Život

Četvrtak, 15.11.2018.

19:30

NASA otkrila kada će da pošalje prvog čoveka na Mars

Smrtonosna radijacija iz svemira, moguć gubitak vida, atrofija kostiju. To je samo deo izazova koje naučnici moraju prevazići pre nego što neki astronaut stupi na Mars.

Izvor: hina

NASA otkrila kada će da pošalje prvog čoveka na Mars
Thinkstock ilustracija

Američka svemirska agencija veruje da može poslati čoveka na Crvenu Planetu u idućih 25 godina, ali su tehnološke i medicinske prepreke velike.

"Prema postojećem proračunu koji nam je na raspolaganju, ili čak i po nešto uvećanom, trebaće nam oko 25 godina da rešimo te probleme", kazao je zvaničnik NASA i bivši astronaut Tom Džons.

"Ali, s ključim tehnologijama moramo početi odmah", dodao je.

S obzirom na to da je udaljen 225 miliona kilometara, Mars postavlja neuporedivo veće naučne prepreke u poređenju s onima prilikom leta na Mesec.

S današnjom raketnom tehnologijom, astronautu bi do Marsa trebalo devet meseci. Fizička cena tako dugog leta mogla bi biti velika.

Na primer, naučnici misle da predug boravak u bestežinskom stanju može uzrokovati nepopravljivu štetu na krvnim sudovima očne mrežnjače i moguć gubitak vida.

Druga je posledica gubitak kalcijuma i koštane mase.

Jedan od načina da se izbegne nanošenje štete ljudskom telu drastično je smanjenje vremena putovanja.

Džons priziva nuklearni pogon, što bi imalo dodatnu korist i u proizvodnji struje na letovima.

"Ako počnemo sada, za 25 godina bismo mogli imati tehnologiju koja će nam pomoći i zaštiti nas od posledica dugog putovanja", rekao je.

Prema postojećoj situaciji, astronaut bi samo na letu do Marsa bio izložen količini radijacije kakvoj bi inače smeo biti izložen u celoj karijeri.

"Još nemamo rešenja kad je zaštita od kosmičkog zračenja u pitanju", kazao je Džons.

Naučnici znaju koje tehnologije moraju brzo da razvijaju ako žele do Marsa u roku od 25 godina, poput razvoja svemirskog broda koji može preživeti grub ulaz u Marsovu atmosferu i zatim dovoljno nežno sleteti. Ili, mogućnosti da se ljudi podignu s Marsove površine i vrate na Zemlju.

NASA trenutno ima sondu na putu za Mars. Sleteće 26. novembra. Radi se o misiji vrednoj 993 miliona dolara s ciljem proširenja znanja o uslovima na Marsu.

Džim Garvin, glavni naučnik u svemirskom centru Godard, kaže da će sonda popuniti "ključne" praznine u razumevanju Marsa.

Godine 2020. još jedan rover NASA stići će na Mars i pokušaće da utvrdi gostoljubivost tamošnje okoline, potražiće znake nekog drevnog života i proceniće prirodne resurse i rizike budućih ljudskih istraživanja.

Dodatno, privatne firme poput SpaceX razvijaju tehnologije koje bi se mogle koristiti u budućim misijama na Mars.

Neki stručnjaci smatraju da su nova istraživanja Meseca ključa za misije na Mars, jer bi astronauti na Zemljinom prirodnom satelitu mogli da uče primenu tehnologija koje će im biti potrebne na Crvenoj Planeti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

97 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

9 h

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

14 h

Podeli: