Dačić: UNMIK ostaje, ne očekujem Kosovo u Interpolu

Tanjug

22. 10. 2018. u 13:56

Na pitanje kako komentariše inicijative o ukidanju Unmika, Dačić je rekao da od toga nema ništa, jer tako nesto je moguće samo ako se nekom novom rezolucijom ukine postojeća

Дачић: УНМИК остаје, не очекујем Косово у Интерполу

Foto: I.Radulović

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da Unmik ostaje na KiM, da je Kfor po Rezoluciji UN jedina oružana sila na Kosovu i Metohiji, te da nikakvi drugi akti ne mogu da se donose, ali i da će Srbije temu pokušaja formiranja tzv. kosovske vojske izneti na sednici SB 8. novembra.


Na pitanje novinara da li očekuje da će vojska tzv. Kosova biti formirana on kaže da se nada da će na Prištinu biti izvršen pritisak da odustane.

"Svi međunarodni faktori su isticali da je sadašnji proces neprihvatljiv, da su potrebne ustavne promene i nadam se da će zadržati taj stav", rekao je on.

Na pitanje kako komentariše inicijative o ukidanju Unmika, Dačić je rekao da od toga nema ništa, jer tako nešto je moguće samo ako se nekom novom rezolucijom ukine postojeća.


PROČITAJTE JOŠ: DAČIĆ O VOJSCI KOSOVA: Može Amerika da piše koliko hoće - nema promene Rezolucije 1244, naučna fantastika da to podrže Kina i Rusija

"Rusija i Kina imaju u SB stabilan i jasan stav o KiM i nemoguće je da se to dogodi", rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, ovo su samo političke priče usaglašene u velikoj meri između SAD, Britanije i Prištine i stvari koje oni ponavljaju na svakoj sednici.

"Ništa od toga. Ostaje Rezolucija 1244 i Unmik u svom punom obimu i nadležnosti", istakao je on.

Najavio je da, će o svemu ovom danas razgovarati sa šefom Unmika Taninom u Beogradu, kao i o novom izveštaju generalnog sekretara o KiM.

Dačić je osudio napad na Srbe na KiM, koji se dogodio u nedelju, navodeći da to govori o nestabilnosti bezbednosne situacije i opasnosti po Srbe, zbog čega je neophodno da se time bave najviši državni organi.


DAČIĆ: NE OČEKUJEM KOSOVO U INTERPOLU

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da ne očekuje da će Kosovo postati član Interpola.

"Za članstvo je na glasanju potrebna dvotrećinska većina prisutnih, ne računaju se uzdržani i odsutni. Ocekujem da zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova ne glasaju. Kosovo nema dvotrećinsku većinu", rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

Takođe, dodao je da je laž da Kosovo ne može da sarađuje sa Interpolom jer nije član, jer tu je, kako kaže, Unmik koji ima sporazum sa Interpolom i preko njega se obavlja ta komunikacija.

Laž je da oni to žele da bi unapredili borbu protiv organizovanog kriminala, kaže on i dodaje da Priština želi članstvo da bi to prikazala kao diplomatsku pobedu.

"Kosovo želi članstvo da bi pokazalo da je pitanje statusa rešeno i zato smo mi protiv",rekao je on dodajući da je Kosovo u tom cilju uložilo dosta napora, novca, lobiranja.

Bez rešenja statusa nije moguće članstvo u međunarodnim organizacijama, zaključio je šef srpske diplomatije.


DAČIĆ: MOGLI BISMO U EU 2025, ALI NISAM SIGURAN ZBOG KOSMETA

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić smatra da bi Srbija mogla da postane članica EU do 2025. godine, ali upozorava da to ne zavisi samo od toga koliko je Srbija daleko odmakla u integracijama, već i od politickog procesa u regionu, naročito od kosovskog pitanja i regulisanje međusobnih odnosa Beograda i Prištine.

"To bi moglo da bude 2025, ali imajući u vidu dosadašnja iskustva nisam siguran, jer mislim da se neće samo gledati koliko daleko je odmakla u EU integracijama, već i ceo politički proces u regionu, naročito pitanje Kosova, regulisanje naših međusobnih odnosa", rekao je Dačić odgovarajući na pitanje da li je 2025. dostižan cilj za članstvo Srbije u EU.

Obraćajući se na 18. Ekonomskom samitu, čiji je Tanjug medijski partner, Dačić je naglasio da je važno da sama Evropska unija shvati da "u Evropi ima i neko ko hoće da uđe u Uniju, a ne samo da izađe, da u Evropi ima region gde se EU voli više nego u samoj Uniji, jer nam uvek treba neki politički bensedin za sve probleme koji postoje u regionu".

