Direktor Applea podržaće jake evropske zakone o privatnosti na skupu u Briselu

Vesti, 24.10.2018, 00:00 AM

Direktor Applea podržaće jake evropske zakone o privatnosti na skupu u Briselu

Izvršni direktor Applea Tim Kuk govoriće na Međunardnoj konferenciji poverenika za zaštitu podataka i privatnosti, dvodnevnom skupu koji počinje danas. On će biti glavni govornik na konferenciji, a prisutnima će svoje stavove predstaviti i nekoliko drugih rukovodilaca američkih tehnoloških kompanija, između ostalih, i direktor Facebooka Mark Zakerberg i direktor Googlea Sundar Pičai, koji će se obratiti putem video poruka.

Očekuje se da će direktor kompanije Apple pohvaliti nova evropska pravila o privatnosti i izraziti podršku kompanije snažnim zakonima u Evropi i Sjedinjenim Državama koji treba da zaštite korišćenje podataka. Kuk je pripremio i spisak primedbi koje će izneti pred skupom u Briselu.

Prema beleškama koje je pripremio a u koje je Rojters imao uvid, Kuk će opisati evropsku Opštu uredbu za zaštitu podataka (GDPR), kao primer kako se dobra politika i politička volja mogu ujediniti kako bi zaštitili prava svih nas.

Očekuje se da Kuk podrži sveobuhvatni savezni zakon o privatnosti u Sjedinjenim Državama.

Pitanja kako se podaci koriste i kako korisnici mogu zaštititi svoje lične informacije došli su u centar pažnje nedavno, nakon velikog kompromitovanja privatnosti podataka miliona korisnika interneta i društvenih medija u Evropi i Sjedinjenim Državama.

Apple, koji je tvorac brojnih proizvoda, dizajnira ih tako da ni sama kompanija ne može pristupiti podatke korisnika. Proizvođač iPhonea je u velikoj meri izbegao skandale sa privatnošću podataka koji su ove godine uticali na njegove rivale Google i Facebook. Kuk je čak javno kritikovao poslovni model Facebooka, tvrdeći da zavisi od pravljenja detaljnih profila korisnika koji su Facebooku potrebni zbog ciljanog oglašavanja.

Apple privatnost smatra "osnovnim ljudskim pravom", a to će Kuk i reći na ovom događaju.

"Nikada nećemo ostvariti pravi potencijal tehnologije bez potpune vere i poverenja ljudi koji je koriste", smatra Kuk.

Drugi američki tehnološki giganti kao što su Amazon, Alphabet, AT&T, Charter Communications i Twitter su rekli da će podržati nove američke savezne propise o privatnosti.

Tehnološke kompanije su zabrinute zbog strogih ali različitih zakona o privatnosti američkih država, kao što je zakon koji je potpisao guverner Kalifornije Džeri Braun ranije ove godine a koji stupa na snagu 2020. godine. Biće veoma teško uskladiti se sa različitim regulativama američkih država, pa bi jedan jedinstveni savezni zakon mogao zameniti razlititu regulativu američkih država.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Ako na računaru imate neku od ovih VPN aplikacija deinstalirajte je odmah

Ako na računaru imate neku od ovih VPN aplikacija deinstalirajte je odmah

Ministarstvo pravde SAD je objavilo da je FBI, uz pomoć međunarodnih partnera, demontirao proksi botnet 911 S5, i da je u vezi sa tim u Singapuru uh... Dalje

Malveri u piratskim verzijama Microsoft Officea

Malveri u piratskim verzijama Microsoft Officea

Na torrent sajtovima primećene su krekovane verzije Microsoft Officea preko kojih sajber kriminalci distribuiraju različite malvere. Malveri koji se... Dalje

Zbog kršenja zakona o zaštiti podataka EU kompanije platile milijarde evra kazni

Zbog kršenja zakona o zaštiti podataka EU kompanije platile milijarde evra kazni

Za šest godina koliko je na snazi Opšta uredba Evropske unije o zaštiti podataka (GDPR) kompanije koje su prekršile zakon o zaštiti podataka plat... Dalje

Hakovan još jedan proizvođač softvera za praćenje, ukradeni podaci žrtava

Hakovan još jedan proizvođač softvera za praćenje, ukradeni podaci žrtava

Aplikacija za praćenje pcTattletale je hakovana a interni podaci objavljeni su na veb sajtu same aplikacije. Haker je objavio poruku na veb sajtu pcT... Dalje

Malveri na lažnim veb sajtovima poznatih proizvođača antivirusnog softvera

Malveri na lažnim veb sajtovima poznatih proizvođača antivirusnog softvera

Sajber kriminalci koriste lažne veb sajtove koji su predstavljeni kao sajtovi poznatih proizvođača antivirusnog softvera Avast, Bitdefender i Malwa... Dalje