Dačić: Članstvo Kosova u Frankofoniji ne znači da se priznaje kao država 1Foto: Fonet/Zoran Mrđa

Srbija je na sastanku stalnih članova Frankofonije dobila status pridruženog člana, posle prvog dana Samita Frankofonije u Jerevanu, na kome učestvuje i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Na 17. samitu šefova država i vlada Međunarodne organizacije Frankofonije, učestvuje oko osamdeset država u svojstvu stalnih članova, pridruženih članova ili posmatrača.

„Naš prijem bio je jednoglasni, odnosno prihvaćen od strane svih stalnih članova, kojih ima više od pedeset. To će svakako značiti jedan korak dalje u unapređenju našeg statusa i jedan korak napred u daljem razvoju saradnje u okviru ove veoma značajne multilateralne organizacije“, izjavio je Dačić. On je dodao i da je u Jerevanu iskoristio priliku i za niz bilateralnih sastanaka o temama koje su za Srbiju najvažnije, kao što je pitanje Kosova.

„Pošto su predstavnici Kosova koji su ovde prisutni, i koji su pre četiri-pet godina dobili status posmatrača u ovoj organizaciji, a sada su dobili status pridruženog člana, rekli da je to velika pobeda diplomatije, moram da kažem da je ovo organizacija koja ne okuplja samo države“, objasnio je Dačić. Danas je na primer i Luizijana dobila određen status, iz Kanade postoje dva-tri regiona koji su takođe članovi Frankofonije, Belgije itd, rekao je Dačić, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Prvo, status pridruženog člana dobiju one države koje izraze takvu želju, ali i regioni. U tom smislu, povodom zahteva Kosova, trinaest zemalja stalnih članica podnelo je deklaraciju, odnosno tzv. interpretativnu izjavu, u kojoj se kaže da to što je Kosovo dobilo status pridruženog člana ne znači da se ono priznaje kao država, i da njihov stav o Kosovu i dalje ostaje nepromenjen, istakao je on.

Prema rečima Dačića, u razgovorima sa predstavnicima drugih država postignuti su veoma značajni dogovori koji se tiču pitanja teritorijalnog integriteta i postoji veliko razumevanje tih država za poziciju Srbije. Naravno, veliki broj tih država je u periodu od 10 godina priznao Kosovo i mi sa njima razgovaramo o tome da povuku priznanje i ti razgovori su vrlo uspešni, rekao je šef srpske diplomatije. Ali, kako bismo taj posao završili do kraja, ja neæu saopštavati sa kim smo sve razgovarali, dodao je on.

„Ovde je prisutan veliki broj zemalja sa kojima smo razgovarali i u Njujorku i mi nastavljamo s našim aktivnostima. Kao što sam rekao, mi očekujemo da će do nove godine, znači u narednih nekoliko meseci, broj država koje su priznale Kosovo pasti ispod sto“, zaključio je Dačić, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari