STOGODIŠNJICA OD OSLOBOĐENJA BEOGRADA: Nemci su pobegli za dva sata

J. MATIJEVIĆ

01. 11. 2018. u 08:28

Pre 100 godina, srpska vojska, predvođena dunavskom divizijom, oslobodila Beograd. Prvi ušao 7. pešadijski puk, zato što su ga činili vojnici iz glavnog grada

СТОГОДИШЊИЦА ОД ОСЛОБОЂЕЊА БЕОГРАДА: Немци су побегли за два сата

Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević na ulicama Beograda

PRE tačno sto godina, Beograd je dočekao slobodu! Ujutro, 1. novembra 1918, posle nezadrživog naleta elitnih srpskih divizija - Dunavske, Moravske i Drinske, na ulicama srpske prestonice pojavili su se prvi oslobodioci! U grad su oko 11 časova prodrli prvi vojnici Dunavske divizije i izbili na Kalemegdan. Već dva sata kasnije poslednji nemački vojnici napustili su Beograd pred naletom Prve armije predvođene vojvodom Petrom Bojovićem. Po podne, oko 15 časova, Moravska i Dunavska divizija nalazile su se na liniji Veliki Vračar - Banjica - Topčidersko i Banovo brdo.

Vođena neponovljivom željom, žarom i elanom, od oslobođenja Niša 1. oktobra, kažu istoričari, srpska Prva armija je sledećih mesec dana potiskivala nemačku 11. armiju u nezaustavljivom "maršu" prema Beogradu.

- Sve akcije srpske vojske proizlazile su iz dogovora sa saveznicima - kaže dr Danilo Šarenac, istoričar Instituta za savremenu istoriju u Beogradu. - Polovinom oktobra odlučeno je da srpska vojska oslobađa teritoriju Srbije zapadno, a saveznička istočno od Morave. Već oko 20. oktobra, sa saveznicima je postignut još jedan vrlo važan dogovor: da se srpskoj vojsci prepusti ulazak u Beograd. Tada je određeno i da u prestonicu prvi uđe 7. pešadijski puk, baš zato što su ga činili vojnici iz Beograda, kao i 1. eskadron konjice i jedna baterija. Svi oni su bili deo čuvene Dunavske divizije.

U napredovanju prema Beogradu, po rečima našeg sagovornika, vrlo važno je bilo i to što je srpska vojna komanda o svakoj akciji razmišljala unapred.

- Strahovalo se, naime, od uličnih borbi i neprijateljske artiljerije - objašnjava Šarenac. - Nepobitno je da su Beograđani sa velikom radošću i oduševljenjem dočekali prve oslobodioce koji su ušli u grad. No, istovremeno srpska komanda je želela da pri oslobađanju prestonice gubici budu što manji i da se ne ponovi stravično artiljerijsko bombardovanja grada kao 1915. godine. Želeli su da, kao oslobodioci, sačuvaju bar ono malo građevina i infrastrukture koji su ostali iz predratnog Beograda. Glavnina Dunavske divizije i francuska teška artiljerija, na Torlak su stigle 1. novembra oko 17 časova.

Prema rečima dr Milića Milićevića, istoričara Istorijskog instituta u Beogradu, konačno oslobođenje Beograda u Prvom svetskom ratu, kao i bitka za oslobođenje čitave Srbije, počeli su zapravo probojem Solunskog fronta. On je primorao bugarske i nemačke snage da se hitno povuku.

Vojvoda Petar Bojović

- Konjička divizija je već 25. septembra zauzela Štip, a zatim Kočane i Ovče Polje - kaže Milićević. - Oslobođeni su Veles, Kruševo, Skoplje, potom Vranje, Pirot, Niš... A kada je reč o moralu srpske vojske, možda ga najbolje opisuje podatak da su za dva meseca od Dobrog Polja na jugu Makedonije do Beograda vojnici prešli 800 kilometara. Po zauzimanju prestonice, srpske trupe ne staju, već 2. novembra nastavljaju borbe i oslobađaju Banat, Srem, Bačku, Slavoniju... Trećeg novembra oslobođena je čitava Srbija, uz strahovite gubitke. To je bio deo taktike, jer je već 6. novembra bila Ženevska konferencija i srpsko rukovodstvo je želelo da vojska zauzme što više teritorije.