"Zato je ideja EU za naš region pozitivna i zato mislim da je u interesu našeg naroda i naše države da zauzme mesto koje joj pripada", rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je dodao da ako neko prati sve što smo izjavljivali 25 godina, mi smo već u EU, a Uniji je poželeo da opastane dok Srbija ne postane njena članica.

On je dodao da će Srbija da požuri i uradi sve što je do nje u procesu pristupanja što znači, kako je naglasio, da će da harmonizuje svoje zakonodstavo jer je to u njenom interesu.

Ocenivši da je veoma pozitivno što je 2025. godina pomenuta kao datum, Dačić je rekao da verovatno ne bi ni bila pomenuta da Srbija nije insistirala da se da neki rok.

"Ta formaulacija je bila takva da je Srbiji i Crnoj Gori, koje su najviše odmakle u integracijama, data mogućnost da se govori o 2025. Ali, da li je to realno ili niije, to niko u ovom tenutku ne može da kaže. Mi smatramo da to može i treba da bude brže i učinićemo sve da bude što brže", rekao je Dačić.

Međutim, napomenuo je, EU nije samo ekonomski skup, već I politički.

"Ima tu dosta političkih faktora i pitanja koja nemaju veza sa tim da li ste kao zemlja dostigli određene vrednosti i ispunili kriterijume I zahteve, koji su pred vas postavljeni", rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije napomenuo je da se Srbiji stalno postavljaju novi ciljevi.

"Sećam se kad je bilo hapšenje Karadžića i Mladića, do tada je to je bio glavni uslov da Belgija i Holnadija daju saglasnost za naš naoredak u EU , čim se to završilo, rekli su sad idemo na Kosovo", podsetio je Dačić.



DAČIĆ O MAKEDONIJI PORUČIO: NE MEŠAMO SE, NE MEŠTAJTE SE

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da ustavne promene koje se odvijaju u makedonskom parlamentu predstavljaju unutrašnje pitanje te zemlje u šta Srbija ne treba se meša, kao što ni pojedinci u Skoplju ne treba da govore šta može da sadrži sporazum Beograda i Prištine, a šta ne.

"Poštujemo odluke naroda i državne organe. I nema potrebe da se oglašavamo. Sve ostalo bi bilo mešanje u unutrašnje stvari Makedonije. Isto tako, bilo bi dobro da neki političari u Makedoniji ne daju izjave šta može da sadrži sporazum Beograda i Prištine a šta ne. Šta to njih briga. Tako i nas, šta briga", rekao je on novinarima u Beogradu.



Interesuje nas regionalna bezbednost, kazao je Dačić.

Ipak, upitao je šta bi bilo kada bi se na taj način odlučivalo u Srbiji o tako važno istorijskoj stvari kao što je sporazum Beograda i Prištine.

"Šta biste rekli na to da je referendumu učestvovalo 30 odsto i da je osam poslanika prebeglo na drugu stranu? Kako biste to komentarisali? Tako da nemojte to - piše u novinama da treba da se ugledamo na makedonski primer", rekao je on.

Makedoniji i Grčkoj želimo sve najbolje, da imamo najbolje moguće odnose.

DAČIĆ: DUBLjE EKONOMSKO POVEZIVANjE REGIONA PRESUDNO ZA NAPREDOVANjE

Dublje ekonomsko povezivanje Zapadnog Balkana od presudnog je značaja za dalje napredovanje svih zemalja, poručio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i istakao da je Srbija otvorena za nastavak i unapređenje saradnje sa svim međunarodnim partnerima.

Dačić je rekao da se saradnjom, osim ekonomskih, šalje i jasna politička poruka, jer su kvalitetniji odnosi i prevazilaženje otvorenih problema u zajedničkom interesu svih.

“Ekonomsko povezivanje Zapadnog Balkana je od vitalnog interesa jer jačamo privrede, pripremamo se za pristupanje Evropskoj uniji, region činimo atraktivnijim i pružamo osnove za prviredni rast, nova radna mesta i tehnološki napredak”, rekao je Dačić na Ekonomskom forumu Srbije.

Ministar je ocenio da reforme koje vlada sprovodi predstavljaju ispravan put koji vodi ka unapređenju društva, jačanju institucija i privrednom napretku.

“Naša vizija nailazi na prepreke i teškoće, ali uprkos tome mi se rukovodimo ciljevima poboljšanja životnog standarda”, rekao je Dačić.


On je istakao da država treba da stvara pozitivan ambijent za ekonomiju, ali da bez rasta, razvoja ekonomije, sigurno da nijedna država ne može da bude uspešna.

“Zato je saradnja države i privrednika uvek potrebna jer je u zajedničkom interesu”, rekao je Dačić.

