

Selo koje je BUKVALNO PROGUTAO PESAK: Ana kada ustane prvo PROKOPA sebi izlaz iz kuće, a komšije su počele da žive po tavanima (FOTO)

Šojna, ribarsko selo na severu Rusije na krhim obalama Belog mora, polako nestaje pod peskom koje je prodrlo u sve kuće, a krovovi istih jedva su vidljivi iznad dina.

Šojna, Rusija Foto: azimutx ru / Arhiva
Šojna, Rusija

Za malu decu to je magično mesto - njihov ceo svet je kutija peska sa prirodnim toboganima svuda. Za sve ostale, život u ovom prostranom pejzažu je svakodnevna borba.

Ana Golubcova živi na drugom spratu svoje kuće, jer joj se prizemlje pretvorilo u neželjenu plažu.

- Moraćemo da unajmimo buldožer da izvuče pesak, i tako ponovo sledeće godine. Moramo to da uradimo kako ne bi pokopao naš krov - rekla je gospođa Golubcova.

Kuća koja se nalazi blizu bila je toliko zatrpana peskom da su stanari morali da iz nje ulaze i izlaze kroz tavan. Lokalni stanovnici rekli su da je više od 20 kuća potpuno zatrpano pod peskom i da su brodske staze zauzele mesto trotoara na seoskim ulicama.

U godinama nakon Drugog svetskog rata, Šojna je bila uspešna ribarska luka, prepuna starih sovjetskih priča o ribarima. Ali preterano ribarenje nije samo iscrpelo lokalne berzanske akcije, već je uništilo ekosistem ovog područja. Brodovi na vuču sastrugali su morsku podlogu od mulja i morskih algi. Pošto ništa više nije držalo pesak na mestu, talasi su počeli da zapljuskuju selo, a potopljene dine krenule su ka obali.

- Ovaj poremećaj morskog dna, možda u kombinaciji sa prirodnom promenom dna reke koja prolazi kroz Šojnu i ulazi u Belo more, najbolji je osumnjičeni za invaziju - rekao je Sergej Uvarov, koordinator projekta za pomorsku biodiverzitet za Svetski fond za divlje životinje u Rusiji.

Foto: azimutx ru / Arhiva

Međutim, nisu sprovedene formalne studije o životnoj sredini u udaljenoj ruskoj regiji.

Zbog istrebljenja ribe na tom delu morske obale zamrla je trgovina, a pesak je počeo da preuzima primat 1980-tih godina prošlog veka. Trenutno u selu živi nešto manje od 300 stanovnika koji imaju vrlo malo mogućnosti za rad, ako se izuzme svakodnevno otkopavanje kuća. Uprkos poteškoćama s kojima se susreću iz dana u dan, s peskom su, kažu, naučili da žive.

Foto: azimutx ru / Arhiva

Nema hotela ni restorana, a grad ima samo nekoliko manjih trgovina. Ljudi iz Šojne se probude, iskopaju iz peska kad je potrebno, i jednostavno postoje u tom udaljenom i bizarnom kutku sveta, piše Express.hr.

Zapadni vetrovi nose dine uz obale tako brzo da bukvalno mogu da pokriju celu zgradu u jednoj noći. Ipak, stanovnici su naučili nekoliko trikova koji im olakšavaju život - noću ostave vrata otvorena u dobrodošlicu pesku, ali barem ujutru mogu da izađu napolje. Ovakav način života čini većinu kućnih poslova besmislenim, jer tamo nema brisanja prašine ili usisavanja.

Foto: azimutx ru / Arhiva

U selu nema potrebe za asfaltiranim putem ili železnicom, a svako putovanje iz Šojne svodi se na brod ili avion koji poleće sa skromne piste duge 650 metara, naravno prekrivene peskom. Ali, čak i to nije neka nužda, nije da lokalci žele da odu. Uprkos teškim okolnostima, stanovnici su ponosni na svoj neobičan stil života, a uslovi koji se drugima čine nepodnošljivima za njih su normalni.