ZABRINUTOST ZA SUDBINU REKE: Pomozite, uništiše Lim!

M. SEKULOVIĆ

15. 10. 2018. u 08:41

NVO "Euromost" iz Bijelog Polja zabrinuta za reku pisala na evropske adrese. Tok ugrožen izlivanjem iz kanalizacionih cevi, otpadom, smećem, šutom

ЗАБРИНУТОСТ ЗА СУДБИНУ РЕКЕ: Помозите, уништише Лим!

Nemarni građani ne misle na Lim Foto Euromost

ATAK i zaštita jedne od dve poslednje čiste reke u Crnoj Gori - Lima, bili su tema pisma koje je NVO "Euromost" iz Bijelog Polja poslala evropskom komesaru za životnu sredinu Karmenu Veli i šefu Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Oravu.

PROČITAJTE JOŠ - Lim crven od krvi

U pismu je iskazana zabrinutost za sudbinu Lima zbog konstantnog zagađivanja reke koje potiče iz kanalizacionih cevi kojima fekalni i drugi otpadi idu direktno u nju, od raznog otpada iz klanica i živinarskih farmi, nagomilanog smeća i šuta, od kojeg nestaju obale.

- S ozbirom na to da je stvar otišla predaleko, posle silnih molbi, saopštenja, ukazivanja na sve to, ove dve adrese obavestili smo da se i dalje nelegalno eksploatiše šljunak, što dozvoljava Uprava voda, koja sve to obrazlaže nekakvom zaštitom obala, iako je na terenu drugačija situacija - kaže direktor "Euromosta" Almer Mekić.

U pismu posebno mesto zauzimaju dokumenta o nekontrolisanom korišćenju voda Lima za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

- Ta voda se nikako ne sme koristiti za navodnjavanje biljaka, jer se otrovi prenose na biljke. Ako je voda neispravna i sadrži u sebi hemikalije, kao takva je hrana biljkama, koje neke od tih supstanci apsorbuju kroz ishranu i zadržavaju u plodu koji mi koristimo. Šta to znači u lancu ishrane, da ne gvoorimo - navodi se u pismu.

Pomenute su i pritoke Lima, koju se poslednjih godina ugrožene i zbog gradnje mini-hidroelektrana, zbog čega je reka do sada na najnižem vodostaju.

- To, pored svih otpada i fekalija koje se u nju izlivaju, može dovesti i do zaraznih bolesti - pišu predstavnici NVO iz Bijelog Polja, uz tvrdnju da neke pritoke od gradnje elektrana u kojima se voda "trpa u cevi" štite građani, nad kojima se sprovodi neviđeni pritisak.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma, kao i Agencija za zaštitu životne sredine, tvrdi se u pismu, nijednom se nisu potrudili da sačuvaju ovu reku, da je valorizuju i pretvore, zbog prirodnih lepota koje je okružuju, u turistički potencijal, dodaje "Euromost".

ČEKAJU KOLEKTOR

RAZNE inspekcije prebacuju odgovornost jedni na druge, pišu "Euromost", iskazujući nezadovoljstvo dinamikom izgradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda u Bijelom Polju, iako je Opština još u martu 2012. godine potpisala finansijski sporazum sa predstavnicima delegacije EU za bespovratna sredstva od pet miliona evra, za njegovu izgradnju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije