Neki od najčešćih filmskih mitova

Holivud je fabrika snova koja gledaocima nudi bezbrižno uživanje u neverovatnim stvarima. Kada gledalac gleda tipične američke filmove, sigurno ne očekuje apsolutnu verodostojnost, ali to ne znači da mnogi ne primećuju kad režiseri preteraju i prikažu nešto suviše fantastično, čak i kada se radi o filmovima koji bi navodno trebalo da budu relativno realistični.
Sledeće fenomene često možemo videti u holivudskim filmovima, a moramo priznati da smo verovali da su mnogi od njih u potpunosti ili delimično istiniti, međutim radi se o čistim izmišljotinama koje su snimljene samo da bi filmovi bili uzbudljiviji i zabavniji.
 
Ventilacioni otvori
 
Jedna od najčešćih zabluda u filmovima su veliki ventilacioni otvori kroz koje heroj prolazi bez poteškoća, ili kroz koje negativac beži od ruke zakona. Istina je da je većina ventilacionih otvora u svim zgradama toliko mala da bi i manja životinja imala poteškoća da se provuče kroz njih. Ipak, zbog spektakularnog izgleda ovakvih scena prolazak kroz ventilaciju je prikazan u velikom broju filmova, što je navelo publiku da stvarno pomisli da su u pitanju veliki tuneli u plafonima zgrada.
 
Sigurnosne kamere
 
Jedan od najčešćih mitova u Holivudu su sigurnosne kamere, koje kada se zumira slika jasno prikazuju negativca koji je počinio neki strašan zločin. Ipak, u stvarnosti ovakve stvari su nemoguće jer, kako ističu stručnjaci, većina sigurnosnih kamera ima veoma lošu rezoluciju. Zumiranjem bi se dobila mutna slika, koja ne bi mogla da prikaže ništa.
 
Eksplozija bombe
 
Akcioni filmovi sigurno ne bi bili zanimljivi široj publici kada ne bi bilo spektakularnih eksplozija bombi. Ovakve scene donose veliki plamen na filmsko platno i podižu nivo uzbuđenja kod gledalaca. Ipak, stvarnost je potpuno drugačija. Najveći stručnjaci za oružje su dokazali da ne postoji bomba koja može izazvati spektakularan plamen kakav je prikazan na ekranu. Prilikom eksplozije bombe oslobađa se samo velika količina dima, što svakako nije privlačno gledaocima akcionih filmova.
 
Živi pesak
 
Uzbudljive scene snimljene u džungli vrlo često u prvi plan stavljaju živi pesak u kojem, kada neko od likova upadne, odmah gubi svoj život. Ova prirodna pojava je u filmovima prikazana tako da se nemoguće izvući iz nje, te da onoga ko upadne u nju sigurno čeka smrt. Ipak, to je samo Holivud, jer u stvarnosti živi pesak je toliko gust da je bukvalno nemoguće ugušiti se u njemu, a i za propadanje je potrebno nekoliko nedelja.
 
Rupa na avionu
 
Kada se desi pucnjava u avionu, u holivudskim filmovima je to prikazano kao ogromna eksplozija koja uzrokuje otpadanje velikih komada aviona i isisavanje putnika kroz velike rupe. U stvarnosti takve stvari nisu moguće. Prilikom razbijanja prozora na avionu pritisak unutar kabine i spoljašnji pritisak bi se vrlo brzo izjednačili i niko ne bi bio isisan iz aviona. Rupe na trupu ili na prozorima bi jedino uzrokovale veliku buku.
 
Skupi predmeti zaštićeni laserima
 
Laseri kao zaštita u zlatarama, muzejima ili bankama definitivno postoje. Ipak, na filmu su oni prikazani kao svetlosne linije koje uz malo akrobacije junak može uspešno da savlada. U stvarnosti laseri su nevidljivi golim okom i ne postoji šansa da provalnik sazna gde se nalaze a da ih ne aktivira i na taj način upozori policiju ili čuvare.
 
Skokovi automobilima
 
Akcioni filmovi često obiluju jurnjavom brzih automobila koji se često nađu u vazduhu, a zatim nesmetano sleću na asfalt i nastavljaju vožnju bez poteškoća. U stvarnosti ovakve stvari nisu moguće i prosečan ulični automobil ne bi mogao ovaj let da preživi bez težih kvarova. U ovim situacijama najviše stradaju amortizeri automobila, a pri ozbiljnijim letovima i padovima veliki broj svih vrsta automobila bi završio bez točkova ili kompletnog prednjeg dela automobila, zbog čega sigurno ne bi mogao da nastavi vožnju.
 
Osoba pada nakon što je upucana
 
Na filmskom platnu prikazane su scene pucnjave u kojima pogođeni likovi odmah završavaju na zemlji. Ovaj mit verodostojnost ima samo na velikom platnu, jer u stvarnosti pogođena osoba ne bi mogla odmah da padne na zemlju, osim ako nisu pogođeni ključni vitalni organi. Pucanj u noge ne bi oborio negativca koji beži, ali bi ga sigurno usporio.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Film

Kolika je bila gledanost Oskara?

Od potvrđenog uspeha "Openhajmera" do muzičkih nastupa iz filma "Barbi", ceremonija dodele Oskara je treću godinu zaredom zabeležila povećanu publiku, sa oko 20 miliona gledalaca.