Ono što nisu odneli Austrijanci, dovršili su Nemci, pljačkajući tokom poslednjeg dana boravka sve radnje od Terazija do Slavije. Prekinuli su struju i vodu, porušili most na Savi...

ŽRTVE

ZAVRŠETAK Velikog rata, Beograd je dočekao kao jedan od najrazorenijih gradova Evrope. Za hrabro držanje u ratu, srpska prestonica je 1920. odlikovana francuskim "Krstom viteza Legije časti". Postao je i prestonica Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Veliku pobedu u Prvom svetskom ratu Srbija je skupo platila - izgubila je između 1,1 i 1,3 miliona stanovnika, što je činilo gotovo trećinu ukupnog stanovništva i čak oko 60 odsto muške populacije.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

b

01.11.2018. 09:13

Francuska konjica nije mogla da stigne srpsku pesadiju koja je nezadrzivo napredovala ka Beogradu...

Gradimir

02.11.2018. 16:20

@BOŽA ZEMUNAC - Tako i treba! A mi ko vezane vreće, u zemlji gde sv raste i radja! Treba oni da nam donose proizvode, ko zna kakve i ko zna odakle, i da i na taj način pljačkaju ovaj glupi narod!

Nikola I.S.

01.11.2018. 11:22

Ovo je pravo oslobođenje koje treba da se slavi, a ne ono što se desilo 1944 kada je jednu fašističku okupaciju smenila druga komunistička okupacija, i posle koje je nastao nezapamćen teror u kome je bez suđenja streljano 35000 ljudi po evidenciji OZNE.

Република Српска

01.11.2018. 13:07

@Nikola I.S. - У том терору, убијен је први ослободилац Београда, славни војвода Петар Бојовић. Комунисти, њихови потомци, поштоваоци и следбеници... од тад па до данас причају да је смрт Војводе био несрећан случај. А то, што су забранили присуство народа на његовој сахрани, што су посмртне остатке превезли таљигама... никоме ништа.

Nikola IS

01.11.2018. 11:52

Velikog srpskog vojvodu Petra Bojovića, tada već ostarelog oktobra 1944 uhapsili su komunisti jer mu je sin bio jedan od vođa četničke ilegale u Bg. Nakon strašne torture vratili su ga kući gde je izumro od posledica iste. Na radio Beogradu objavljen je proglas da će nove vlasti krivično goniti svakoga ko dođe na sahranu "osvedočenom neprijatelju novog poretka". (pogledajte na netu)

МиланН

01.11.2018. 12:25

Зашто се сваке године 20 октобар обележава партизанским трандебалом а овај датум заборавља? А да не причам о датуму када је Београд ослобођен од Турака. Срамота!

Milivoje Popović, Cetinje

01.11.2018. 15:56

Није тачно да је ослобађање трајало два сата. Швабе су главом без обзира побегле за тачно један сат и двадесет и осам минута. Захваљују нашој храброј србској команди, ми смо тада изгубили 60% мушкараца у цвету младости.

BOGDAN

02.11.2018. 08:22

SEKAM SE KAD MI JE MOJ DEDO SPIRO HAJDUK DOBROVOLJAC U BALKANSKE RATOVE I U PRVI SVETSKI RAT SLIKOVITOI OPISIVAO NJEGOVE DANE I GODINE ZA BORBU PROTIV SVE SRPSKE NEPRIJATELJE I DUSMANE .KAZE MENI DEDO SPIRO SINKO KAD JE RAT ZAVRSIJO I KAD SU NAMA REKLE DA NE MOZEMO DALJE PREKO UNGARIJE I AUSTRIJE NAS NEKOLIKO SMO PLAKALI KAO MALA DECA ZASTO NE MOZEMO DALJE JOS IMAMO HLEB I FISEKE DA POBIJEMO UNGARE I SVABE I OSVETIMO NASE DRUGARE.PITAM DEDO GDE JE TO BILO ON KAZE DA JE TO BILA PREKO DUNAV I SA