Rekao je i da su efikasna javna uprava, kvalitetna radna snaga stubovi dugoročnog razvoja i da je Srbija zbog toga preduzela teške, ali neophodne mere - stabilizovane su javne finasnije, uspostavljen balans između prihoda i rashoda, recesija preokrenuta u stabilan rast.

Kaže i da je u 2018. godini nastavljen pozitivan trend, da je rast BDP dostigao 4,8 odsto, nezaposlenost pala ispod 12 odsto, te da je Srbija na trećem mestu u Evropi po stopi ekonomskog rasta

Navodeći da je EU kroz strategiju “Evropa 2020” postavila pametan, odživ i inkluzivan rast kao prioritet, Dačić je rekao da je to učinila i Srbija, ne zbog EU, već zato što je to i srpski nacionalni interes.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (98)

Jovana

22.10.2018. 14:00

Medjunarodna zajednica treba jako dobro da razmisli kada je formiranje vojske Kosova u pitanju i njihovo clanstvo u Interpol.

Milan

22.10.2018. 14:01

Bez pristanka Srbije Albanci ne mogu da sprovode jednostrane akcije jer će Rusija u SB UN uložiti veto.

Алхемичар

22.10.2018. 14:02

Ово су добре вести да УНМИК остаје на Косову и Метохији , јер је потребан да би се заштитиле српске светиње , манастири а пре свега и људство.

Алхемичар

22.10.2018. 14:03

Косово нијеушао у Интерпол ни прошле године , па неће ни сада, то би био преседан када се зна да су приштинско шиптарски политичари огрезли у криминалу.

qwqw

22.10.2018. 14:06

Albanci non-stop vrše zastrašivanje Srba, i tako šalju signal da Srbi povratnici nisu dobro došli u svoje kuće, a to je strašno, jer ima međunarodna zajednica gleda kroz prste za takve stvari.

Miso

22.10.2018. 14:06

Suludo bi bilo i vrlo neodgovorno od strane medjunarodne zajednice da KiM postane clan Interpola!

Milan Mandić

22.10.2018. 14:11

Srbija se vodi ispravnim pristupom da UNMIK i međunarodna misija ostaju na KiM kako je to i predviđeno odlukom međunarodnih institucija i rezolucijom 1244.

Dzo

22.10.2018. 14:12

Ostanak UMNIK-a na Kosovu je od izuzetne vaznosti za ostanak i opstanak srba na Kosovu i Metohiji.

Nebojsa

22.10.2018. 14:14

Bila bi to najveca greska Interpola,prijemom Kosova ubacio bi kriminal u medjunarodnu policijsku organizaciju.

Baki

22.10.2018. 14:15

Drzava Srbija se vodi ispravnim pristupom da UNMIK i međunarodna misija ostaju na KiM kako je to i predviđeno odlukom međunarodnih institucija i rezolucijom 1244.

filip

22.10.2018. 14:21

Možda je i bolje da ostanu pripadnici medjunarodnih misija, bar dok se ne sredi bezbednosna situacija za sve stanovnike.

Sanja

22.10.2018. 14:23

Ovo sto siptari hoce to je brutalno krsenje medjunarodnog prava i svih postojecih rezolucija.

Igor

22.10.2018. 14:23

Medjunarodna zajednica ne sme da dopusti da Kosovo samostalno udje u Interpol i nikako ne sme da dozvoli da vojska Kosova bude formirana.

Janko

22.10.2018. 14:43

Iako i nije neka garancija sigurnosti ipak je prisustvo UNMIK-a neophodno jer bez njih albanski esktremisti bi još više napadali Srbe.

star

22.10.2018. 15:21

Niko ni ne želi u Srbiji da pomisli da samoproglašena država Kosovo može postati članica Interpola, nadamo se da se to nikada neće desiti.

Shone

22.10.2018. 17:30

Nažalost formiranje vojske Kosova i još ulazak u interpol bi bilo opasno po ceo region.

Janko

22.10.2018. 18:05

Svima je jasno da Kosovo ne može da bude deo Interpola...Rezolucija je tu da se postuje.

Davor

22.10.2018. 18:06

Niko ni ne želi u Srbiji da pomisli da samoproglašena država Kosovo može postati članica Interpola, i uveren sam da se to nikada neće desiti.

Marko1986

22.10.2018. 20:26

Primanje Kosova u Interpol bi bila velika sramota za tu organizaciju i nadamo se da do toga neće doći!

Marko1986

22.10.2018. 20:28

Formiranje vojske Kosova bi bila pretnja ne samo Srbima na KiM nego i čitavom Balkanu!

Sara

22.10.2018. 20:39

Kosovo je srce Srbije i Srbija se za to bori do kraja. Predsednik daje sve od sebe da u tome uspemo da povratimo svoje.