Struka nezadovoljna amandmanima na Ustav

Amandmani na Ustav Srbije koje je Ministarstvo pravde predložilo 15. oktobra nisu suštinski poboljšali prethodni tekst, a njima se politički uticaj na pravosuđe ojačava, ocenili su danas Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije, Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM), Centar za pravosudna istraživanja i Beogradski centar za ljudska prava.
Struka nezadovoljna amandmanima na Ustav
Foto: Pixabay
"Podsećamo da je depolitizacija pravosuđa bila glavni motiv za pristupanje izmenama Ustava. Nacrt amandmana dovodi u pitanje i izvršenje obaveza Srbije preuzetih u sklopu evropskih integracija, odnosno Akcionim planom za Poglavlje 23, koji insistira na otklanjanju političkog uticaja na pravosudne organe", kaže se u saopštenju.
 
Potpisnici ocenjuju da su pomaci u odnosu na prethodnu verziju ustavnih amandmana skromni, da su "donekle su ispravljene logičke i tehničke greške, ali je zadržan pristup premeštanja političkog uticaja na izbor sudija i tužilaca sa Narodne skupštine na pravosudne savete".
 
"Umesto da Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca samostalno odlučuju o izboru sudija i tužilaca, sastavom ovih tela se održava uticaj zakonodavne i izvršne vlasti na postupak izbora. Predloženom verzijom amandmana se, kao i prethodnom, smanjuje broj sudija i tužilaca u pravosudnim savetima u odnosu na postojeće ustavno rešenje, a povećava broj članova ovih saveta izabranih od političke većine", kaže se u saopštenju.
 
Dodaje se da "razlog za zabrinutost izazivaju i odredbe o prestanku mandata članova saveta, koje su bile izričito kritikovane od strane Venecijanske komisije. Ponovo je izražena nespremnost da se tužilaštvo definiše kao nezavisan organ, što je preporučila Venecijanska komisija i Konsultativno veće evropskih tužilaca. Insistira se na sudskoj praksi kao izvoru prava, suprotno sugestiji Venecijanske komisije i Konsultativnog veća evropskih sudija". 
 
"Novim nacrtom amandmana sudijama je omogućeno da se žale na odluku Visokog saveta sudstva o premeštaju, što predstavlja poboljšanje, ali sudije i dalje nemaju pravo žalbe na druge odluke Visokog saveta kojima se odlučuje o sudijskom statusu, naročito o odlukama o upućivanju u drugi sud, na šta je u komentarima stručne i međunarodne javnosti već više puta ukazivano", navodi se u saopštenju.
 
Ocenjuje se da "zabrinjava i činjenica da Nacrt amandmana tužilačke pomoćnike stavlja u dodatno nepovoljan položaj, pa ostaje nejasno kakav će biti njihov statusni i materijalni položaj u pravosuđu".
 
"Imajući u vidu navedeno, poslednja verzija ustavnih amandmana bi trebalo da bude predmet ponovne ocene međunarodnih tela, pre svega Venecijanske komisije. Organizacije potpisnice ovog saopštenja će obrazloženo mišljenje o svakom od amandmana dostaviti Ministarstvu pravde", kaže se u saopštenju.
  • Jovan

    18.10.2018 07:58
    4Advokat
    Ako tebi kao advokatu nisu jasne neke stvari koje se tiču pravosudnog sistema, jadni onda oni ljudi koje ti treba da zastupaš. Ne vredi ti se ni objašnjavati.
  • Advokat

    17.10.2018 23:40
    Šta kaže AKS?
    Ili advokatura nije struka?
  • ISTINKO

    17.10.2018 23:00
    Sudije, glasno da se ccuje
    Predlog amandmana na Ustav Srbije, koji se odnose na pravosudje, a pre svega na sastav Visokog saveta sudstva i Visokog saveta javnih tuzilaca, imaju samo jedan cilj : uvesti u pravosudni sistem samo "podobne" sudije i javne tuzioce, eliminisati slobodnomislecce, uterati strah u kosti slabima i neodluccnima, pa na taj naccin pretvoriti pravosudje u produzzenu ruku izvrssne vlasi (ccitaj - autokratije), a nakon toga On i njegova kriminalna ekipa ne moraju ni za ssta da brinu. Hej, "pet istaknutih pravnika" iz moje stranke biraju sudije i tuzioce. Dno, Fassizam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija