Hit u komšiluku, tiče se i nas: Grade terminal a gasa nema

Dovođenje prirodnog tečnog gasa do Srbije iz Hrvatske bilo bi mnogo skuplje za našu zemlju od gasa koji nam stiže gasovodom iz Rusije.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 05.10.2018.

09:44

Hit u komšiluku, tiče se i nas: Grade terminal a gasa nema
(Foto: Thinkstock)

Budimpešta i Zagreb će se obratiti Evropskoj komisiji radi utvrđivanja tarifa za snabdevanje Mađarske gasom sa hrvatskog terminala za tečni prirodni gas na ostrvu Krk, izjavio je mađarski ministar inostranih poslova Peter Sijarto.

"Mađarska bi mogla da preuzima 1,7 milijardi kubika gasa godišnje sa tog terminala, čiji su projektovani kapaciteti 2,6 milijardi", rekao je Sijarto nakon sastanka sa hrvatskim ministrom za zaštitu životne sredine Tomislavom Ćorićem u Budimpešti, prenosi agencija MTI.

On je dodao da terminal za tečni prirodni gas na Krku predstavlja priliku za diverzifikaciju snabdevanja Mađarske energijom u periodu posle 2020. godine, kada ističe njen dugoročni ugovor sa Rusijom o snabdevanju gasom.

Hrvatska strana je pozdravila zainteresovanost Mađarske za ugovaranje isporuka gasa sa terminala na Krku, navodeći da je taj projekat od strateškog značaja za EU budući da ga je Evropska komisija podržala sa 100 miliona evra – trećina ukupnih para.

Reč je, inače, o energetskom projektu o kome se priča decenijama, a koji je svojevremeno nuđen i Srbiji, kako bi naša zemlja obezbedila još jedan pravac snabdevanja i smanjila zavisnost od ruskog gasa.

Ono što, međutim, ni predstavnici Mađarske ni Hrvatske nisu spomenuli to su izvori ovog gasa, odnosno odakle će on dolaziti i ko će ga brodovima dopremati do Krka, kao i koliko će taj energent biti skuplji od onog koji stiže gasovodom.

Srećko Đukić, ekonomista, stručnjak za energetiku i međunarodne odnose, kaže da je ovo jedan u nizu terminala za tečni prirodni gas koji Evropska unija planira da gradi na obalama Mediterana i drugih mora koja zapljuskuju Evropu.

"Reč je o skupoj investiciji ukupne vrednosti oko 360 miliona evra, a Evropska unija je dala samo trećinu para. Svoj udeo u tu investiciju treba da prilože, pored Hrvatske, i sve druge zainteresovane zemlje za snabdevanje gasom sa Krka. A ko će dovesti gas do Krka, to je otvoreno pitanje – ko bude konkurentniji – od Katara, Alžira, Amerike, Rusije i drugih", kaže Đukić, piše Politika.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

22 h

Svet

Preuzeće kontrolu? Putin: Setite se 90-ih...

Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je mogućnost nacionalizacije kompanija u interesu nacionalne odbrane, napominjući da je prelazak preduzeća u državnu svojinu opravdan samo ako radnje vlasnika štete bezbednosti zemlje.

15:15

27.4.2024.

14 h

Podeli: