MOLITVA SVETOJ PETKI: Vernici obeležili praznik posvećen prepodobnoj mati Paraskevi

Snježana Vidačković

27. 10. 2018. u 18:49

Pravoslavni vernici širom Srbije i regiona danas su obeležili praznik posvećen prepodobnoj mati Paraskevi - Svetoj Petki

МОЛИТВА СВЕТОЈ ПЕТКИ: Верници обележили празник посвећен преподобној мати Параскеви

ČUDO Nepregledna kolona ispred crkve na Kalemegdanu / Foto Teodora Ćirić

PRAVOSLAVNI vernici širom Srbije i regiona danas su obeležili praznik posvećen prepodobnoj mati Paraskevi - Svetoj Petki, zaštitnici žena, bolesnih i siromašnih. Na hiljade vernika u nepreglednoj koloni na Kalemegdanu danas je satima čekalo da, posle liturgije u Crkvi Ružici, uđe u kapelu i uzme vodu, za koju se veruje da je lekovita.

- Nije mi teško da čekam, dolazim svake godine i raduje me što vidim ovoliko ljudi, jer to znači da se vraćamo veri - kaže Gordana Bakić iz Beograda. - Imala sam problema sa zdravljem i uverila sam se da je Sveta Petka čudotvorka. Upalila sam sveću za zdravlje i uzela osveštanu vodu za ukućane.

Iako je na beogradskoj tvrđavi danas bilo mnogo ljudi, reč se nije čula. Vernika je tokom dana bilo sve više, sa svećama i flašama u rukama i tihom molitvom na usnama. Sveta Petka okupila je pravoslavce svih generacija, penzionere, trudnice, očeve i majke sa decom, teško pokretne... Bilo je i ljudi iz raznih krajeva Srbije, Republike Srpske, Crne Gore koji su došli da se poklone svetiteljki.

- Sveta Petka nam je porodična slava i naša zaštitnica - iskren je Dobrivoje Jokić iz Lazarevca. - Došao sam sa porodicom rano jutros da se pomolimo za spas i zdravlje.

Praznik Svete Petke vekovima se neguje i slavi u mnogobrojnim srpskim porodicama, a vernici joj se obraćaju molitvom za pomoć i spas od bolesti i životnih nevolja.


VEKOVNO "OTIMANjE"

LEGENDA kaže da se na grobu Svete Petke dešavaju čuda, što možda objašnjava vekovno "otimanje" vladara za njene mošti. Bugarski car Jovan Asen 1238. godine preneo je njene posmrtne ostatke u svoj prestoni grad Trnovo. Kad su Turci osvojili Bugarsku, grob je, po zapovesti sultana Bajazita, premešten u moldavski grad Jaši.

Srpska kneginja Milica uspela je da 1396. izmoli svetiteljkine mošti i da ih sahrani u crkvi Ružici na Kalemegdanu. Sultan Sulejman Drugi preneo je, međutim, mošti Svete Paraskeve u Carigrad 1521.

Konačno, 1641. carigradski patrijarh Parentije poklonio je mošti moldavskom knezu Vasiliji Lupulu, koji ih je preneo u Jaši i položio u Crkvu Sveta tri jerarha, gde su i danas.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije